Česko vysílá na Oscary Švankmajera

ČTK, Hej
27. 9. 2006 9:10
Praha - Za Českou republiku bude o Oscara bojovat Švankmajerův filozofický horor Šílení.
foto z filmu Šílení
foto z filmu Šílení | Foto: Aktuálně.cz

Do klání o zlatou sošku ho podle svého tajemníka Martina Šprince vyslala Česká filmová a televizní akademie. její členy podle ředitele akademie Petra Vachlera zaujalo nejvíce v abecedním pořadí těchto pět filmů::  Hezké chvilky bez záruky Věry Chytilové, Kráska v nesnázích Jana Hřebejka, Účastníci zájezdu Jiřího Vejdělka, Toyen Jana Němce a Šílení Jana Švankmajera.

foto z filmu Šílení
foto z filmu Šílení | Foto: Aktuálně.cz

"Vzhledem k tomu, že se jedná o tajné hlasování, nemohu vám úplné podrobnosti sdělovat," říká Vachler. Za to, že z této sady byli akademiky vybráni právě Šílení, je prý ale rád: "Je to zajímavá výzva, určitě odvážná. A filmy by měly být i odvážné, nejen teplákově univerzální. Ostatně kontroverzní Otesánek už bodoval, když získal Českého lva, a Jan Švankmajer je jeden z mála českých režisérů, jehož filmy se promítají po celém světě včetně USA."

Šílení teď budou usilovat o místo v pětici zahraničních titulů nominovaných v kategorii Nejlepší cizojazyčný film; o užším výběru rozhoduje Americká filmová akademie. Ta také 23. ledna vyhlásí nominace, oznámení vítězů pak bude následovat 25. února.

Šílení měli premiéru už vloni na podzim, tehdy ale už bylo pozdě na to, aby mohli být do oscarového klání vybráni.

Tvůrci filmu zatím zprávu přijali zdrženlivě. "Bude to práce s vyplňováním formulářů, ale i spousta peněz - a výsledek bude nula," řekl Švankmajerův producent Jaromír Kallista. I když připustil, že i v USA má tento snímek, jehož tématy jsou absolutní svoboda, civilizační represe a manipulace, velký ohlas.

"Jan Švankmajer je materialista, člověk vzpouzející se Bohu všemi dostupnými prostředky," dodává Vachler. "Nejsem si zcela jist, jak světově čitelný rukopis Jana Švankmajera může zaujmout konzervativnější část poroty. Ale nakonec i oscarové Mlčení jehňátek už odkrylo zvrácenou tvář Americké akademie. Měli bychom mít ale na mysli, že i v případě zahraničního filmu je porota do značné míry mezinárodní," zvažuje oscarové šance Šílených.

Foto: česká televize

Podle Kallisty by každopádně oscarová nominace mohla pomoci získat finanční prostředky na další Švankmajerův film. "Po oceněních moc nejdeme, ale kdybychom uspěli, mohlo by nám to pomoci v přípravě příštího projektu," dodal.

Tím má být psychoanalytická komedie Přežít svůj život. Bude o muži, který žije dvojí život - jeden v realitě a druhý ve snu. Chodí za psychoanalytičkou, která mu vysvětluje, co to znamená. Když prý vše půjde hladce, začne Jan Švankmajer natáčet v příštím roce.

Šílení vznikli v koprodukci společnosti Athanor s Českou televizí, barrandovským studiem a partnery na Slovensku. Získali podporu českého a slovenského ministerstva kultury včetně fondu Eurimages.

foto z filmu Šílení
foto z filmu Šílení | Foto: Aktuálně.cz

Scénář volně vyšel z motivů povídek Edgara Alana Poea Zaživa pohřben a Šílený psychiatr. Jedna z hlavních postav je inspirována markýzem de Sade, jehož některé autentické texty Švankmajer použil. Scénář vznikl už v roce 1970, ale tehdy na Barrandově neuspěl.

"I když se příběh odehrává začátkem 19. století ve Francii, je plný anachronismů a reálií dneška, alegorií současného světa, a blázinec je jeho výstižnou kulisou. Absolutní svoboda, civilizační represe a manipulace jsou jeho tématem," říká režisér v úvodu ke svému filmu, který už vyšel i na DVD.

Hlavní role v příběhu, doplněném typickými švankmajerovskými snovými animovanými pasážemi, vytvořili Jan Tříska, Pavel Liška, Jaroslav Dušek, Aňa Geislerová a Pavel Nový.
   
Podle Kallisty tento filozofický horor provokuje publikum na celém světě a počet přehlídek, kde už byl uveden, jde do desítek. Začátkem května měl premiéru v japonské distribuci; promítá se v amerických školách, v kinech umění, ale i v běžných sálech.

 

Právě se děje

Další zprávy