Recenze: Nový Captain America soutěží ve hře "kolik hrdinů se může poprat, aby to ještě byla zábava"

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
6. 5. 2016 13:30
Do kin vstoupil další film z velkého marvelovského univerza, je jím superhrdinská novinka Captain America: Občanská válka. Jde o třetí film s Captainem Amerikou v názvu, ale klidně by se mohl jmenovat Avengers Extra, protože se v něm objevuje přinejmenším tucet různých superhrdinů. Snímek se tak podle recenzenta Aktuálně.cz Tomáše Stejskala snaží překonat rekord ve hře „Kolik superhrdinů se může poprat v jediném filmu, aby to stále byla zábava“.
Foto: Marvel.com

Když Stan Lee v šedesátých letech psal první komiksy o Spider-Manovi a dalších superhrdinech tehdy vznikajícího nakladatelství Marvel, byly to jen dobrodružné sešitky pro mládež. O více než půl století později je z jejich filmových verzí nadšená celá americká kritika. Tedy přesně 93 procent recenzí, které nad superhrdinskou novinkou Captain America: Občanská válka, jež tento týden vstoupila do tuzemských kin, vynášejí kladný verdikt.

Stan Lee má ve třináctém snímku marvelovského filmového univerza jako vždy malou roli. Přinese Tonymu Starkovi neboli Iron Manovi balíček, prý adresovaný Tonymu Smradovi. A podle přítomných se to jméno už s Tonym potáhne jako smrad.

Marvelovské komiksy vždy stály na průpovídkách, mnohdy víc než na soubojích nezničitelných hrdinů a padouchů. Platí to rovněž o filmových verzích, i když zrovna novinka Občanská válka se pokouší překonat rekord ve hře „Kolik superhrdinů se může poprat v jediném filmu, aby to stále byla zábava“.

Je jich přinejmenším tucet, podobně jako lokací, které s postavami divák navštíví. Od Clevelandu přes průlet evropskými metropolemi Londýnem, Vídní či Bukureští až po nigerijský Lagos.

Jde o třetí film s Captainem Amerikou v názvu, ale klidně by se mohl jmenovat Avengers Extra. Od doby, kdy se jednotliví superhrdinové v roce 2012 ve filmu Avengers spojili do „supertýmu“, se ze světa stalo komplikované místo.

Stejně jako v komiksech se i ve filmových verzích vytváří rozličné aliance, ze včerejších přátel se stávají protivníci a pro šarvátky už zdaleka nemusí být důvodem zkáza světa. Nyní dojde k rozkolu u samotných Avengers a vzájemné pošťuchování jim krásně vystačí na celý film.

Ironman se podřídí, vlastenec Captain America ne

Po nepovedené operaci v Lagosu se Avengers ocitají v podobné situaci jako tajná služba MI5 v posledních bondovkách. Umírají civilisté a nad nekontrolovatelnou organizací „vykonavatelů super dobra“ je potřeba dohled shůry. Konkrétně od OSN. A kupodivu je to cynický, výstřední miliardář Tony Stark, individualista do morku kostí, kdo je ochoten se podřídit.

Captain America je původem vlastenec, však vznikl v roce 1941 a na komiksových obálkách nafackoval i Hitlerovi. Ale už v předchozím filmu z něj režiséři Anthony a Joe Russoovi udělali spíš postavu paranoidního thrilleru, která stojí „proti všem“. A rovněž v novém snímku je odhodlán jednat na vlastní pěst.

Filmové verze komiksů se Supermanem a Batmanem od konkurenčního nakladatelství DC se snaží o extrémní temnotu a stylovost, z níž se v nedávném filmu Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti stala takřka parodie. Marvel v každém snímku sází na směs trochu jiných žánrů: od rodinného dramatu přes válečný film až po thriller.

Zlatý komiksový důl

Avengers: Age of Ultron

Když se v roce 2008 s prvním Iron Manem zrodila filmová odnož komiksového nakladatelství Marvel nazvaná rovněž Marvel, byl to krok do neznáma. Superhrdinské filmy sice byly v módě, ale lze je „vrhat“ na plátno jako nekonečný seriál? Evidentně ano, v žebříčku deseti snímků s největšími tržbami okupují „marvelovky“ tři příčky a nový Captain America už po prvním víkendu v neamerických kinech utržil 224 milionů dolarů. V USA má premiéru zítra.

Někdy je výsledkem takřka čistá akční komedie jako ve Strážcích galaxie, jindy temný thriller jako v předešlém druhém dílu Captaina Ameriky. Podobně i díl nejnovější je plný napětí a špinavé, kontaktně nasnímané akce, rychle nastříhané, ale dokonale přehledné. A nechybí „špinavá“ společensko-politická témata.

První polibek po 70 letech

Na rozdíl od komiksové předlohy tu však není místo pro detailní tematizování americké zahraniční politiky či občanské neposlušnosti. Je tu ovšem dost prostoru pro opulentní souboj na lipském letišti, kde se do akce připojí i Spider-Man a s příznačnou chlapeckou drzostí se ke svému vrcholnému kousku inspiruje v Hvězdných válkách.

Je to akční zábava, nikoli drama. Ale s tím, jak postavy s přibývajícími díly získávají na plastičnosti, dokáže celý film stát na drobných interakcích. Když Captain America políbí dívku a kamera ukáže dva pomrkávající kolegy, je v tom mimoděčném záběru hodně. Jen je třeba si uvědomit, že hrdina byl od druhé světové války, do níž je situován první díl Captaina Ameriky, zmražen v ledu a jde o jeho první polibek po sedmi dekádách.

Předimenzovaný film vším, co si lze představit, tvrdí o snímku Captain America: Občanská válka kritik Kamil Fila. | Video: Kamil Fila
 

Právě se děje

před 9 minutami

CRIF: V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 1 hodinou

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy