Co omezovalo anglické ženy v 19. století. Film s Johnsonovou promarnil příležitost

Co omezovalo anglické ženy v 19. století. Film s Johnsonovou promarnil příležitost
Hardy Yusuf jako Charles, Jake Siame coby James a Dakota Johnsonová v roli Anne Elliotové.
Cosmo Jarvis jako kapitán Frederick Wentworth.
Nia Towleová jako Louisa, Dakota Johnsonová v roli Anne Elliotové a Izuka Hoyleová coby Henrietta.
Dakota Johnsonová v roli Anne Elliotové.
Foto: Netflix
Tomáš Seidl Tomáš Seidl
25. 7. 2022 18:09
V romantickém dramatu Pýcha a přemlouvání americká herečka Dakota Johnsonová vyměnila rajcovní spodní prádlo z Padesáti odstínů šedi za staroanglický korzet. Na to, aby věrohodně ztvárnila atypickou hrdinku z románu Jane Austenové, však jen změna garderoby nestačí.

I když to tak podle zavádějícího názvu nemusí vypadat, Pýcha a přemlouvání není variací nejznámější knihy Jane Austenové nazvané Pýcha a předsudek, nýbrž adaptací autorčina posledního dokončeného románu Persuasion. Vyšel zkraje roku 1818, šest měsíců po spisovatelčině smrti.

Česky byl opakovaně vydáván pod ustáleným názvem Anna Elliotová. Videotéka Netflix, v jejíž nabídce se nová adaptace objevila, ale zvolila titul Pýcha a přemlouvání, pod kterým - nejspíš z marketingových důvodů - prózu dvakrát publikovalo nakladatelství Leda.

Protagonistkou je sedmadvacetiletá kultivovaná dívka Anna Elliotová, prostřední ze tří dcer ovdovělého, samolibého a marnotratného baroneta. Před osmi lety se málem provdala za námořníka Fredericka Wentwortha, ale jelikož to byl muž bez hodnosti i jmění, nechala se přemluvit okolím a vzdala se jej. Dodnes toho lituje.

Poté, co Annin otec upadne do dluhů a je nucen pronajmout rodinné sídlo, se bývalí snoubenci po letech shodou okolností znovu setkávají. Zatímco staropanenská Anna nepřestala Wentwortha milovat, její zavržený a zhrzený nápadník se mezitím stal kapitánem, získal slávu i bohatství a hledá vhodnou partii. Ačkoli je Anna nezadaná, musí zkormouceně přihlížet, kterak o jeho přízeň lačně usiluje jiná žena.

Americká novinka na Netflixu je prvním filmovým zpracováním románu, který se v minulosti dočkal několika jevištních i televizních přepisů. Jako celovečerní debut ho teď natočila dvaačtyřicetiletá britská divadelní režisérka Carrie Cracknellová, která často zdůrazňuje, že právě tuto prózu "naprosto zbožňuje". Film však vzbuzuje otázku, zda knihu, považovanou některými literárními kritiky dokonce za nejvyzrálejší dílo Jane Austenové, četla dost pozorně.

Scenáristický veterán Ron Bass, podepsaný mimo jiné pod dramatem Rain Man, a jeho kolegyně Alice Victoria Winslowová ponechali základní dějovou linii víceméně beze změn, výrazně - a místy nepatřičně - však zaktualizovali dialogy. To by ještě tolik nevadilo, kdyby se souběžně s tím z filmu nevytratil duch předlohy.

Film Pýcha a přemlouvání je na Netflixu s českým dabingem i titulky. | Video: Netflix

Ve snaze oslovit, respektive se podbízet mladému publiku, které knihy Jane Austenové nezná, autoři na předlohu aplikují některé moderní postupy, jaké využívá především divácký megahit Bridgertonovi. Tendence napodobit opulentní, barvami hýřící, ale v mnohém diskutabilní romantický seriál, zasazený do prostředí londýnské smetánky z počátku 19. století, svědčí o malých ambicích tvůrců i nedostatku vlastní představivosti.

Zároveň to občas vede ke kolizím se zdrojovým materiálem, jak dokládá mimo jiné multietnické herecké obsazení. Hyperkorektní představa, že v georgiánském období by do smíšeného manželství vstoupilo tak povýšené a sebestředné stvoření jako Annina mladší sestra Mary, která "trpí alergií na domy s méně než pěti služebníky", působí s ohledem na její charakter absurdně.

Že lze natočit adaptaci staromódního románu moderně, avšak s respektem k předloze, přitom před třemi lety dokázala režisérka Greta Gerwigová v přepisu jiné klasiky ženské literatury 19. století. Ve filmu Malé ženy dokázala citlivě proměnit archaickou látku ve svěží nadčasový příběh, vnímavě reflektující postavení žen ve společnosti.

Nic takového se bohužel tvůrcům Pýchy a přemlouvání nepodařilo. Zápletka se vyvíjí předvídatelně, snaha o humorné zlehčování vyznívá většinou křečovitě. Navíc podkopává ústřední motiv příběhu, jímž je ono titulní "přemlouvání" či "přesvědčování".

Za ním se skrývá společenský tlak, tehdy vyvíjený na mladé ženy v souvislosti s výhodnými sňatky, a akcelerující konflikt "rozumu a citu". Závažnost tématu ovšem oslabuje skutečnost, že nátlak ve filmu vyvíjejí převážně postavy, které jsou vymodelované - tak jako Annin marnivý otec nebo obě její příšerné sestry - spíše coby křiklavé karikatury než plnokrevné lidské bytosti.

Sporné je také obsazení. Dakota Johnsonová nepůsobí tak legračně jako v SM trilogii Padesát odstínů šedi. Její austenovská protagonistka má v tomto pojetí blíže k Elizabeth Bennetové z Pýchy a předsudku nebo k titulní postavě románu Emma než ke "knižní" Anně Elliotové. Ta je ve srovnání s dvacetiletými živelnými literárními hrdinkami z příběhů téže autorky starší, rozvážnější, zdrženlivější a introspektivnější ženou, jejíž život se nevyvíjí dle očekávání.

Dakota Johnsonová v roli Anne Elliotové.
Dakota Johnsonová v roli Anne Elliotové. | Foto: Netflix

Herečka je navíc typově nevhodně vybraná. Jane Austenová o své protagonistce píše, že "před několika léty byla Anna Elliotová velmi hezká dívka, její krása však brzy uvadla". Její dvaatřicetiletá představitelka je naopak v plném rozkvětu.

V její pohledné, téměř neustále usměvavé tváři jen těžko hledat záchvěvy melancholie, která je pro literární Annu příznačná. Herečka ji nahrazuje pouze občasnou sebelítostí, prokládanou popíjením červeného vína rovnou z láhve, vzlykáním ve vaně a usedavým pláčem do polštáře.

Nepatřičně vyznívají i její uštěpačné komentáře, jimiž opakovaně oslovuje publikum přímo do kamery. Toto takzvané probourávání čtvrté stěny funguje například ve znamenitém britském komediálním seriálu Potvora ze současného Londýna. V kostýmním světě Jane Austenové však hereččiny ironické pohledy, nebo dokonce spiklenecké pomrkávání na diváky působí rušivě, po čtvrthodině už vyloženě otravně.

Naprostým omylem je pak obsazení dvaatřicetiletého Cosma Jarvise, který ztvárňuje Anninu odříkanou lásku, kapitána Wentwortha. Muže, jenž má být žádoucí pro každou ženu a pro kterého se ústřední aktérka osm let trápí, americko-britský herec obdařil pouze mátožně utrápeným výrazem a prkennou netečností. Jelikož postrádá jakékoli charisma, nevzniká mezi jeho postavou a Annou sebemenší náznak jiskření nebo romantické chemie.

Jedna z vedlejších postav se hrdince svěřuje, že "nerada vidí promarněný talent". Je paradoxní, že tato slova zaznívají právě v adaptaci, jejíž tvůrci potenciál předlohy zcela promarnili.

Film

Pýcha a přemlouvání
Režie: Carrie Cracknellová
Film je k vidění na Netflixu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Čína hrozí silou, pokud budou USA podporovat "separatisty" z Tchaj-wanu

Čína pohrozila použitím síly, pokud Spojené státy budou bránit Pekingu v jeho snaze o sjednocení Tchaj-wanu s pevninskou Čínou tím, že budou podporovat separatisty. Informovala o tom japonská tisková agentura Kjódó s odkazem na takzvanou Bílou knihu, kterou Čína pravidelně věnuje problematice obrany a vztahům s Tchaj-wanem. Peking, která je vnímán jako spojenec Moskvy, navíc označil Američany za hlavní strůjce krize na Ukrajině, uvedla agentura Reuters.

Čínský velvyslanec v Moskvě Čang Chan-chuej v dnešním rozhovoru pro ruskou státní tiskovou agenturu TASS obvinil Washington, že opakovanou rozpínavostí obranné aliance NATO a podporou sil, které se snaží přiblížit Ukrajinu spíše Evropské unii než Moskvě, zahnal Rusko do kouta.

Peking také kritizoval prohlubující se vztahy Washingtonu s Tchaj-pejí. Čína vydala Bílou knihu s názvem "Tchajwanská otázka a sjednocení Číny v nové éře" v době, kdy ostře reaguje na návštěvu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu, která se uskutečnila minulý týden.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Německá policie čelí kritice za to, že zastřelila nezletilého černocha v dětském domově

Německá policie čelí kritice za pondělní zásah v Dortmundu, při kterém její příslušník zastřelil nezletilého černocha. Uvedla to agentura DPA. Policie byla přivolána do dětského domova, protože mladík měl nůž. V Dortmundu se v úterý i ve středu uskutečnily demonstrace, jejichž účastníci požadovali vyšetření postupu policie.

Policejní hlídku přivolala v pondělí zaměstnankyně jednoho dětského domova v Dortmundu. Ohlásila, že viděla jednoho ze svěřenců s nožem. Na místě zasahovalo 11 policistů, kteří proti nezletilci použili oslňující granáty a slzný plyn. Když mladík zaútočil, jeden z policistů na něj vystřelil ze samopalu MP5 a pětkrát ho zasáhl.

Podle státní zástupkyně Carsten Dombertové je v případu stále mnoho nejasností. Podle ní se šestnáctiletý Senegalec léčil s psychickými problémy a neuměl dobře německy. Vyšetřovatelé také zvažují možnost, že si mladík chtěl nožem ublížit či spáchat sebevraždu. Podle Dombertové zatím nic nenasvědčuje tomu, že by v postupu policistů sehrála nějakou roli barva kůže útočníka.

V Dortmundu demonstrovaly stovky lidí za nezávislé prošetření události. Demonstranti se také pozastavují nad použitím samopalu při zásahu, kde bylo 11 policistů. Podle kriminologa Thomase Feltese tato okolnost mohla zvýšit napětí. Německá asociace právníků DAV kritizuje, že případ vyšetřují policisté z nedalekého města Recklinghausen a nikoli nezávislý orgán.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Mihálik přestoupil z Plzně do Slovácka

Fotbalista Ondřej Mihálik přestoupil z Plzně do Slovácka. Pětadvacetiletý útočník podepsal s týmem z Uherského Hradiště tříletou smlouvu. Úřadující vítěz domácího poháru o tom informoval na klubovém webu.

"V hledáčku jsme Ondřeje měli již delší dobu, a když se teď naskytla příležitost přestup zrealizovat, tak jsme pro to udělali maximum. Jsem rád, že jsme se dohodli. Je to šikovný hráč, který nám může hodně pomoct," uvedl sportovní ředitel Slovácka Veliče Šumulikoski.

Bývalý mládežnický reprezentant v minulosti vedle Plzně nastupoval i za Jablonec, nizozemský Alkmaar nebo České Budějovice. V české lize odehrál 128 zápasů s 22 vstřelenými brankami.

"Slovácko se poslední tři sezony drží na špici ligy. Věřím, že týmu pomohu jak v ligové soutěži, tak i právě v boji o pohárovou Evropu. Jsem rád, že Slovácko projevilo o můj příchod zájem a rychle jsme se domluvili," řekl Mihálik.

Další zprávy