Cannes uvede nový film vězněného Íránce Panahího

Kamil Fila ČTK Kamil Fila, ČTK
9. 5. 2011 13:18
Promítat se bude i dílo dalšího íránského tvůrce Rasalúfa
Foto: wikipedia

Paříž  - Na nadcházejícím festivalu ve francouzském Cannes bude představen nový film proslulého íránského filmaře Džafara Panahího, odsouzeného v Íránu k šesti letům vězení a k zákazu opustit zemi. Snímek To není film bude uveden na zvláštním promítání v pátek 20. května.

Film Nashledanou dalšího íránského tvůrce Mohammada Rasalúfa, jenž je rovněž na šest let ve vězení, se bude promítat 13. května. Pojednává o mladém teheránském právníkovi, který se snaží opustit Írán. Tyto dlouhometrážní filmy byly podle organizátorů natočeny částečně ilegálně a odeslány do Cannes teprve nedávno.

Padesátiletý íránský režisér Panahí byl odsouzen 20. prosince k šesti letům vězení a 20 letům zákazu práce za to, že natáčel lidi protestující proti íránskému režimu. Panahí, který je v domácím vězení v Teheránu, se odvolal a čeká na rozhodnutí soudu.

Čtěte také:
Do Cannes míří Sněhurka, rocková hvězda, bobr i Piráti
V Cannes bude v porotě Jude Law a Uma Thurmanová
Rotterdam připomíná vězněné íránské filmaře
Soud poslal režiséra Panahího na 6 let za mříže

"Skutečnost, že žiju, a sen zachovat íránský film nás povzbuzuje k překročení současných omezení, kterým nyní podléháme," uvedl Panahí v prohlášení adresovaném festivalu z 5. května. Jeho film je především deník, který vypráví, jak Džafar Panahí již několik měsíců očekává rozsudek odvolacího soudu, je uvedeno komuniké.

Podle prezidenta festivalu Gilla Jacoba a uměleckého ředitele Thierryho Frémauxa je zaslání dvou filmů najednou odvážný skutek, když oba filmaři sdílejí stejný osud. 

Džafar Panahí byl již několikrát pozván, aby zasedl v komisi festivalů v Cannes, Berlíně či Benátkách, ale žádného se nemohl zúčastnit. Stejně jako minulý rok bude letos prázdná židle v komisi symbolizovat absenci Panahího po celou dobu festivalu.

Rovněž bude v Cannes znovu uveden jeho film Offside natočený v roce 2005; uspořádají zde i kulatý stůl pod názvem Natáčení filmů v diktatuře, věnovaný filmařům nejen v Íránu.

Panahímu bude na festivalu, který se koná od 11. do 22. května, udělena cena Zlatý kočár, ocenění společnosti režisérů za "inovativní schopnosti, odvahu a nezávislé smýšlení" při jeho práci.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Kosovo bude bojkotovat předání Nobelovy ceny Handkemu

Kosovo se rozhodlo bojkotovat slavnostní předání Nobelovy ceny za literaturu Rakušanovi Peteru Handkemu, který je kritizován kvůli prosrbským postojům za války v bývalé Jugoslávii. Ceremoniál se uskuteční příští týden ve Stockholmu a kosovský velvyslanec se nezúčastní "kvůli kontroverznímu Peterovi Handkemu, který je přítelem a stoupencem Miloševičovy politiky", jak informoval kosovský ministr zahraničí. Handke roku 2006 vystoupil na pohřbu bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče. Toho předtím navštívil ve vězení v Haagu. Kosovo je bývalou jihosrbskou provincií. Právě Miloševičovi je připisována hlavní role při rozdmýchávání nacionalistických vášní v 90. letech minulého století a rozpoutání několika válek v oblasti bývalé Jugoslávie, mimo jiné právě v Kosovu.

Zdroj: AFP/ČTK
Další zprávy