Nominacím na České lvy vládnou velké filmy. Teď ještě udělat velkolepé předávání

Martin Svoboda Martin Svoboda
18. 1. 2017 14:04
Nominace na České lvy letos opanovaly hlavně filmy Masaryk, Anthropoid a Učitelka. Snímky dominující Cenám kritiky, tedy Já, Olga Hepnarová a Rodinný film, jsou až v závěsu.
Karel Roden jako Jan Masaryk.
Karel Roden jako Jan Masaryk. | Foto: Bioscop

Výsledky dvou hlavních filmových cen v Česku by se mohly po delší době výrazněji lišit. Ceny akademie mají nyní odlišné favority než Ceny kritiky. Poslední roky se přitom obě instituce překvapivě často shodovaly, i Čeští lvi několikrát upřednostnili černé koně a relativně méně mainstreamové, zato chválenější tituly, což od nich málokdo čekal (přehled všech nominovaných filmů a tvůrců).

Trend letošních nominací je opačný, dominuje jim zatím téměř nepromítané drama Masaryk, o jehož oficiální zahrnutí do sezony 2016 producent velmi usiloval. A zahraniční koprodukce Anthropoid, jíž se sice ani s hvězdným obsazením Jamieho Dornana a Cilliana Murphyho (oba nominovaní) nepodařilo prorazit ve světě. U nás si však i přes prvotní rozporuplné reakce z Karlových Varů nakonec vydobyla poměrně pevnou pozici.

Ani jeden z těchto titulů letos v Cenách kritiky nefiguruje. Týdenní projekce Masaryka v pražské Lucerně nesplnila požadavky plnohodnotného uvedení a snímek bude o sošky bojovat až příští rok. Anthropoid pak podle představ kritiků není dostatečně českým filmem, do sezony tedy vůbec nebyl zahrnut.

Ještě před několika lety by bylo jisté, že si ceny rozdělí právě tyto dva počiny, možná s občasným úspěchem Hřebejkovy Učitelky. V kontextu nedávných ročníků ale nejde hodit přes palubu ani chválené festivalovky a je stále možné, že nakonec neodejdou s prázdnou. Favoritkou je jistě přinejmenším herečka Michalina Olszanská coby Hepnarová. V tomto ohledu překvapuje, že Vlk z Královských Vinohrad Jana Němce vyšel v nominacích naprázdno.

Otázkou zůstává, kolik seberou akademici odvahy a jestli se oprostí od osobních i profesních známostí. Zatímco se však dřív nešlo zbavit pocitu, že se sošky rozdávají mezi kamarády, postupně se Lvu daří této aury zbavit. Jeho avizovaná obroda už přinesla své ovoce. Sice se stále nese v konzervativním duchu a při množství nominací zamrzí, že není výběr rozmanitější, posun k lepšímu ale nastal. Jestli bude pokračovat i letos, se teprve ukáže.

Problematické zůstávají televizní kategorie, jež si vloni odbyly premiéru. Pochybný systém hlasování, kdy vybraná média mají nárok vyslat do soutěže jakékoliv seriály a pořady, minule vygeneroval nepříliš reprezentativní seznam nominací. Ty letos zatím nebyly odtajněny, možná aby nevzbudily podobně negativní odezvu.

Jde o neřešitelnou situaci, protože se těžko doufá už jen v to, že akademici poctivě nakoukají všechny filmy, natož aby se k tomu důkladně seznamovali s televizní tvorbou. Dobrovolně se tedy odevzdávají do rukou stanic a nechávají předvýběr na nich. Zvlášť ty komerční nemají tendenci předvádět zrovna příkladnou sebereflexi.

Naopak až příliš velkou sebereflexi dali najevo pořadatelé, kteří ve snaze vymazat z paměti estrády Petra Vachlera otočili o 180 stupňů a místo kontroverzní zábavy udílecího večera nabízejí velmi pozvolna plynoucí přenos. Předávání sošek tak sice není trapné, ale není ani nic jiného. Snad se letos, už jen kvůli přítomným v sále, kteří nemohou přepnout program, polepší.

Jak se bude dařit nominovaným i nominujícím, vyjde najevo 4. března. Moderovat slavnostní večer bude Adela Banášová.

Film Anthropoid se snaží být natolik věrný, až ztrácí atraktivitu, tvrdí kritik Kamil Fila. Podle něho ale vzdává solidní hold české historii. | Video: Kamil Fila
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 3 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy