Film Colette s Knightleyovou: dobové drama o ženě, která vystoupila z manželova stínu

Keira Knightleyová pózuje při londýnské premiéře filmu Colette: Příběh vášně.
Snímek z natáčení Colette.
Snímek z natáčení Colette.
Snímek z natáčení Colette.
Snímek z natáčení Colette.
Foto: ČTK/AP
Reuters Kultura Reuters, Kultura
13. 10. 2018 15:45
Příběh venkovské dívky, která manželovi psala bestsellerové romány a nakonec se osamostatnila, vypráví nový dobový film Colette. Keira Knightleyová může za hlavní roli získat nominaci na Oscara.

Anglická herečka Keira Knightleyová v Londýně představila dobový životopisný film Colette, jenž pojednává o stejnojmenné francouzské spisovatelce a varietní umělkyni z první poloviny 20. století.

Třiatřicetiletá Knightleyová, v žánru dobových dramat známá už z Vévodkyně nebo Pýchy a předsudku, ztvárnila hlavní hrdinku, mladou Sidonii-Gabrielle Colette. Ta koncem 19. století jako dvacetiletá opustila rodnou vesnici na burgundském venkově a provdala se za Henryho Gauthiera-Villarse, o čtrnáct let staršího pařížského literáta a hudebního kritika přezdívaného Willy.

Keira Knightleyová na Londýnském filmovém festivalu.
Keira Knightleyová na Londýnském filmovém festivalu. | Foto: Reuters

V doprovodu muže, jenž byl proslulý milostnými aférami, Colette začala objevovat půvaby pařížských salonů. Manželovi posléze anonymně napsala román, první ze série o hrdince Claudine. Kniha slavila úspěch po celé Francii a Willy posléze přinutil manželku, aby pod jeho jménem napsala a vydala ještě několik pokračování. Ženu v takových situacích trýznil a například ji zamykal v pokoji, dokud nezačala psát. Colette trvalo třináct let, než požádala o rozvod.

Nynější film o Colette ale zachycuje také pozdější finanční nouzi manželů, spisovatelčiny lesbické vztahy či to, jak s Willym bojovala o práva na své knihy.

"Neuvěřitelně mě to posilnilo. Je to příběh ženy, která vystoupí z manželova stínu, najde vlastní hlas a žije pravdivě. To je úžasné inspirativní," řekla herečka Knightleyová, když snímek tento týden představila na Londýnském filmovém festivalu.

Po jeho červeném koberci se Knightleyová prošla spolu s dalšími členy štábu včetně Dominica Westa, jenž ztvárnil Colettina manžele Willyho. West tuto dvojici označuje za raný celebritní pár. "Byli to svého času takoví Kim Kardashianová a Kanye West. Večírky se pořádně rozjížděly, teprve když přišli Colette s Willym," míní West.

Film o Colette natočil dvaapadesátiletý Angličan Wash Westmoreland, podepsaný například pod dramatem Pořád jsem to já s Julianne Mooreovou v hlavní roli. "Colette vznikala dlouhých sedmnáct let. Na tom filmu původně pracoval můj nedávno zesnulý manžel, spoluscenárista a spolurežisér Richard Glatzer. Vidět jeho jméno na plátně je pro mě tedy důležité," říká režisér.

Film Colette: Příběh vášně měl světovou premiéru na festivalu Sundance, česká kina jej začnou promítat v únoru 2019. | Video: Bioscop

Britský list Guardian v recenzi chválí zejména výkon Dominica Westa, jehož postavě Willymu se prý daří balancovat na hraně - nepůsobí ani vyloženě kladně, ani jednoznačně negativně. Film prý neomlouvá Willyho chování ke Colette, snaží se ho ale zasadit do souvislostí a přesvědčivě líčí, jaké měly spisovatelky postavení na přelomu 19. a 20. století.

Knightleyová v titulní roli je "zářivá, chytrá, sexy a sympatická", vypočítává Guardian. Časopis Indiewire.com už letos na jaře prorokoval, že Knightleyová se za ztvárnění Colette bude ucházet o Oscara. Na tuto cenu již anglická rodačka byla nominovaná dvakrát, za výkon v romanci Pýcha a předsudek a za drama Kód Enigmy.

Spisovatelka známá jako Colette patřila k nejznámějším moderním francouzským romanopiscům, například roku 1927 ji básník Paul Claudel označil za "největší žijící autorku Francie".

Colette se stala první prezidentkou renomované Goncourtovy akademie a jejích více než padesát románů či povídek bylo populárních u žen v domácnosti, prodavaček a šiček stejně jako u intelektuálek, napsal deník New York Times roku 1954, kdy autorka zemřela v Paříži ve věku jedenaosmdesáti let.

"Nepsala jako intelektuálka. Její síla spočívala v tom, jak dovedla vykreslit ženské potíže s láskou. Žila stejně vášnivě, jako psala. Nedbala na přehnanou cudnost, naopak se vyžívala v pikantnostech a jiskřivých dialozích," konstatoval americký list.

Podle něj měla Colette nesporný literární talent, manžel Willy ale její psaní výrazně zkrášloval svými redaktorskými zásahy. Když se s ním Colette rozvedla a v psaní pokračovala sama, její literární dráha začala skomírat. Autorka tak později začala druhý život jako varietní umělkyně. Kromě toho psala o módě, vaření nebo divadlu, uzavírají New York Times.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při nehodě vozu Tesla zahynuly dvě osoby, za volantem nikdo neseděl

Dva muži zemřeli při srážce vozu Tesla S se stromem nedaleko amerického města Houstunu. Podle místní policie v autě ale nikdo neseděl za volantem, informovala dnes agentura Reuters. Tesla ani úřady pro silniční bezpečnost nehodu nekomentovaly.

Podle místních médií se nehoda stala v sobotu. Vůz jel vysokou rychlostí, když nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Po uhašení požáru policie našla ostatky dvou mužů - jeden seděl v přední části na sedadle spolujezdce a druhý v zadní části vozu.

Nehoda se stala v období, kdy se kvůli několika nehodám zvýšila pozornost vůči systému poloautomatického řízení americké automobilky. Americké silniční úřady prošetřují několik desítek nehod vozů Tesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy