Čtyřlístek se vydá do kin jako celovečerní film

Kultura Kultura
25. 3. 2010 11:20
Premiéra se plánuje na na konec příštího roku

Praha - Není to sice taková událost, jako kdyby producenti ohlásili, že v hrané verzi Čtyřlístku ztvární Fifinku Eva Holubová, Piňďu Pavel Liška, Bobíka jmenovec Klepl a Myšpulína Jaroslav Dušek. Přesto patří ohlášená adpatace příběhu čtyřky z Třeskoprsk do podoby celovečerního animovaného filmu mezi počiny hodné zaznamenání.

Přípravy animovaného filmu Čtyřlístek ve službách krále trvaly téměř rok. Producent Miloslav Šmídmajer ze společnosti Bio Illusion nyní oznámil, že režisér Michal Žabka je těsně před startem valstního natáčení. Do kin se má celovečerní projekt dostat koncem příštího roku.

"Jsem šťastný, že se objeví ve filmu. Vždycky jsem chtěl, aby se mé obrázky hýbaly," říká autor slavných postaviček a výtvarník filmu Jaroslav Němeček. Jeho hlavní spolupracovnice se ale natáčení nedožila: Ljuba Štíplová před rokem zemřela.

 
Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Čtyřlístek slaví aneb 40 let třeskoprské utopie
Zemřela spoluautorka populárního Čtyřlístku Štíplová

Scénáře se ujali manželé Hana a Josef Lamkovi, jedni z mnoha dalších libretistů Čtyřlístku. Na plátno vyslali  celkem pět desítek postav. Hlasy hlavní čtveřice obstará Tereza Bebarová, Karel Heřmánek, Ondřej Brzobohatý a Bohdan Tůma. Dalším propůjčí hlasy Vladimír Brabec, Jiří Lábus, Dalimil Klapka, Pavel Kříž, Petr Nárožný, Vladimír Javorský nebo Ota Jirák.

Foto: Aktuálně.cz

Producent Šmídmajer - na jehož kontě jsou filmy Jak básníci neztrácejí naději, Peklo s princeznou, Na půdě a řada dokumentů -  prý o animovaných snímcích vždycky uvažoval; chtěl natočit celovečerního Krtečka i Křemílka s Vochomůrkou. Až Čtyřlístek, na jehož koprodukci se podílí společnost Cinemart, mu ale vyšel.

Rozpočet by se měl vejít do 30 milionů korun. Firma Centauri, které svěřili animovanou obrazovou část, bude kombinovat 3D pozadí s figurkami a vše se má ručně dokreslovat.

Žánrem filmu prý bude dobrodružný příběh s komediálními prvky. Rozepře císaře Rudolfa II. se zrádným alchymistou Kellym a neuvážený královský slib ohrozí nejen Svatováclavskou korunu, ale i blaho celého království - tak má začínat snímek "plný nečekaných záplatek a zvratů".

Foto: Aktuálně.cz

"Větší část se odehrává v současnosti, ale proti historii nejde - i když to je pohádka," vysvětluje Lamková. Spolu se svým loni zesnulým manželem sepsali kolem dvou stovek příběhů; mezi nimi i Kámen mudrců, který tvoří základ scénáře.

Čtyřlístek se zrodil v roce 1969 a po generace patří ke kultovní četbě. I režisér, scenárista, výtvarník a filmový architekt Michal Žabka prý na něm vyrůstal. "Jeho sešity jsem si prohlížel už v době, kdy jsem ještě neuměl číst."

Žabka získal loni za svoji loutkovou "lovestory" Paní G hlavní cenu na festivalu v Bulharsku a cenu diváků na třeboňském Anifestu. Před nedávnem odvysílala ČT jeho večerníčkový seriál Tři prasátka, který byl natočený poprvé v 3D loutkové animaci.

Foto: Pavel Kroulík

Podílel se na animovaném seriálu Autopohádky, k jeho filmografii patří i krátkometrážní snímky Babylón a absolventský snímek Prasavci, který se stal nejlepším titulem sezony v Melbourne.

Prvním českým filmem pro 3D kina byl Kozí příběh, příští rok by se prý měl do kin dostat i 3D loutkový film s Hurvínkem a Spejblem.

Už dlouho se mluví o tom, že celovečerní podobu dostane dostane i další kultovní komiks - Kruanovy příběhy z ABC. Tentokrát už má jít o hraný film, ale producenti pořád zřejmě shánějí krytí projektu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Pražské letiště odbavilo v srpnu téměř 700 000 lidí, meziročně o 102 procent víc

Pražské letiště v srpnu odbavilo téměř 700 000 pasažérů, což je o 102 procent více než v předchozím roce. Oproti předkrizovému období jde však o propad o 65 procent. Nejvíce se létalo do Řecka, nejoblíbenější destinací byl bulharský Burgas. V pondělí to uvedlo Letiště Praha. Češi v létě mířili hlavně do tradičních letních dovolenkových destinací. V současnosti se z Prahy létá do více než stovky míst.

"V měsíci srpnu se nám potvrdily naše prognózy o silném výjezdovém cestovním ruchu. V souvislosti s postupným rozvolněním opatření došlo i k mírnému oživení cestovního ruchu z vybraných zemí jako jsou například Izrael nebo Spojené státy americké,“ řekl ředitel leteckého obchodu Letiště Praha Jaroslav Filip. Během srpna se na pražském letišti uskutečnilo přes 7500 vzletů a přistání, což představuje nárůst o 39 procent oproti loňskému srpnu.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Soud uznal vinným z terorismu muže, který inspiroval film Hotel Rwanda

Rwandský soud uznal vinným z terorismu Paula Rusesabaginu, jehož činy byly inspirací pro známý hollywoodský snímek Hotel Rwanda. Oznámila to agentura Reuters. Hrozí mu 25 let za mřížemi až doživotí. Rozhodnutí o výši trestu se čeká později.

Kromě Rusesabaginy bylo souzeno za členství k teroristické skupině několik dalších lidí. "Útočili na lidi v jejich domovech i na silnicích v autech, spáchali teroristické činy a pak se tím chlubili z natočených videí," řekla soudkyně Beatrice Mukamurenziová.

Mezi devíti body obžaloby proti Rusesabaginovi bylo členství v teroristické skupině, únos, žhářství a vražda. Prokuratura požaduje doživotní trest.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rubl po volbách v Rusku spadl na nejnižší úroveň za dva týdny

Rubl po víkendových parlamentních volbách v Rusku sestoupil k americkému dolaru nejníže za téměř dva týdny, oslabily také akcie. Ruská vládní strana Jednotné Rusko si ve volbách v dolní komoře parlamentu zřejmě udržela dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn.

Mezi povolební rizika pro rubl patří podle makléřské společnosti Alor Broker nárůst protestní nálady mezi lidmi a neuznání volebních výsledků ze strany západních zemí, uvedla dnes agentura Reuters.

Krátce před polednem si dolar vůči rublu připisoval zhruba 0,6 procenta na 73,40 RUB/USD. K poklesu rublu přispěl omezený zájem o riziková aktiva v době, kdy investoři čekají na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které začne v úterý. Negativní vliv měla na ruskou měnu také zpráva o střelbě na Permské státní univerzitě, která si podle předběžných informací vyžádala osm mrtvých.

Další zprávy