České animované filmy budou po téměř 30 letech soutěžit na festivalu v Annecy

ČTK ČTK
22. 5. 2021 10:40
Po téměř 30 letech se do hlavních sekcí festivalu animovaných filmů ve francouzském Annecy dostaly dva české celovečerní snímky. Režisérka Michaela Pavlátová bude soutěžit s převážně českým dílem Moje slunce Mad. Další titul Myši patří do nebe debutujících režisérů Denisy Grimmové a Jana Bubeníčka bude uveden ve společnosti tvorby Netflixu a Disneyho.
Film Myši patří do nebe uvedou česká kina 7. října.
Film Myši patří do nebe uvedou česká kina 7. října. | Foto: CinemArt

Letošní ročník festivalu, který slaví 60 let od založení, se koná od 14. do 19. června.

Film Moje slunce Mad režisérky Michaely Pavlátové vypráví o dívce Heleně alias Herry, která opouští Prahu, aby se v Kábulu z lásky vdala za spolužáka Nazira. Kromě vidiny láskyplné budoucnosti v početné rodině ji táhne z Čech i touha po zážitcích v exotickém prostředí.

Snímek podpořil fond kinematografie téměř 21 miliony korun, má také alokovanou částku asi 8,6 milionu korun v systému filmových pobídek.

Režisérka, výtvarnice a animátorka Pavlátová za svá díla obdržela mnoho ocenění včetně nominace na Oscara a Zlatého medvěda v Berlíně. V současnosti vede katedru animace na FAMU v Praze.

Snímek Myši patří do nebe pak byl vybrán do sekce Screening Events. Celovečerní animovaný debut režisérů Denisy Grimmové a Jana Bubeníčka vznikl v české, francouzské, polské a slovenské koprodukci. Natočen byl podle stejnojmenné knihy Ivy Procházkové, scénář napsali Alice Nellis a Richard Malatinský.

Vypráví o dvou přirozených nepřátelích, kterým fatální událost umožní stát se přáteli - myšce Šupito a lišákovi Bělobřichovi. Oba se vymykají okolí, a možná proto je osud svedl dohromady, přestože o to nestáli.

Titul Myši patří do nebe podpořil Státní fond kinematografie částkou 9,4 milionu korun. Film se natáčel v Česku, také využil systému pobídek. V kinech bude mít premiéru 7. října.

Další českou položkou v hlavním programu festivalu je krátký animovaný snímek Sestry. Dílo studentky pražské FAMU režisérky Andrey Szelesové se zaměřuje na postupně se měnící vztah mezi dvěma sestrami. Soutěžit bude v sekci Graduation Short Films in Competition.

Před dvěma lety ve stejné sekci festivalu zvítězila Dcera režisérky Darji Kaščejevové, pro kterou byl úspěch v Annecy odrazovým můstkem k dalším úspěchům a oceněním po světě.

Naposledy celovečerní český titul soutěžil v Annecy roku 1993, šlo o snímek Motýlí čas od režiséra Břetislava Pojara. Do sekce Screening Events byl roku 2018 zařazen ještě Hmyz režiséra Jana Švankmajera.

Musela jsem animovat loutky a zároveň pohyb kamery. Záleželo na každém pohybu, ale kamera dodala pocit, že to žije a dýchá, říká Daria Kaščejevová. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy