Costa-Gavras točí film o dluhové krizi, třetinu rozpočtu hradí řecká vláda

ČTK ČTK
13. 4. 2019 11:06
Částkou 630 tisíc eur, což je zhruba 16,1 milionu korun, řecká vláda podpoří nový film francouzsko-řeckého režiséra Costy-Gavrase. Inspirovala jej kniha bývalého řeckého ministra financí Janise Varufakise a vypráví o dluhové krizi v Řecku.
Režisér Costa-Gavras (uprostřed) je na snímku z loňského října z Lumière festivalu ve francouzském Lyonu.
Režisér Costa-Gavras (uprostřed) je na snímku z loňského října z Lumière festivalu ve francouzském Lyonu. | Foto: ČTK/ABACA

Jak informuje italský list La Repubblica, Costa-Gavras už pracuje v Aténách, ve čtvrtek jeho štáb natáčel v centru metropole u řecké centrální banky. Příspěvek vlády pokryje zhruba třetinu rozpočtu.

Costa-Gavras je držitelem Oscara.
Costa-Gavras je držitelem Oscara. | Foto: ČTK/AP

Varufakisova kniha nazvaná Adults In The Room: My Battle With Europe's Deep Establishment (Dospělí v pokoji: Můj boj se zakořeněným evropským establishmentem) vyšla předloni a bývalý ministr financí v ní popisuje nesnadné vyjednávání Řecka a jeho mezinárodních věřitelů v první polovině roku 2015.

"Natočím řeckou tragédii moderní doby," avizuje Costa-Gavras. "Půjde o příběh lidí a země chycených v bludném kruhu euroskupiny (grémia ministrů financí eurozóny), která Řecko uvrhla do diktatury úsporných opatření," dodal. Ironií osudu je, že film spolufinancuje vláda, která úsporná opatření musela zavést, dodává deník La Repubblica.

Varufakis byl ministrem financí nynějšího premiéra Alexise Tsiprase po vítězství formace Syriza ve volbách v lednu 2015. V polovině téhož roku ale Varufakis odstoupil poté, co se s Tsiprasem rozešel kvůli sporu o to, jak se vypořádat s mezinárodními věřiteli. K abdikaci ministra financí přispěl i tlak Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie.

Varufakis chtěl opustit euro, což Tsipras nepřipustil a raději se s věřiteli dohodl na podmínkách splácení dluhů. Třetí záchranný balíček tehdy doprovázela další úsporná opatření.

Šestaosmdesátiletý řecko-francouzský režisér Costa-Gavras debutoval roku 1965 detektivkou Zločin v Expresu, čtyři roky nato za svůj politický thriller Z získal Oscara pro nejlepší zahraniční snímek. V 80. letech minulého století byl prezidentem muzea Cinémathèque française, které od roku 2007 vede znovu. Loni na podzim režisér dostal čestnou cenu Evropské filmové akademie

Svá společenská a politická dramata Costa-Gavras často zakládá na skutečných příbězích. K takovým patří i film Doznání s Yvesem Montandem a Simonou Signoretovou z roku 1970, který dle stejnojmenného románu Artura Londona popisuje vykonstruovaný politický proces v Československu 50. let.

Finanční krizí se řecko-francouzský režisér zabýval už ve svém posledním snímku Kapitál z roku 2012.

Finanční krizí se Costa-Gavras zabýval ve snímku Kapitál z roku 2012. | Video: Mars Films

Costa-Gavras se narodil jako Konstantinos Gavras v Řecku, dětství prožil v malé vesnici na Peloponésu, později v Aténách. Kvůli levicové válečné minulosti svého otce, pokládaného za komunistu, nemohl v Řecku studovat, proto odjel do Paříže, kde roku 1951 začal studovat práva. V roce 1956 přestoupil na filmovou fakultu a po jejím absolvování působil jako asistent režie například u René Claira.

Bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis loni v březnu založil novou politické stranu. Jmenuje se Evropská fronta realistické neposlušnosti a používá zkratku MeRA25. Cílem formace je omezit byrokracii a zajistit transparentní rozhodování na unijní úrovni.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Někdejší Trumpův právník Cohen znovu nastoupil do vězení

Někdejší právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen znovu nastoupil do vězení poté, co jej v květnu úřady propustily do domácího vězení kvůli obavám, že by mohl přijít do styku s lidmi nakaženými koronavirem. Americké úřady podle Cohenova právníka došly k závěru, že někdejší Trumpův důvěrník porušil podmínky, na jejichž základě byl propuštěn do domácího vězení, napsal server televize CNBC.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Americké úřady se bojí, že by se Epsteinova přítelkyně mohla po svém zatčení zabít. Nosí proto i oblek z papíru

Americké federální úřady se obávají, že by dlouholetá přítelkyně zesnulého finančníka Jeffreyho Epsteina Ghislaine Maxwellová mohla po svém zatčení spáchat ve vězení sebevraždu. Sebrali jí proto veškeré látkové oblečení a povlečení a dali jí namísto toho oblek z papíru, napsala agentura AP s odkazem na nejmenovaný informovaný zdroj.

Maxwellová je nyní ve federální věznici ve městě New York. Tamní vězeňská služba přitom přijala výjimečná opatření, jejichž cílem je zajistit, aby si zadržená neublížila sama nebo ji nenapadli spoluvězni, uvedl zdroj AP.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Slavia dostala za pyrotechniku pokutu 100 tisíc

Fotbalová Slavia dostala od disciplinární komise Ligové fotbalové asociace pokutu 100 tisíc korun za to, že fanoušci Pražanů v domácím zápase s Plzní masivně použili pyrotechniku. Šlágr druhého kola prvoligové nadstavby, který Slavia vyhrála 1:0 a zajistila si obhajobu titulu, byl kvůli pyrotechnice z tribun na dvě minuty přerušen.

Ve dvacetitisícovém stadionu v Edenu bylo vzhledem k opatřením proti šíření nemoci covid-19 zhruba 3500 diváků.

Jiný pražský klub Sparta musí zaplatit 20 tisíc korun za nesportovní chování svých příznivců ve finále domácího poháru v Liberci, kde při vítězství 2:1 použili pyrotechniku a poškodili zařízení stadionu.

Kondiční trenér Liberce Petr Hejný má pozastavenou funkci na dva soutěžní zápasy. Navíc dostal pokutu deset tisíc korun za nesportovní chování a nevhodné výroky k rozhodčích po prohraném finále MOL Cupu.

Pět hráčů dostalo druhou žlutou kartu v nadstavbě, což znamená stopku na jedno utkání. To se týká jen mladoboleslavského Jaroslava Zeleného, jehož tým v neděli sehraje v Liberci kvalifikační duel o postup do 2. předkola Evropské ligy.

Sparťany Bořka Dočkala, Libora Kozáka, Ladislava Krejčího i Romana Potočného z Ostravy mohou jejich kluby z trestu vyplatit, aby začali novou sezonu s čistým štítem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy