reklama
 
 

Donald Sutherland převzal čestného Oscara. Hollywood na jeden večer zapomněl na Weinsteinovu aféru

Aktualizováno 12. 11. 2017 14:44
Jde o ocenění za celoživotní přínos filmovému umění. Jejich slavnostní předávání se na rozdíl od "klasických" Oscarů nevysílá v televizi.

Los Angeles - Kanadský herec Donald Sutherland, americký režisér a scenárista Charles Burnett, jeho krajan kameraman Owen Roizman a francouzská režisérka Agnès Vardaová v noci na neděli převzali od americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS) ocenění za celoživotní přínos filmovému umění. Nikdo z laureátů takzvaných Guvernérových cen dosud Oscara nezískal, ačkoli Roizman byl na cenu pětkrát nominován, napsala agentura AP.

Mexický filmový režisér a producent Alejandro González Iňárritu dostal mimořádného Oscara za krátkometrážní projekt Carne y Arena umístěný do virtuální reality. Jak uvedla agentura AP při udělování se děkovalo a slavilo a stranou se nechal sexuální skandál, který hýbe Hollywoodem.

Laureáty Guvernérových cen vybírá 54členná nejvyšší rada akademie, přičemž jejich jména oznamuje každý rok v létě, zlaté sošky pak ocenění přebírají během soukromého večírku v listopadu. Tyto "čestné Oscary" uděluje akademie od roku 2009. Jejich slavnostní předávání se nevysílá v televizi, vybrané okamžiky by se však měly objevit v přenosu z předávání hlavních cen 4. března.

"Toto jsou naši ocenění," řekl AP předseda AMPAS John Bailey. "Toto jsou lidé, u nichž cítíme, že je chceme vyzdvihnout." dodal s tím, že všechny zvolené osobnosti "výrazně ztělesňují rozsah filmové tvorby".

Asi nejznámější z nich je Donald Sutherland, který se za víc než 50 let práce v showbusinessu objevil ve více než 140 produkcích a hrál ve filmech všech žánrů. Přesto říká, že jej "nikdy nenapadlo, ani v náznacích", že by jednou mohl být takovýmto způsobem oceněn.

Kameraman Roizman byl na Oscara nominován už za film Francouzská spojka z roku 1971 a následně přišly čtyři další nominace, například za práci na hororu Vymítač ďábla. Podle AP se do dějin filmu zapsal zejména realismem za kamerou. Poslední záběry své kariéry natočil pro romantickou komedii Francouzský polibek z roku 1995.

Naopak Charles Burnett působil jako nezávislý tvůrce a svou kariéru zasvětil příběhům o zkušenostech Afroameričanů, kterým se Hollywood často vyhýbal. Ocenění za celoživotní přínos je prý pro něj "surreální".

Iñárritu, který získal loni Oscara za režii filmu REVENANT Zmrtvýchvstání, si v noci odnesl speciálního Oscara za projekt Carne y Arena, který v sedmi minutách simuluje zkušenost běženců při překonávání pouště na západě Ameriky. Řekl, že cenu věnuje "uprchlíkům, na něž se zapomíná a kteří se stávají rukojmími ideologií a definicí a jimž se upírá právo na lásku a porozumění".

Při předávání byly hvězdy jako Angelina Jolie, Dustin Hoffman, Jake Gyllenhaal, Emma Stoneová, Colin Farrell nebo Tom Hanks. Nikdo z laureátů ani z těch, kdo ceny předávali, se podle AP ani slovem nezmínil o skandálu rozvířeném kolem producenta Harveyho Weinsteina. Ze sexuálního obtěžování ho obvinilo množství žen a obviněni byli i další umělci včetně Dustina Hoffmana.

Vytvářet "radikální filmy" bylo údajně prvotním záměrem Agnès Vardaové, která jakožto průkopnice francouzské Nové vlny své první dílo napsala a zrežírovala v roce 1956. To, že je žena, pro ni prý nikdy nepředstavovalo překážku. "Francie je země, kde 25 procent filmařů jsou ženy… protože jsme prosazovali názor, že na to mají, že není žádný důvod, proč by to nemohly dělat," uvedla Vardaová.

autor: ČTK | 12. 11. 2017 7:03

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama