Daniel Day-Lewis končí s herectvím. Pro film udělal všechno, naučil se česky a přestal chodit

Kultura ČTK Kultura, ČTK
21. 6. 2017 11:23
Herec Daniel Day-Lewis, který získal Oscara za role ve filmech Moje levá noha, Až na krev a Lincoln, se rozhodl, že v šedesáti letech končí s herectvím. Důvod neuvedl. Day-Lewis proslul pečlivou filmovou přípravou, kvůli roli například začal poslouchat rappera Eminema anebo se učil česky. Jeho poslední film půjde do kin o Vánocích.
Daniel Day-Lewis ve filmu Až na krev z roku 2007. Za roli dostal Oscara.
Daniel Day-Lewis ve filmu Až na krev z roku 2007. Za roli dostal Oscara. | Foto: Miramax

Britský oscarový herec Daniel Day-Lewis se ve svých šedesáti letech rozhodl ukončit filmovou kariéru. Jediný majitel tří Oscarů za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli se k nezvyklému kroku rozhodl z osobních důvodů, aniž řekl podrobnosti.

"Daniel Day-Lewis již nebude pracovat jako herec," uvedla jeho mediální zástupkyně Leslee Dartová. "Je za celá ta léta neskonale vděčný všem svým spolupracovníkům a divákům," napsala s tím, že nebude sdělovat žádné detaily. Day-Lewis je ženatý s režisérkou a spisovatelkou Rebeccou Millerovou a má tři syny.

Day-Lewisovy úspěchy

Oscar za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli:

  • Moje levá noha (1989) 
  • Až na krev (2007) 
  • Lincoln (2012)

Je také čtyřnásobným držitel ceny BAFTA, třikrát dostal cenu Screen Actors Guild a dvakrát Zlatý glóbus za nejlepšího herce.

Svou první výraznější postavu námořního důstojníka v dramatu Bounty si Day-Lewis zahrál v roce 1984. Pět let poté získal prvního Oscara za roli ochrnutého malíře ve filmu Moje levá noha. Do povědomí nejširšího publika se poté zapsal díky výpravnému filmu Poslední Mohykán v roce 1992.

V té době ho už režiséři znali jako herce, který je ochoten pro splynutí s postavou udělat spoustu nadstandardní práce. Při natáčení zmíněného oscarového filmu na týdny přestal chodit a pohyboval se pouze na vozíku. Díky své herecké metodě se rovněž seznámil s češtinou, kterou se začal učit kvůli diváky i kritikou s rozpaky přijaté filmové adaptaci románu Milana Kundery Nesnesitelná lehkost bytí z roku 1988.

Kvůli další velké roli násilného vůdce zločinecké bandy ve filmu Gangy New Yorku z roku 2002 zase prý mezi scénami brousil nože a začal poslouchat rappera Eminema, aby v sobě vybudil pořádnou zlost.

Daniel Day-Lewis v pražské pivnici na snímku z roku 1986.
Daniel Day-Lewis v pražské pivnici na snímku z roku 1986. | Foto: ČTK

Druhého Oscara získal v roce 2008 za roli naftového magnáta z počátku 20. století ve filmu Až na krev. Poslední sošku pak dostal o pět let později, kdy americká filmová akademie ocenila jeho titulní postavu ve filmu Lincoln.

Jeden z nejžádanějších herců své generace si své role pečlivě vybíral a řadu nabídek odmítal. Míval tak i několikaleté natáčecí pauzy.

Day-Lewisovi příznivci se mohou těšit ještě na poslední dílo, na němž stejně jako ve snímku Až na krev spolupracuje s režisérem Paulem Thomasem Andersonem. Film nazvaný Phantom Thread se bude odehrávat v módním světě Londýna 50. let a premiéru by měl mít na Vánoce.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy