Když dezinfekce zabíjí. Vítěz Jednoho světa o krizi ve zdravotnictví předčí thrillery

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
5. 4. 2020 12:24
Nejdrtivější thriller v poslední době píše realita. A optika dnešních opatření kvůli koronaviru zesiluje i působení rumunského dokumentu Colectiv, který tento týden vyhrál festival Jeden svět. Ne že by to potřeboval.
Na snímku z Colectivu jsou novináři Catalin Tolontanová a Mirela Neag.
Na snímku z Colectivu jsou novináři Catalin Tolontanová a Mirela Neag. | Foto: HBO

Zneklidňující snímek o krizi v rumunském zdravotnictví ohromil publikum už vloni na podzim, kdy měl premiéru na festivalech v Benátkách a Torontu. Když jej nedávno uvedla HBO, stal se v regionu nejsledovanějším pořadem této stanice.

Snímek z Colectivu.
Snímek z Colectivu. | Foto: HBO

Režisér Alexander Nanau dokazuje, že rumunský dokument dovede totéž, co tamní celosvětově úspěšné hrané snímky. Tedy mísit kritický, realistický pohled na současnost i minulost země s napětím a absurdním humorem.

Colectiv dostal jméno podle hudebního klubu v Bukurešti, kde při koncertu v červnu roku 2015 uhořelo 27 mladých lidí. Mimo jiné proto, že podnik neměl únikové východy. Ta zpráva vyhnala Rumuny do ulic, následně odstoupila sociálnědemokratická vláda a byla jmenována vláda odborníků. Na rok, do příštích voleb. Samotná tragédie uvnitř klubu se ale ukázala být jen příslovečnou špičkou ledovce jménem korupce. Dalších 37 lidí umřelo v nemocnicích vinou nedostatečné péče.

"Mého syna zabila chyba v komunikaci," říká v těsné blízkosti kamery zlomený muž v bílé košili, který v úvodu snímku popisuje, jak jedna nemocnice nebyla schopná včas převést jeho dítě do lépe vybavené nemocnice ve Vídni. Když se tak stalo, jeho tělo už bylo plné infekce, se kterou nešlo bojovat. A vedení nemocnice situaci popsalo právě pojmem "chyba v komunikaci".

Jenže to nebyla žádná chyba, ale obří korupce v celém rumunském zdravotnictví, ve kterém například běžně doktoři pracovali s až desetkrát zředěnou dezinfekcí, aniž by to kolikrát tušili. A lidé tak byli i u těch nejběžnějších zákroků vystaveni smrtelnému riziku.

Režisér Nanau z až intimní blízkosti sleduje přeživší této tragédie, příbuzné těch, co neměli takové štěstí, ale také novináře a nového ministra zdravotnictví, který si štáb pouští k tělu i při nejdůležitějších jednáních.

Film Colectiv je k vidění ve videotéce HBO GO. | Video: HBO

Natáčelo se 14 měsíců, ještě déle se materiál stříhal a výsledek drásá nervy víc než většina hraných thrillerů. Divákovi se chce zoufalstvím mlátit hlavou do zdi, neboť ví, že sleduje skutečnost. A k tomu i ve svém okolí čte zprávy o podezřelých machinacích s dezinfekcemi, rouškami a jinými zdravotními pomůckami, které jsou dnes potřebné zdaleka nejen na operačních sálech a jednotkách intenzivní péče.

Snímek z Colectivu.
Snímek z Colectivu. | Foto: HBO

Trpělivé pozorovatelské dokumentární drama režisér Nanau chytře komponuje tak, že pozvolna odhaluje větší a větší obrázek toho, kam korupce sahá. Očima investigativního novináře, který se kauze dlouhodobě věnoval, i pohledem nového ministra zdravotnictví odhodlaného prosadit nutné reformy, ale narážejícího na stále absurdnější mantinely.

Když napětí kulminuje, ocitáme se uprostřed koncertní vřavy, kde z pódia za zvuků tvrdých kytar zpěvák naštvaně posílá do háje a mnohem horších míst zkorumpovanou vládu. Po chvíli poznamenává, že ty ohňové efekty nejsou součástí vystoupení a divák si z hrůzou uvědomí, že sleduje záznam neštěstí z klubu Colectiv. Těžko hledat absurdnější shodu náhod než to, že tragédie vypukla právě po songu kritizujícím korupci.

V jiné chvíli vidíme, kterak - navzdory popáleninám - krásná dívka nechává fotit své tělo: jako memento a symbol toho, co rumunský stát dopustil. Je to přeživší tragédie Tedy Ursuleanu a jednu z jejích fotek si do kanceláře pověsí i nový ministr zdravotnictví, který svou práci bere vážně, jen těžko ale může nalézt konec, za který rozmotat prohnilý gordický uzel.

V investigativní síti novinářů se mezitím hromadí další důkazy. Třeba nahrávka zachycující, jak muž s vizáží veksláka vulgárně křičí na své zaměstnance, ať okamžitě vystaví smlouvy a vyplatí faktury. Je to ředitel jedné z bukurešťských nemocnic a ty ženy častované výrazy pro pohlavní orgány jsou účetní, které se s praktikami v nemocnici svěří médiím. Údajně odsud zmizely desítky milionů eur, za které si místní primátor postavil soukromou kliniku ve Švýcarsku.

Jedna z přeživších tragédie Tedy Ursuleanu.
Jedna z přeživších tragédie Tedy Ursuleanu. | Foto: HBO

Závěr zachycuje, jak sociálnědemokratičtí politici sbírají dech před blížícími se volbami. Dosluhující ministr odbornické vlády se při některých z těch projevů běžících v televizi nezmůže na víc než na smích. Věci už jsou tak za čarou, že se je ani nevyplatí komentovat na kameru.

Následně sociální demokraté s přehledem vítězí, jak se divák dozví mezi řádky jednoho soukromého hovoru. Kdyby se daly shrnout veškeré významy slova marnost, k nalezení budou právě v tomto rumunském dokumentu, který patří k nejsilnějšímu, co lze dnes vidět na kterékoli z internetových platforem. Bez ohledu na žánr.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy