Cannes zahájí Julienne Mooreová předstírající slepotu

Irena Hejdová Irena Hejdová
5. 5. 2008 11:45
Festivalová soutěž nabídne dvaadvacet filmů
Cannes: Julianne Mooreová ve filmu Slepota (Blindness)
Cannes: Julianne Mooreová ve filmu Slepota (Blindness) | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Pouhých deset dnů zbývá do zahájení nejprestižnějšího světového festivalu a pořadatelé odkrývají poslední novinky programu. Letošní Cannes podle organizátorů ve středu 14. května zahájí světová premiéra snímku Slepota, díla brazilského režiséra Fernanda Meirellese, autora snímků Město bohů a Nepohodlný

Film je adaptací románu José Saramagy, portugalského nositele Nobelovy ceny za literaturu.. Vypráví o epidemii, která padne na nejmenované současné město a dovede jeho obyvatele na pokraj zhroucení.

Jen jediné ženě zrak zůstane. Předstírá nemoc, aby se mohla starat o manžela, zatímco zbytek společnosti propadá do chaosu.

Hrdinku Slepoty ztvárňuje Julianne Mooreová, jejího manžela Mark Ruffalo. Ve filmu se objeví i Danny Glover či Gael García Bernal.

Sean Penn odvádí v Zabiji Nixona výkon, kterým podle mnohých překonává svoji oscarovou roli v Tajemné řece
Sean Penn odvádí v Zabiji Nixona výkon, kterým podle mnohých překonává svoji oscarovou roli v Tajemné řece | Foto: SPI

Autor chmurných vizí předkládá v románu fyzickou slepotu jako metaforu slepoty k problémům současnosti a klade tu otázku ztráty lidskosti.

Meirelles do Cannes nejede poprvé, oceňované drama Město bohů tu představil v roce 2002. Jeho nejnovější Slepota vstoupí v září do amerických kin, v Cannes je také jedním z účastníků hlavní soutěže.

Do té k už představeným snímkům přibyly ještě další filmy - třetí francouzský účastník Entre les murs Laurenta Canteta nebo Two Lovers od Jamese Graye s Joachimem Phoenixem a Gwyneth Paltrow.

Robert de Niro ve filmu What Just Happened?
Robert de Niro ve filmu What Just Happened? | Foto: Aktuálně.cz

Celkem je tak v hlavní festivalové soutěži 22 filmů - včetně debutu scenáristy Charlieho Kaufmana Synecdoche, New York a nových filmů Clinta Eastwooda, Wima Wenderse, Stevena Soderbergha, Atoma Egoyana či bratří Dardennů.

Jak už bylo oznámeno dřív, festival 25. května zakončí hollywoodská satira What Just Happened? s Robertem de Nirem, Brucem Willisem, Seanem Pennem či Johnem Turturro. De Niro bude také tím, kdo předá vítězi Zlatou palmu.

Nová jména přibyla i do hlavní poroty, kterou letos povede herec a režisér Sean Penn. K Natalie Portmanové či Alfonsu Cuaronovi přisedne iránská spisovatelka a kreslířka, autorka známé Persepolis Marjane Satrapi, nebo francouzská herečka Jeanne Balibar.

Zahajovacím snímek sekce Un certain regard bude film Steva McQueena Hunger. Nikoliv známý herec, ale videoartista a držitel Turnerovy ceny natočil svůj režijní debut o členovi IRA a hladovkáři Bobby Sandsovi.


 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy