Dejvické divadlo veze na Letní filmovou školu i fotbal

ČTK Kultura ČTK, Kultura
9. 6. 2014 15:48
Dejvické divadlo uvede v Uherském Hradišti představení Karamazovi i Ucpanej systém. Miroslav Krobot představí svůj filmový debut Díra u Hanušovic. Dojde i na fotbalové utkání.
Ivan Trojan v inscenaci Ucpanej systém.
Ivan Trojan v inscenaci Ucpanej systém. | Foto: DD

Uherské Hradiště - Program Letní filmové školy v Uherském Hradišti (LFŠ) ozdobí i Dejvické divadlo, jedna z nejrespektovanějších tuzemských divadelních scén. Jeho třídenní blok nabídne od 30. července do 1. srpna filmové projekce, divadelní představení, výstavu, diskuse i fotbalové utkání.

Podívejte se na ukázku z filmu Díra u Hanušovic.
Podívejte se na ukázku z filmu Díra u Hanušovic. | Video:

Návštěvníci se mohou těšit například na filmovou adaptaci divadelního představení Karamazovi, "nejsprostší inscenaci v historii Dejvického divadla" Ucpanej systém, maraton seriálu Čtvrtá hvězda spolu s besedou s jeho protagonisty či na portrét dlouholetého uměleckého šéfa Dejvického divadla, herce a režiséra Miroslava Krobota. Uveden bude i jeho režisérský debut Díra u Hanušovic.

Promítat se budou dva filmy, ve kterých Krobot ztvárnil hlavní role - intimní drama otce a dcery Dům a snímek Muž z Londýna, který režíroval Béla Tarr.

"Chybět nebudou tradiční oblíbené besedy po skončení projekcí. Příležitost k osobnímu setkání s Miroslavem Krobotem bude i na speciální masterclass," uvedla mluvčí LFŠ Eva Blažková.

Michel Gondry.
Michel Gondry. | Foto: Anna Vedralová

Mezi letošními hosty přehlídky jsou francouzský režisér a oscarový scenárista Michel Gondry, další francouzská režisérská legenda Bertrand Tavernier a Tino Hammid, syn fotografa a filmaře Alexandra Hackenschmieda, jenž patřil k zakladatelům české filmové avantgardy. Na LFŠ letos dostane prostor i španělská kinematografie a reálně socialistická i moderní sci-fi. Jako talent LFŠ představí slovenskou dokumentaristku Zuzanu Piussi.

Doprovodný program festivalu nabídne desítky koncertů, výstav, divadelních představení a multižánrových produkcí. Koncerty se odehrají na Masarykově náměstí a nově budou zdarma. Vystoupí například Dan Bárta nebo Jana Kirschner. Divadelní představení nabídne šapitó ve Smetanových sadech. Poprvé v historii LFŠ je připraven každodenní odpolední program pro děti. Výstavy před a v kině Hvězda budou věnovány historii "filmovky".

Čtyřicátá Letní filmová škola se uskuteční od 25. července do 4. srpna. Uvede přes 200 filmů v šesti sálech a dvou letních kinech. Předprodej vstupenek byl v akreditačním systému na www.lfs.cz spuštěn 9. června. Do 30. června platí zvýhodněná cena na celý festival za 1000 korun.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Děčín bude mít nové vedení, Hroudu nahradí Anděl z ANO

Nová koalice na magistrátu v Děčíně ve čtvrtek podepsala koaliční smlouvu. ANO, Piráti, ODS, Změna pro Děčín a Volba pro Děčín budou mít v zastupitelstvu 15 hlasů z 27. Dosud řídí město v červnu odvolaný primátor Jaroslav Hrouda (ANO). V nové koalici ho nahradí jeho náměstek Jiří Anděl (ANO).

Na čtvrtek bylo naplánované zasedání zastupitelstva. Spekulovalo se o návrhu nového vedení, Hrouda však ve středu odpoledne zasedání zrušil. Zdůvodnil to zhoršenou epidemickou situací. Zastupitelé se ve čtvrtek ale sešli a před společenským domem Střelnice, kde se běžně zasedání konají, podepsali koaliční smlouvu a žádost o svolání mimořádného zastupitelstva. Konat by se podle Anděla mělo do tří týdnů.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Stáj F1 Haas obmění jezdecké složení, Grosjean i Magnussen končí

Stáj formule 1 Haas bude v příští sezoně na startu mistrovství světa se zcela novou dvojicí soutěžních jezdců. V americkém týmu po tomto ročníku skončí Francouz Romain Grosjean i Dán Kevin Magnussen. Kdo je nahradí, to Haas neuvedl, spekuluje se ale mimo jiné o synovi Michaela Schumachera Mickovi z jezdecké akademie Ferrari, které s Haasem úzce spolupracuje.

Ještě před oficiálním oznámením týmu informovali Grosjean i Magnussen o svém konci na sociálních sítích. "Poslední kapitola je uzavřena, kniha je u konce," napsal čtyřiatřicetiletý Grosjean, který ve formuli 1 startuje devátou sezonu a za Haas závodí od vstupu týmu do mistrovství světa v roce 2016. Předtím měl angažmá v Lotusu, ve kterém vybojoval všech deset pódiových umístění, ale nikdy závod nevyhrál. V Haasu je jeho maximem čtvrté místo z rakouské Grand Prix 2018.

O šest let mladší Magnussen jezdí za Haas od roku 2017 a nejlépe byl dvakrát pátý. "Byly to čtyři velkolepé roky, skvělá jízda," uvedl dánský pilot, jenž předtím dva roky působil v McLarenu a jeden v Renaultu.

V této sezoně oba jezdci získali dohromady jen tři body a patří jim 18. a 19. místo v průběžném pořadí. Do konce šampionátu zbývá šest závodů.

Další zprávy