Česká radost pro všechny. Nejlepší dokumenty z jihlavského festivalu jdou do kin po celé republice

Kultura Kultura
6. 11. 2017 11:22
Reprezentativní výběr Česká radost v tuzemských kinech představí osm filmů ze soutěžních sekcí letošní Ji.hlavy. Diváci v kinech zhlédnou třeba film o Miloši Jakešovi Milda nebo brněnský snímek Robina Kvapila Všechno bude fajn. „České dokumentární filmy už dávno nevznikají jen pro televizní obrazovky. Jsou to díla, která si zaslouží velké plátno, dobrý zvuk a soustředěné diváky,“ říká ředitel jihlavského festivalu Marek Hovorka. „Chtěli jsme, aby byl výběr tematicky i formálně co nejrozmanitější. Aby oslovil co nejširší publikum,“ dodává vedoucí projektu Tereza Schwadoschová. Filmy z České radosti je zároveň možné vidět za nízký poplatek na webu Dafilms.cz.
Film Všechno bude fajn.
Film Všechno bude fajn. | Foto: První veřejnoprávní s.r.o.

Kam na filmy z České radosti

 • Milda
  Portrét bývalého komunistického pohlavára Miloše Jakeše od režiséra Pavla. Křemena. 
  14. 11.
  Olomouc (Metropol)
    4. 12. Praha (Světozor)
  13. 12. Liberec (Varšava)

 • Umírání pro začátečníky
  Dvoudílný dokumentární esej o stáří, nezničitelné energii a hudbě.
  6. 11. Praha (Světozor)

 • Všechno bude fajn
  Film Robina Kvapila o mikrosvětě jménem Brno. 
  23. 11. Hořovice (klub Labe)
  27. 11. Praha  (Světozor)
  14. 12. Liberec (Varšava)

 • Blok krátkých filmů
  Bo Hai, Malá, Poslední Šichta Tomáše Hisema, IIIIIIIIIII (tento film se  zamýšlí nad problémem autokracie strojů).
    4. 12. Paskov (jen Poslední šichta Tomáše Hisema)
  11. 12. Praha (Světozor)

Projekt Česká radost poběží až do jara, další projekce organizátoři domlouvají.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
Další zprávy