Nejvíc nominací na České lvy získal film Toman, naopak Hovory s TGM propadly

Zdeňka Tomana v nominovaném filmu Toman ztvárnil Jiří Macháček.
Hastrman, 10 nominací
Všechno bude, 10 nominací
Zlatý podraz, 9 nominací
Jan Palach, 8 nominací
Foto: Falcon
Kultura Kultura
22. 1. 2019 11:18
Nejvyšší počet nominací na filmové ceny Český lev dnes získalo historické drama Toman o poválečném šéfovi československé zahraničí rozvědky. Snímek režiséra Ondřeje Trojana může uspět ve 13 kategoriích včetně nejlepšího filmu, režie nebo scénáře. Za herecký výkon byli nominováni představitelé hlavních rolí Jiří Macháček a Kateřina Winterová.

O tři nominace méně, tedy 10, má lyrický příběh Hastrman zasazený do kulis 19. století. Na sošku pro nejlepší film či režii ale nedosáhne. V obou těchto kategoriích naopak může bodovat road movie Všechno bude o dvou klucích na prahu dospívání, kteří si v ukradeném autě užívají náhlou svobodu. Snímek režiséra Olma Omerzua, jenž se za Česko neúspěšně ucházel o Oscara, je rovněž navržen na 10 Českých lvů.

143 hlasujících členů České filmové a televizní akademie vybíralo z 69 celovečerních titulů. Vítězové budou vyhlášeni v sobotu 23. března v pražském Rudolfinu, večerem jako moderátor provede herec Václav Kopta.

Film Toman by tak na letošních Českých lvech mohl jít ve šlépějích dvou předešlých vítězů reflektujících československou historii. Předloni snímek Masaryk režiséra Julia Ševčíka získal bezprecedentních 12 Českých lvů. Překonal tím i dosavadní rekord držený Hořícím keřem polské režisérky Agnieszky Hollandové, ten roku 2013 dosáhl na 11 sošek.

Ani v letošních nominacích nechybí titul, který podobně jako Hořící keř vypráví o sebeupálení Jana Palacha, jehož 50. výročí si Česko připomnělo uplynulý týden. Loňský film režiséra Roberta Sedláčka nazvaný Jan Palach byl dnes nominován v 8 kategoriích.

Z toho ale nevyplývá, že by akademici automaticky upřednostňovali historickou látku. Například českými kritiky opatrně chválený film Hovory s TGM v letošních nominacích propadl, jedinou sošku může obdržet Martin Huba za to, jak v něm ztvárnil československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

V nominacích se nedařilo ani jednomu z českých filmů, které podle průběžných výpočtů vloni patřily k těm komerčně nejúspěšnějším. Snímek Po čem muži touží, který byl začátkem prosince třetím nejnavštěvovanějším filmem roku s více než 500 tisíci diváky, nebyl nominován v jediné kategorii. A komedie Tátova volha, kterou vidělo necelých 350 tisíc diváků, získala jedinou nominaci pro Tatianu Vilhelmovou za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli.

Zřejmě poslední velký úspěch může na letošních Českých lvech zažít čtyřiaosmdesátiletý světově uznávaný režisér, animátor a surrealista Jan Švankmajer. Jeho údajně poslední titul Hmyz byl nominován v 5 kategoriích včetně režie. Osmašedesátiletý Jiří Lábus, který ve Hmyzu ztvárnil vedlejší roli, může letos získat svého již třetího Českého lva - ty předešlé má za tituly Amerika z roku 1994 a šest let staré Klauny.

Hned se svým prvním filmem se naopak do nominací dostal středoškolský učitel Petr Pýcha. Nominaci získal za scénář k filmu Všechno bude.

Nominace ve dvou kategoriích za televizní tvorbu, které jsou součástí Českých lvů od roku 2015, kdy zanikla televizní anketa TýTý, pořadatelé představí 25. února. "Své počiny přihlásily Česká televize, TV Nova a TV Prima," upřesnili dnes organizátoři.

Ceny Český lev, nejznámější tuzemské filmové ocenění, jsou udělovány od roku 1993. Pořádající Česká filmová a televizní akademie prošla transformací před šesti lety, kdy se výkonnou ředitelkou stala Tereza Rychnovská spjatá s filmovým festivalem v Karlových Varech a knižními cenami Magnesia Litera. Do roku 2013 byl výkonným ředitelem filmové a televizní akademie producent a režisér Petr Vachler.

Právě z nespokojenosti s tím, jak Vachler vedl České lvy, a ve snaze dát hlas filmovým kritikům nad samotnými tvůrci byly roku 2010 založeny také Ceny české filmové kritiky. Ty budou letos 2. února v pražském Divadle Archa uděleny již podeváté. Situace v Česku tak v jistém ohledu kopíruje trend z USA, kde mediálně známějším cenám Oscar také předchází Zlaté glóby, jejichž vítěze vybírají novináři.

Seznam nominací na ceny Český lev 2018

Nejlepší film
Jan Palach - producenti Viktor Schwarcz, Jan Schwarcz, Silvia Panáková, Erik Panák, Jan Maxa
Tlumočník - producent Rudolf Biermann, Martin Šulík, Bruno Wagner
Toman - producent Ondřej Trojan
Všechno bude - producent Jiří Konečný
Zlatý podraz - producent Jaroslav Bouček

Dokumentární film
Až přijde válka - režie Jan Gebert - producenti Radovan Síbrt, Alžběta Karásková, Hanka Kastelicová, Tereza Polachová, Dana Budisavljević, Miljenka Čogelja
King Skate - režie Šimon Šafránek - producentka Kateřina Černá
Nic jako dřív - režie Lukáš Kokeš, Klára Tasovská - producenti Pavla Janoušková Kubečková, Tomáš Hrubý, Tereza Polachová, Hanka Kastelicová
Planeta Česko - režie Marián Polák - producent Radim Procházka
Švéd v žigulíku - režie Petr Horký - producent Martin Jůza

Režie
Hmyz - Jan Švankmajer
Jan Palach - Robert Sedláček
Tlumočník - Martin Šulík
Toman - Ondřej Trojan
Všechno bude - Olmo Omerzu

Ženský herecký výkon v hlavní roli
Hastrman - Simona Zmrzlá
Chata na prodej - Ivana Chýlková
Chvilky - Jenovéfa Boková
Jan Palach - Zuzana Bydžovská
Toman - Kateřina Winterová

Mužský herecký výkon v hlavní roli
Hastrman - Karel Dobrý
Hovory s TGM - Martin Huba
Jan Palach - Viktor Zavadil
Toman - Jiří Macháček
Všechno bude - Tomáš Mrvík

Ženský herecký výkon ve vedlejší roli
Chata na prodej - Jana Synková
Tátova volha - Tatiana Vilhelmová
Toman - Kristýna Boková
Všechno bude - Eliška Křenková
Všechno bude - Lenka Vlasáková

Mužský herecký výkon ve vedlejší roli
Hastrman - Jan Kolařík
Hmyz - Jiří Lábus
Jan Palach - Jan Vondráček
Všechno bude - Jan František Uher
Zlatý podraz - Jan Hartl

Nejlepší scénář
Chata na prodej - Tomáš Pavlíček, Lucie Bokšteflová
Jan Palach - Eva Kantůrková
Tlumočník - Marek Leščák, Martin Šulík
Toman - Zdenka Simandlova, Ondřej Trojan
Všechno bude - Petr Pýcha

Kamera
Hastrman - Diviš Marek
Tlumočník - Martin Štrba
Toman - Tomáš Sysel
Všechno bude - Lukáš Milota
Zlatý podraz - Vladimír Smutný

Střih
Hastrman - Jan Daňhel
Hmyz - Jan Daňhel
Toman - Vladimír Barák
Všechno bude - Jana Vlčková
Zlatý podraz - Anna Johnson Ryndová

Zvuk
Domestik - Jan Šulcek, Jakub Jurásek, David Titěra
Hastrman - Jiří Melcher
Hmyz - Ivo Špalj
Toman - Jiří Klenka
Zlatý podraz - Marek Hart, Viktor Prášil

Hudba
Domestik - Cyril Kaplan, Jiří Konvalinka, Kryštof Kaplan
Hastrman - Petr Wajsar
Toman - Michal Novinski
Všechno bude - Monika Midriaková, Šimon Holý, Paweł Szamburski
Zlatý podraz - Jakub Kudláč

Filmová scénografie
Čertí brko - Henrich Boráros, Robert Smolík
Hastrman - Petr Pištěk
Hmyz - Jan Švankmajer, Václav Švankmajer
Toman - Tomáš Svoboda
Zlatý podraz - Jiří Sternwald, Karel Vaňásek

Kostýmy
Čertí brko - Andrea Králová
Hastrman - Eva Kotková
Jan Palach - Tomáš Chlud
Toman - Katarína Štrbová Bieliková
Zlatý podraz - Simona Rybáková

Masky
Čertí brko - Zdeněk Klika
Hastrman - Jana Červenková
Jan Palach - Jana Bílková
Toman - Jana Bílková
Zlatý podraz - Jaroslav Šámal

Cena Magnesia za nejlepší studentský film - nestatutární cena
Cukr a sůl - Adam Martinec
Home Sleep Home - Adam Koloman Rybanský
Noc s agamou - Tomáš Janáček
Spolu sami - Diana Cam Van Nguyen
Sto dvacet osm tisíc - Ondřej Erban

Filmový plakát - nestatutární cena
Toman - Tomáš Zilvar, Lukáš Francl, Barbara Trojanová, Maxmilian Denkr - oceněný plakát
Domestik - Ondřej Lipenský
Hmyz - Jan Švankmajer
Chata na prodej - Jaroslav Mašek
King Skate - František Talíř

Cena filmových fanoušků - nestatutární cena
Úsměvy smutných mužů - režie Daniel Svátek - oceněný film

 

Právě se děje

před 2 hodinami

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Trump možná omilostní svého exporadce Michaela Flynna

Prezident USA Donald Trump se chystá omilostnit svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Napsal to server Axios s odvoláním na dva nejmenované zdroje seznámené se situací. Flynnovo jméno má podle nich figurovat na seznamu milostí, jež Trump hodlá udělit do 20. ledna, kdy jej ve funkci podle projekcí médií nahradí demokrat Joe Biden.

Udělení milosti Flynnovi by bylo vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry, která má kořeny v počátcích Trumpovy administrativy a souvisí s vyšetřováním údajné spolupráce republikánovy kampaně s Ruskem před volbami z roku 2016.

Zdroj: ČTK
Další zprávy