reklama
 
 

Získá nejvíc Českých lvů film Toman, nebo Hastrman? Prohlédněte si nominované

Toman Foto: Falcon

Toman

13 nominací

Historické drama Toman získalo nejvyšší počet nominací, uspět může ve 13 kategoriích. V pořadí čtvrtý film režiséra, producenta a spoluautora scénáře Ondřeje Trojana se ptá, jakou roli v politickém vývoji Československa v letech 1945 až 1948 sehrál tehdejší šéf zahraniční rozvědky Zdeněk Toman. Ztvárnil jej Jiří Macháček.

Režisér Trojan se prý pokusil věrně rekonstruovat historické události, vycházel z archivů i očitých svědectví. "Je pro mne fascinující zabývat se touto dobou, o které se tak málo mluví a která zásadním způsobem ovlivnila naše životy až do dnešních dnů," vysvětlil filmař, jenž prý nechtěl natočit pouhé drama fabulované na historickém základu.

Z recenze Aktuálně.cz ale snímek Toman vyšel sporně, "bez interpretace, bez perspektivy, bez napětí", jak konstatoval kritik Tomáš Stejskal. Podle něj Toman v podání Jiřího Macháčka zůstává nečitelnou postavou a snímek je vyprávěn jako až "pozorovatelsky odtažité dokumentární drama, v němž nikdy nevzniká napětí, nemá vlastně žádnou zápletku, jen vrší události a diváka zahlcuje obrovským množstvím vysvětlujících titulků o místu a době děje či o jménech a funkcích postav", napsal Stejskal.

autor: Kultura | 22. 1. 2019 11:41

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama