Dannyho parťáci ztratili Bernieho Maca

Redakce KUL
10. 8. 2008 12:45
Herci a komikovi bylo jen padesát let

Londýn - Ve věku 50 let zemřel v sobotu v nemocnici v Chicagu herec Bernie Mac, známý divákům světových kin z filmu Charlieho andílci: Na plný pecky a hlavně ze série Dannyho parťáků.

Jejich šéf George Clooney byl také první, kdo na jeho skon reagoval. "Svět teď bude jednoduše smutnější," prohlásil představitel Dannyho Oceana.

Mac trpěl sarkoidózou a příčinou úmrtí byly komplikace spojené se zápalem plic. Jeho smrt mnohé překvapila; měli za to, že léčba jeho nemoci je úspěšná.

V domácí Americe byl znám nejen jako filmový herec, ale i jako bavič. Populární byl jeho sitcom Bernie Mac Show, který se vysílal od roku 2001 do roku 2006 a získal si diváky i kritiky. Mac za něj byl dvakrát nominován na televizní Emmy.

Hrál i ve slavném filmu Klub hráčů, lehce podvratné komedii Santa je úchyl! nebo Transformerech.

Foto: Warner Bros

Vlastním jménem Bernard Jeffrey McCollough se narodil v roce 1957 v Chicagu. Začínal jako stand-up bavič v jejich farnosti; ve dvaceti to dotáhl až do tamního Cotton Clubu, ale pořád si musel přivydělávat jako vrátný nebo stěhovák.

Definitivní úspěch a sláva přišly až v polovině 90. let, kdy turné Kings of Comedy natáčela a odvysílala stanice HBO.

Často mluvil i psal o svém dětství a mládí, které strávil spolu s dalšími deseti lidmi v dvoupokojovém bytě; už tehdy se museli navzájem bavit.

Za iniciační považoval okamžik, kdy slyšel, jak se jeho matka směje Billu Cosbymu v televizní Show Eda Sullivana. "Tím chci být, mami - komikem," řekl jí prý tehdy.

Vždycky opakoval, že své matce vděčí i za dobrou výchovu. "Nebyla tu jen proto, aby mě měla ráda, ale aby ze mě udělala dobrého člověka. To dnes rodiče nechtějí - chtějí být cool, a ne za ty zlé. Ale i o tom je rodičovství," napsal ve svých pamětech.

Rodičovstvím se ostatně zabýval i jeho sitcom. Bernie Mac Show vyprávěl o muži, který se pokouší vychovávat tři děti své sestry.

Naposledy bylo slyšet o herci na jaře, kdy učinil "prý rasově nemístné" vtípky na večeři, při které se vybíraly peníze na kampaň pro Baracka Obamu.

Demokratický kandidát na prezidenta pocházel stejně jako Mac z Chicaga, které si herec zvolil za domov namísto Holywoodu a zůstal tady i poté, co přišla sláva.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy