Češi si vyžádali kapitána Kirka. Forum Karlín přesouvá besedu s Shatnerem

ČTK Kultura ČTK, Kultura
8. 8. 2020 17:00
Promítání filmu Star Trek II: Khanův hněv spojené s návštěvou herce Williama Shatnera se v pražském Foru Karlín uskuteční 23. března 2021. Diváci snímek uvidí na velkém plátně, poté bude následovat diskuse s představitelem kapitána Jamese T. Kirka Shatnerem, který den předtím oslaví 90. narozeniny.
William Shatner oslaví 90. narozeniny 22. března 2021. Den nato vystoupí v Praze.
William Shatner oslaví 90. narozeniny 22. března 2021. Den nato vystoupí v Praze. | Foto: ČTK/APInvision

Akce se původně měla konat již letos v březnu, kvůli pandemii koronaviru však byla zrušena a pořadatelé vraceli vstupné.

"Na základě masivní vlny žádostí od fanoušků a zájmu o uvedení této akce se pořadatelům podařilo vyjednat se zahraniční produkcí pana Shatnera nový termín," vysvětluje Vlaďka Zahradníková ze společnosti JV Classics.

Podle ní hodlá Shatner "s diváky sdílet fascinující a vtipné příběhy ze své více než padesátileté úspěšné herecké, producentské, režisérské, ale i spisovatelské kariéry". Návštěvníci dostanou možnost mu na závěr položit otázky.

Film Star Trek II: Khanův hněv bude uveden v původním znění s titulky, talkshow má být tlumočena do češtiny. Shatner se současnou show dva roky objížděl Spojené státy a sklízel úspěch u diváků i kritiků. "Herec se svezl na aktuálním trendu, jehož prostřednictvím zábavní průmysl dovede i v době internetových videoték vydělat peníze na klasických filmech. Dnes je buď naživo doprovází symfonický orchestr, nebo osobně uvádí celebrita," napsaly Hospodářské noviny, podle nichž jít do Fora Karlín na herce, nikoliv koncert, není o tolik jiné, než když hollywoodské hvězdy na festivalu v Karlových Varech uvádí své nejznámější filmy.

Postava Jamese T. Kirka v podání kanadského herce a držitele cen Emmy, Saturn a Zlatého glóbu Shatnera představuje poctivého, statečného a spravedlivého kapitána vesmírné lodi USS Enterprise, hrdého občana Spojené federace planet. Jeho nejbližšími spolupracovníky a zároveň přáteli jsou velící důstojník Spock z planety Vulkán a doktor Leonard McCoy.

Americký sci-fi film Star Trek II: Khanův hněv natočil režisér Nicholas Meyer, do kin byl uveden roku 1982 a s rozpočtem 11,2 milionu dolarů celosvětově utržil 97 milionů dolarů. Dva roky nato na něj navázalo celovečerní pokračování Star Trek III: Pátrání po Spockovi.

Film Star Trek II: Khanův hněv bude ve Foru Karlín uveden s českými titulky. | Video: Paramount Pictures

William Shatner, který má své místo na Kanadském chodníku slávy v Torontu i na Hollywoodském chodníku slávy, se narodil 22. března 1931 v kanadském Montréalu. Kapitána Kirka hrál poprvé roku 1966 hned v původním televizním seriálu Star Trek.

K němu postupně přibylo sedm dalších, animovaný seriál a 13 celovečerních filmů, přičemž dnes patří Star Trek s celkovými tržbami v přepočtu 227 miliard korun k nejúspěšnějším filmovým značkám všech dob.

Kromě seriálu Star Trek účinkoval Shatner také v sedmi navazujících celovečerních titulech. Jeden z nich, Star Trek V: Nejzazší hranice, zároveň i režíroval. "Ze Star Treku se stal fenomén. Ale proč? To nikdo neví. Ať producenti přijdou s jakýmkoliv nápadem, fanoušci ho vždycky přijmou. Je to jako nějaký zvláštní živočišný druh," řekl Shatner Hospodářským novinám.

Shatner začínal v divadle jako herec většinou shakespearovských rolí, účinkoval také na Broadwayi. Přestože je známý především díky postavě kapitána Kirka, prestižní Zlatý glóbus získal za roli právníka Dennyho Cranea v seriálu Kauzy z Bostonu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy