Děsil ji pach kysaného zelí, ale nacistů se nebála. ČT vysílá hraný portrét Mileny Jesenské

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
22. 5. 2018 17:15
Česká televize v úterý odvysílá hraný dokument o novinářce Mileně Jesenské. Vychází z něj jako žena mnoha chyb a emancipovaná bojovnice za práva všech.
Milena Jesenská (v podání Nadi Kovářové) pořádala s manželem Jaromírem Krejcarem večírky, na nichž se scházela celá avantgardní Praha.
Milena Jesenská (v podání Nadi Kovářové) pořádala s manželem Jaromírem Krejcarem večírky, na nichž se scházela celá avantgardní Praha. | Foto: Česká televize

"A já tě miluji, Ty těžko chápavá, tak jako moře miluje oblázek na svém dně," vyznával se Franz Kafka v dopisu Mileně Jesenské. Z této "Kafkovy" Jesenské však ve filmu nazvaném Kolem Mileny Jesenské, který dnes večer vysílá Česká televize, zůstalo jen pár zmínek.

Režisérka Natálie Císařovská ve svém hraném dokumentu vyobrazila českou novinářku a protinacistickou bojovnici mnohem komplexněji. Od prvního pražského dívčího gymnázia Minerva - líhně emancipace, kde kluci pokřikovali "Dívko z Minervy, mý nervy mi nervi" - přes Vídeň prosycenou "zatuchlým zápachem kysaného zelí" až po největší odbojový protinacistický časopis V boj, na němž se Jesenská podílela.

Už ve Vídni, kam se odstěhovala se svým prvním mužem, židovským intelektuálem Ernstem Pollakem, se stala dopisovatelkou některých pražských listů, kam tehdy ženy psaly především o módě. Jesenská pojednávala o hlavním městě monarchie zmítaném první světovou válkou i oním zelným pachem, který "čpí z každé ulice už po třetí zimu jako jedovatý výpar lidské bídy".

Tehdy si také začala dopisovat s Kafkou. Jak však poznamenává vypravěčka: "Byla divoká a vášnivá - a on s tím svým strachem ze života." Láska nemohla dlouho vydržet. Stejně jako nevydrželo manželství s Pollakem.

U vypravěčky je třeba se zastavit. Dokument vychází ze vzpomínek a stejnojmenné knihy Jesenské přítelkyně Jaroslavy Vondráčkové. Ta se publikaci pokusila vydat už v 60. letech minulého století, kdy to však nebylo možné. Kniha Kolem Mileny Jesenské se na pulty dostala až v roce 1991.

Vondráčková v podání Vandy Hybnerové tak charismatickým a zároveň obyčejným, trochu unaveným hlasem přibližuje Jesenskou v detailu, jehož může docílit jen blízká osoba.

Vybavuje si odvěkou kleptomanku a zároveň štědrou a rozhazovačnou Jesenskou, která se svým druhým mužem, architektem a členem uměleckého spolku Devětsil Jaromírem Krejcarem, pořádala divoké večírky. Ve 30. letech se na nich scházela celá levicová a avantgardní Praha. A jezdilo se odsud taxíkem klidně do Tater.

Především však vypravěčka přibližuje, jak Jesenská svou vášnivost uměla využít v novinařině, kde ženám bylo dlouho vyhrazeno místo v - dnešními slovy lifestylových - přílohách s názvy jako Ženská hlídka.

Jaroslavu Vondráčkovou, vypravěčku a přítelkyni Mileny Jesenské, ztvárnila Vanda Hybnerová.
Jaroslavu Vondráčkovou, vypravěčku a přítelkyni Mileny Jesenské, ztvárnila Vanda Hybnerová. | Foto: Česká televize

"Chtěla jsem porazit tu pověru, že musí být Ženská hlídka blbá žvástanina v novinách," píše Jesenská, jejíž ambicí bylo referovat nejen o receptech a ručních pracích, ale též o závažnějších věcech, dosud vyhrazených jejím mužským kolegům.

Brzy začala Jesenská dělat časopis Pestrý týden. "To bylo zjevení," vzpomíná její přítelkyně Vondráčková. "Moderní obrázkový časopis, jak tam se pracovalo s fotografiemi." Pestrý byl ovšem nejen obrázky, ale také šíří témat.

Podobně jako její otec, který se za první světové války sám dokázal postavit hlavním zbraní v ulicích Prahy, dovedla Jesenská čelit zlu. Začala pomáhat Židům a dalším lidem v nemilosti nacistů.

Dokument věcně a přitom zblízka líčí neradostný konec Jesenské v koncentračním táboře Ravensbrück, kde roku 1944 zemřela na selhání ledvin. Ale vypravěčka Vondráčková se nevyhýbá ani předešlým stinným stránkám jejího života - závislosti na morfiu, rozhazovačné existenci.

Díky zvolenému podání se jedná o portrét až intimní, z něhož Milena Jesenská vychází jako žena mnoha chyb a zároveň emancipovaná bojovnice za práva všech. Přitom též citlivá pozorovatelka světa, která kupříkladu dovedla milovat své německé dozorkyně.

Kolem Mileny Jesenské

Režie: Natálie Císařovská
Česká televize, premiéra 22. května na ČT2

"Všechno na světě lze rozbít, utýrat. Myšlenky ne," zní jedna z posledních vět dokumentu.

Ty věty mají schopnost dlouho doznívat. Režisérka Císařovská postavila obrazový doprovod na dobových záznamech a fotografiích - Hybnerová coby Vondráčková v hraných sekvencích především sedí u stolu a řečenému přidává na důrazu svým civilním herectvím.

Přesto je hlavní silou snímku, jenž by jako rozhlasový dokument nebyl o mnoho ochuzen, hlas. A ten stojí za to vyslechnout. Dovede se stejným zanícením vyprávět o zkysaném zelí jako o "idiotských otázkách nacistů", kteří Milenu Jesenskou vyslýchali. A především o lidském svědomí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 1 hodinou

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy