Recenze: Vydařený český film Chata na prodej se vrací na místo, kde byl svět ještě v pořádku

Jan Gregor Jan Gregor
25. 7. 2018 17:57
V novém českém filmu se rodina předtím, než odevzdá klíče novým majitelům, schází na chatě. Síla snímku Tomáše Pavlíčka spočívá v načasování jemných gagů, sevřenosti vyprávění a výborném herectví.
Je radostí sledovat více méně mainstreamovou českou komedii, která je chytře vystavěná. | Video: CinemArt

Druhý celovečerní film režiséra Tomáše Pavlíčka, nazvaný Chata na prodej, který budou od zítřka promítat kina, je v tuzemské kinematografii docela vzácným úkazem.

Příběh o trojgenerační české rodince, která tráví společný víkend ve své malebné roubence těsně předtím, než odevzdá klíče novým majitelům, je komedií, která se nepitvoří. Její humor vychází z realistických interakcí mezi dobře napsanými i odpozorovanými postavami.

Fenomén chataření zná režisér podle svých slov dobře z vlastní rodiny, jejíž členové prý také byli inspirací pro postavy filmu. Nejde ovšem o žádnou zakuklenou rodinnou terapii: povahové rysy jednotlivých aktérů Pavlíček a spoluscenáristka Lucie Bokšteflová vystihli se sociologickou pronikavostí. V této famílii se vážně leckdo najde.

Improvizovanou rodinnou sešlost impulzivně svolá matka (hraje ji Ivana Chýlková), která ztropí tak trochu hysterickou scénu před makléřkou i zájemci o pozemek a vynutí si odklad prodeje.

Otec hraný Davidem Vávrou podobné hurá akce nemá rád, ale protože chce mít svůj klid, vždy ve všem manželce ustoupí. Dominantní babičku (ztvárnila ji Jana Synková) lze na chatu vzít jen lstí, když všichni předstírají, že se jede na hřbitov. Hádavá "matriarcha" rodu chatu upřímně nesnáší, ať už proto, že se v ní cítila odříznutá od světa, nebo proto, že si tu vnoučata vždy raději hrála s dobrodružně naladěným dědečkem.

Děda v podání Jana Kačera má Alzheimera a dění kolem sebe už zdánlivě moc nevnímá. Se synem (Jan Strejcovský), "vykaleným" bezprizorním mamánkem, se na pařbu vecpe i jeho bývalá slovenská přítelkyně Lucinka (Judit Bárdosová). Chce se vrátit do vztahu, nebo jí jen tato italská famílie přirostla k srdci?

A za západními hranicemi žijící dcera (Tereza Voříšková) s sebou přiveze svého německého přítele (Michael Pitthan), který na celé to rodinné panoptikum a jeho prapodivné zvyky zírá jako misionář, který se ocitl ve vesnici dosud neobjeveného papuánského kmene.

Síla snímku spočívá v načasování jemných gagů, sevřenosti vyprávění a výborných hereckých výkonech.

V průběhu příjemných sedmdesáti minut se člověk dostane pod kůži všem hrdinům a díky jejich více či méně vyhroceným střetům pochopí, jaká traumata si odnesli z dlouhodobého působení nejúčinnější akční jednotky psychického teroru, které se říká rodina.

Zároveň je ale režisér Pavlíček dalek toho, aby své postavy soudil, natož na diváky přenášel nějakou depresi skandinávského stylu. "Chata je naše moře," zazní ve filmu - a tato hláška vystihuje spodní melancholický podtón vyprávění.

Na chatě se dalo schovat před hnusnou realitou, chata je pro mnohé postavy symbolem nevinnosti, bezstarostného dětství a hezkých chvilek. Ve filmu si hrdinové ze starého gramofonu pouštějí opravdu bizarní normalizační fláky, ale nemají potřebu je ironizovat. Jsou součástí - možná do velké míry iluzorních - pěkných vzpomínek na minulost a místo, kde se svět ve zpětném pohledu zdál v pořádku.

Chata na prodej

Režie: Tomáš Pavlíček
CinemArt, v kinech od 26. července

Je radostí sledovat více méně mainstreamovou českou komedii, která je vystavěná chytřeji, než se může zdát na první dojem, a která oplývá takovým citem pro detail a empatií vůči postavám.

Poetikou, ale také tématem vyprávění Pavlíčkův snímek připomíná rané filmy Alice Nellis, zejména její podařenou road movie Výlet. Bude zajímavé sledovat, kam nesporný talent Tomáše Pavlíčka zavede příště.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, uvedla IEA

Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, aby se podařilo dosáhnout uhlíkové neutrality. Uvedla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v dnešní zprávě. Růst produkce jaderné energie by měl rovněž pomoci nynějším snahám vlád posílit energetickou bezpečnost snížením závislosti na dovozu fosilních paliv.

"Odchod energetického sektoru od fosilních paliv může být díky jaderné energii rychlejší a bezpečnější," uvedla IEA. "V dnešní globální energetické krizi se snižování závislosti na dovozu fosilních paliv stává prioritou při zajišťování energetické bezpečnosti. Neméně důležitá je klimatická krize," dodala. K dosažení uhlíkové neutrality je podle IEA zapotřebí do roku 2050 zvýšit kapacity pro výrobu jaderné energie na 812 ze současných 413 gigawattů.

Agentura rovněž upozornila, že téměř dvě třetiny jaderných elektráren jsou nyní starší než 30 let a že produkce jaderné energie ve vyspělých ekonomikách by do roku 2030 mohla klesnout o třetinu. Podle šéfa IEA Fatiha Birola nyní nicméně nastaly podmínky k většímu využívání jaderné energie.

"Vzhledem k dnešní globální energetické krizi, prudce rostoucím cenám fosilních paliv, problémům v oblasti energetické bezpečnosti a ambiciózním klimatickým závazkům věřím, že jaderná energie má unikátní příležitost pro návrat," uvedl Birol. "Nová éra pro jadernou energii ale není v žádném případě zaručena. Bude záviset na tom, zda vlády uskuteční kroky k zajištění bezpečnosti a udržitelnosti provozu jaderných elektráren v příštích letech," dodal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nárůsty nakažených covidem se drží nad tisícovkou, ve středu přibylo 1156 nákaz

Nárůsty nakažených covidem se drží nad tisícovkou, ve středu přibylo 1156 nákaz, asi o 500 víc než před týdnem. Počet hospitalizovaných stoupl na 179.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Myšákův Hamilton prohrál ve finále Memorial Cupu s týmem Saint John

Hokejisté celku Hamilton Bulldogs s českým útočníkem Janem Myšákem podlehli ve finále Memorial Cupu pořádajícímu Saint John 3:6. Sea Dogs triumfovali podruhé v boji o šampiona juniorských soutěží Canadian Hockey League (CHL) a navázali na vítězství z roku 2011. Memorial Cup se hrál po dvouleté pauze kvůli pandemii koronaviru poprvé od roku 2019, kdy jej ovládl tým Rouyn-Noranda Huskies s útočníkem Jakubem Laukem.

Dvacetiletý litvínovský odchovanec Myšák, jehož draftoval v roce 2020 ve druhém kole na 48. pozici Montreal, poslal v pondělí Bulldogs do finále vítězným gólem v čase 70:08 proti Shawiniganu (4:3 v prodloužení). Ve finále Myšák v dresu šampiona OHL také skóroval a devět sekund před koncem druhé třetiny snížil na 2:4.

Hráči celku Saint John, kteří v play off QMJHL vypadli už v 1. kole po porážce s Rimouski 2:3 na zápasy, Memorial Cup ovládli s jediným zaváháním. Ze základní skupiny postoupili z prvního místa přímo do finále po výhře nad Hamiltonem 5:3, porážce s Edmonton Oil Kings 3:4 v prodloužení a výhře nad Shawiniganem 5:3.

Stafford Smythe Memorial Trophy pro nejužitečnějšího hráče získal kanadský útočník William Dufour z vítězného týmu, který byl i nejproduktivnějším hráčem a nejlepším střelcem s osmi body a sedmi brankami ze čtyř utkání.

Sea Dogs byli jediným celkem bez českého zastoupení. S Oil Kings vyhrál WHL obránce Šimon Kubíček a s Cataractes ovládl QMJHL bek Martin Haš. Desítka českých vítězů Memorial Cupu se tak nerozšířila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy