Čína žije seriálem Ode to Joy. Reaguje na Sex ve městě a řeší sexualitu a třídní postavení

Kultura Kultura, AFP
8. 8. 2017 19:00
V Číně před dvěma měsíci doběhla druhá řada seriálu Ode to Joy, který vypráví o strastech a radostech pěti šanghajských žen. Seriál představuje čínskou odpověď na Sex ve městě. Svou otevřeností vyvolává v konzervativní zemi diskusi o postavení žen, sociálním statusu i o sexualitě. Třetí řada seriálu se chystá.
Jedna z hrdinek seriálu Ode to Joy.
Jedna z hrdinek seriálu Ode to Joy. | Foto: Ode to Joy

Čínský seriál Ode to Joy, který vznikl na základě knižní předlohy a má za sebou dvě série, se stal tamním celospolečenským tématem diskuse.

Příběhy pěti kamarádek ze stejného patra šanghajského domu pojmenovaného Ode to Joy se totiž věnuje tématům, která konzervativní Čína donedávna chápala jako tabu: sexu, rovnoprávnosti a také sociálnímu statusu.

O pořadu, jakési asijské variantě Sexu ve městě, se začalo psát v květnu. Tehdy média rozebírala scénu, v níž jedna z hrdinek v slzách mluvila o rozpadu vztahu poté, co její partner zjistil, že není panna.

"Téma, kterého byste si jinde ani nevšimli. Ovšem v Číně jde o velkou věc. Uhodilo to hřebíček na hlavičku. Jde o ostrou reflexi reality," řekl Feiluo, jeden z televizních bloggerů, agentuře AFP.

"Ode to Joy je o dvou věcech, které Číňany zajímají nejvíc: o lásce a sociálním statusu. I když máte někoho rád, musíte být ze stejné třídy. Jestliže dívka není panna, znamená to pro ni body dolů."

Hrdinky seriálu Ode to Joy.
Hrdinky seriálu Ode to Joy. | Foto: Ode to Joy

Seriál vysílá šanghajská Dragon TV a k dispozici je i on-line, seriál, jehož třetí řada se připravuje, tak patří k nejoblíbenějším v Číně.

Rovnoprávnost a ženská sexualita je v tradičně maskulinní Číně téma dlouhodobě, poměry se ale mění i zde. Zatímco ještě dívky narozené po roce 1980 měly první sex v průměru ve dvaadvaceti letech, ty, které se narodily po roce 1995, v průměru v necelých osmnácti.

"Už to není jen o tom, že žena se stará o muže a rodinu. Má také prostor pro vlastní realizaci," říkají scenáristé seriálu.

Třicetiletá divačka a žena v domácnosti Yan Chaowei tvrdí, že pořad vnímá jako formu úniku od běžných starostí. "Na čtyřicet minut nám to dává šanci uniknout z těžké každodenní reality," dodává s tím, že Čína se pomalu učí žít s myšlenkou multikulturalismu. Diskuse o "komplexu panenství" sem podle ní určitě patří.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy