Hollywood se bouří proti "bílým Oscarům". Složení komise se má příští rok změnit

Kultura ČTK Kultura, ČTK
Aktualizováno 19. 1. 2016 17:04
Americký filmový režisér Spike Lee a herečka Jada Pinkett Smithová oznámili, že se příští měsíc nezúčastní slavnostního předávání Oscarů, protože většinu nominovaných tvoří běloši. Jde přitom už o druhý ročník nejznámějších a nejžádanějších filmových cen, který kvůli převažujícím bělošským nominacím vyvolává protesty i výzvy k bojkotu. Předsedkyně akademie slíbila, že přezkoumá složení komise, která vyhlašuje nominace a vybírá vítěze zlatých sošek.
Černošská herečka a Oscar? Rarita, která se v budoucnu má stát častějším jevem, přeje si akademie.
Černošská herečka a Oscar? Rarita, která se v budoucnu má stát častějším jevem, přeje si akademie. | Foto: Czech Press Photo

Režisér Spike Lee a herečka Jada Pinkett Smithová oznámili, že bojkotují letošní předávání filmových Oscarů, napsal server BBC News.

Výběr kandidátů na prestižní filmovou cenu umělci kritizují hlavně kvůli nedostatku rasové různorodosti. Akademie na negace zareagovala v prohlášení na svém Facebooku a slíbila okamžité přezkoumání složení komise.

Mnozí z diskutujících označují strukturu akademie za málo různorodou, a to rasově, etnicky, genderově ale i věkově. O tom, kdo si odnese prestižní zlatou sošku, dosud rozhodovalo 94 procent bílých akademiků (76 procent mužů). Většině z hlasujících je v průměru 62 let.

Lee v příspěvku zveřejněném na Instagramu v Den Martina Luthera Kinga Jr., který připomíná slavného amerického bojovníka za lidská práva, vysvětlil, že nemůže podpořit předávání cen "bílých jako lilie". "Čtyřicet bílých herců za dva roky v hereckých kategoriích a ani špetka pepře?" řekl Lee. "To jako že my neumíme hrát?!"

Mezi nominacemi, které se černošským hercům vyhnuly, je například ta za hlavní mužskou hereckou roli pro Willa Smithe za film Diagnóza: Šampión. Smithova manželka Jada poté ve videovzkazu na Facebooku oznámila, že na předávání Oscarů nepůjde. "Žebrat o uznání, nebo o něj jen žádat, snižuje důstojnost i moc," prohlásila. "A my jsme důstojní lidé a máme i svou sílu," dodala.

Také v loňském roce se objevovala obdobná volání po bojkotu, ale Lee a Pinkett Smithová jsou první ze známých jmen, kdo tuto hrozbu skutečně vyplnili.

Ke kritice se připojil také americký bojovník za občanská práva a televizní moderátor Al Sharpton, který prohlásil: "Hollywood je jako Skalnaté hory - čím výš stoupáte, tím jsou bělejší. A letošní udělování cen Akademie bude dalším Oscarem ze Skalnatých hor."

Stejný názor sdílí i herec Chris Rock. Ten Oscary označil za bílou obdobu televizních cen BET Awards udělovaných výlučně černošským umělcům.

Na kauzu a ohlášený bojkot dvou amerických celebrit už reagovala akademie prohlášením na Facebooku. "V nadcházejících dnech a týdnech budeme podrobně zkoumat komisi, abychom do ní v příštím roce přinesli rozmanitější složení," uvedla předsedkyně filmové akademie Cheryl Boone Isaacs.

Slíbila, že nová struktura bude respektovat různorodost, a to jak z hlediska pohlaví, rasy, etnického původu nebo sexuální orientace.

Odpůrci jejího rozhodnutí argumentují tím, že černí filmaři v uplynulém roce nenatočili žádný dobrý film a nominace tak nemůže být hodnocena jako rasistická.

 

Právě se děje

před 27 minutami

ČEZ i Eurohold nesouhlasí s rozhodnutím antimonopolního úřadu. Podávají žaloby

Energetická společnost ČEZ i bulharská firma Eurohold podaly každý za sebe správní žalobu proti rozhodnutí bulharského antimonopolního úřadu, který v říjnu zablokoval prodej tamních aktiv ČEZ Euroholdu. Úřad v odůvodnění k rozhodnutí uvedl, že smlouva za 335 milionů eur (8,6 miliardy Kč) by vedla k významnému zvýšení tržního podílu nové skupiny a měla by dopad na pojišťovací a energetické trhy.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

V čínské školce útočil muž žíravinou. Zranil 50 lidí, většinou dětí

Více než 50 lidí, převážně dětí, zranil muž, který ve školce na jihozápadě Číny zaútočil žíravou tekutinou. Dvě osoby jsou po zásahu hydroxidem sodným ve vážném stavu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní úřady.

K útoku hydroxidem sodným, který leptá tkáně a je pro člověka velmi nebezpečný, došlo ve městě Kchaj-jüan v provincii Jün-nan. Podezřelým je 23letý muž jménem Kchung, který přelezl plot školky a pak napadl učitele a žáky. Policie podezřelého zatkla necelou hodinu po útoku. "Když byl dítě, jeho rodiče se rozvedli, a chybějící rodina zanechala stopy na jeho psychickém stavu," uvedly místní úřady. "To vše vyústilo v touhu pomstít se společnosti," dodaly úřady.

Zdroj: ČTK
Další zprávy