Dannyho parťáci ztratili Bernieho Maca

Redakce KUL
10. 8. 2008 12:45
Herci a komikovi bylo jen padesát let

Londýn - Ve věku 50 let zemřel v sobotu v nemocnici v Chicagu herec Bernie Mac, známý divákům světových kin z filmu Charlieho andílci: Na plný pecky a hlavně ze série Dannyho parťáků.

Jejich šéf George Clooney byl také první, kdo na jeho skon reagoval. "Svět teď bude jednoduše smutnější," prohlásil představitel Dannyho Oceana.

Mac trpěl sarkoidózou a příčinou úmrtí byly komplikace spojené se zápalem plic. Jeho smrt mnohé překvapila; měli za to, že léčba jeho nemoci je úspěšná.

V domácí Americe byl znám nejen jako filmový herec, ale i jako bavič. Populární byl jeho sitcom Bernie Mac Show, který se vysílal od roku 2001 do roku 2006 a získal si diváky i kritiky. Mac za něj byl dvakrát nominován na televizní Emmy.

Hrál i ve slavném filmu Klub hráčů, lehce podvratné komedii Santa je úchyl! nebo Transformerech.

Foto: Warner Bros

Vlastním jménem Bernard Jeffrey McCollough se narodil v roce 1957 v Chicagu. Začínal jako stand-up bavič v jejich farnosti; ve dvaceti to dotáhl až do tamního Cotton Clubu, ale pořád si musel přivydělávat jako vrátný nebo stěhovák.

Definitivní úspěch a sláva přišly až v polovině 90. let, kdy turné Kings of Comedy natáčela a odvysílala stanice HBO.

Často mluvil i psal o svém dětství a mládí, které strávil spolu s dalšími deseti lidmi v dvoupokojovém bytě; už tehdy se museli navzájem bavit.

Za iniciační považoval okamžik, kdy slyšel, jak se jeho matka směje Billu Cosbymu v televizní Show Eda Sullivana. "Tím chci být, mami - komikem," řekl jí prý tehdy.

Vždycky opakoval, že své matce vděčí i za dobrou výchovu. "Nebyla tu jen proto, aby mě měla ráda, ale aby ze mě udělala dobrého člověka. To dnes rodiče nechtějí - chtějí být cool, a ne za ty zlé. Ale i o tom je rodičovství," napsal ve svých pamětech.

Rodičovstvím se ostatně zabýval i jeho sitcom. Bernie Mac Show vyprávěl o muži, který se pokouší vychovávat tři děti své sestry.

Naposledy bylo slyšet o herci na jaře, kdy učinil "prý rasově nemístné" vtípky na večeři, při které se vybíraly peníze na kampaň pro Baracka Obamu.

Demokratický kandidát na prezidenta pocházel stejně jako Mac z Chicaga, které si herec zvolil za domov namísto Holywoodu a zůstal tady i poté, co přišla sláva.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Nechte polské ženy chodit na interrupci v Česku, vyzývají Piráti

Piráti vyzývají vládu, aby umožnila polským ženám podstoupit interrupci v českých zdravotnických zařízeních. Kabinet by podle opoziční strany měl Polkám tuto možnost nabídnout kvůli rozhodnutí polského ústavního soudu, který minulý týden zakázal provádět interrupce z důvodu poškození plodu. Proti rozhodnutí soudu se demonstruje v mnoha polských městech.

"Jakmile to bude jenom trochu možné, Česká republika by měla poskytnout maximální součinnost v poskytování lékařské péče ženám, jejichž vlastní vláda jim možnost volby odepírá," uvedl pirátský poslanec František Kopřiva. Podle něj znamená rozhodnutí polského ústavního soudu omezování lidských práv, Česko by od něj nemělo odvracet zrak.

Zdroj: ČTK
Další zprávy