Čeští fanoušci si natočili svůj celovečerní Star Trek

Jitka Gráfová
15. 11. 2007 14:52
Trekkies pracovali čtyři roky o víkendech a za vlastní
První český fan film Star Trek: Metrénský incident
První český fan film Star Trek: Metrénský incident | Foto: Fanouškové stránky

Praha - Větší oddanost milovaným příběhům si už nelze představit a čeští příznivci Star Treku té hranice dosáhli: natočili si první celovečerní fanfilm. Snímek Metrénský incident na motivy seriálu Star Trek se koncem listopadu dostane i na plátno kin.

Amatérský film bez hvězd a náročné produkce je příběhem posádky vesmírné lodi Avatar. Pod vedením kapitána Talisy Ren se vydává zachránit profesorku, která byla z neznámého důvodu unesena až dosud mírumilovným mimozemským druhem Metréňanů.

Na posádce a jejím kapitánovi teď závisí nejen vysvobození profesorky, ale i osud celé civilizace.

První český fan film Star Trek: Metrénský incident
První český fan film Star Trek: Metrénský incident | Foto: Fanouškovské stránky

I domácí teoretici médií a kulturní antropologové dostali ten nejlepší důkaz o existenci kultury Do It Yourself -  taktiky, která se týká amatérů i profesionálů a velí vzít věci do vlastních rukou; od tvorby až po distribuci. Po svém, aktivně, bez závislosti na oficiálních strukturách a produktech.

Na startrekovském filmu se v různých rolích a v různém rozsahu DIY podílelo dvaadvacet lidí, nápad ale patří dvěma fanouškům - Anně Štefánkové a Ondřeji Levému.

To se psalo léto 2003 a na podzim byl hotový první návrh scénáře. "Následně se začalo s přípravami: dokončování scénáře, příprava scény a hlavně greenscreenu, na který se později natáčelo, rozmýšlení masek, shánění kostýmů a uniforem," uvedla pro Aktuálně.cz Anna Štefánková coby režisérka, která si zahrála i jednu z postav.

Herce pak nasbírali na jednom ze srazů. "Obsazení je převážně z řad fanoušků a známých. Na druhou stranu nešlo o předem zformovanou skupinku. Někteří se mezi sebou nebo s režisérkou znali od vidění, nebo ani to ne,"  vzpomíná Štefánková.

První použitelné záběry vznikly na počátku ledna 2004. "Od té chvíle se natáčelo v nepravidelných intervalech, vždycky o víkendech, kdy se sešla větší část štábu. Interiéry jsme natáčeli před zeleným pozadím v půdním pokoji, který byl přetvořen na natáčecí studio," popisuje režisérka.

Exteriéry vznikly v blízkosti města Beroun, v lomu Kobyla. Improvizující neherci nakonec scénář pořádně změnili. Poté přišla na řadu postprodukce, která trvala dva roky.

"To bylo ovlivněno i tím, že se na ní podíleli pouze dva lidé. Pracovali ve svém volném čase a podle svých možností," vysvětluje režisérka důvody, proč byl film dokončen až nedávno.

Fanoušci prý nebudou ochuzeni ani o speciální stratrekovské efekty: střelbu z fazerů, výbuchy, skok do warpu a let s warp pohonem, útočné či úhybné manévry.

Ve filmu se objeví kromě pozemšťanů i nejrůznější startrekovské rasy: jeden Trill, Bajorani, Vulkánka, poloviční Betazoid i El-Aurian  a samozřejmě titulní Metréňané.

V hlavních rolích si zahraje Jana Krčmářová, Petr Vacek, Irena Stehlíková nebo Jiří Dvořák. Ve filmu, který má padesát minut, prý vystoupí i herecká hvězda Gina Sabia jako kočka Kachna.

Rekvizity si štáb půjčoval od známých nebo si je vyrobil ze dřeva a kartonů. "Samozřejmě že nějakým nákladům se nedalo vyhnout - od stravování po nákup materiálu na přípravu scény. Všechno jsme rozpočítávali mezi členy štábu," říká režisérka.

Premiéra filmu se koná 24. listopadu v pražském kinu Atlas a  byla vyprodána už měsíc dopředu.

První český fan film Star Trek: Metrénský incident
První český fan film Star Trek: Metrénský incident | Foto: Fanouškovské stránky

Organizátoři přislíbili další projekci v prosinci, popřípadě i v lednu. Už teď probíhají na stránkách fanklubu možné rezervace.

"Film se bude určitě pouštět i na setkání fanoušků sci-fi a fantasy. Tyhle cony se navíc konají i mimo Prahu  - takže se film dostane i k mimopražským fanouškům Star Treku," uzavírá režisérka.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 43 minutami

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 46 minutami

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy