Cannes má temný hit: Animovaný izraelský film o válce

Irena Hejdová Irena Hejdová
16. 5. 2008 16:55
Festivalová soutěž nabídla Valčík s Bašírem

Cannes - Světovou premiéru si na canneském festivalu odbyl film, který má šanci následovat jednoho z miláčků loňského ročníku, animovanou Persepolis, i když na takový vztah je mnohem temnější než příběh o dospívání v Íránu.

I Valčík s Bašírem je animovaný a vychází z nedávných dějin Blízkého Východu, ale vrací k jedné z nejtragičtějších událostí. V roce 1982 byli zmasakrováni během okupace západního Bejrútu spojenci izraelské armády obyvatelé palestinských uprchlických táborů v Sabře a Šatíle.

O život tehdy přišlo 3000 lidí a událost je jednou z nejbolestivějších kapitol izraelských dějin.

Cannes: Valčík s Bašírem
Cannes: Valčík s Bašírem | Foto: Aktuálně.cz

Autorem filmu je Ari Folman, izraelský režisér, který mimo jiné natočil i Svatou Kláru, adaptaci románu Pavla Kohouta uvedenou před lety v Karlových Varech. Z jeho úhlu pohledu je také snímek vyprávěn - hrdinovi Arimu v baru přítel vypráví o hrůzném snu, v němž mu jde po krku šestadvacet rozzuřených psů.

Je to zosobnění přítelovy noční můry z temné éry izraelských dějin, a Arimu tak znovu vyvstane hrůzná vzpomínka na vlastní účast na událostech. Má pocit, že se kdysi nějak účastnil masakru; ale není jeho flashback jen výrazem špatného svědomí?

Traumatem příslušníka národa, který zažil na vlastní kůži nacistické masakry za druhé světové války, ale stal se v 80. letech z národa porobených i národem porobujícím? A tak se Ari vydá za bývalými spolubojovníky i dalšími rádci a hledá pravdu.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Film je vlastně animovaným dokumentem a netradiční žánr tu nalézá opodstatnění. Skutečné a dokumentaristicky vylíčené pozadí událostí dodává filmu hrůzný podtón a animované zpracování paradoxně značnou míru autenticity - je syrové a děsivé navzdory zdánlivě nevinným obrázkům.

Drsné jsou scény zobrazující masakr a jeho detaily, v závěru dojde i na reálné záběry sledující skutečné pozůstalé i oběti. Animovaná forma zároveň dokáže zprostředkovat i atmosférické snové sekvence - třeba když je jeden z hrdinů ve snu unášen na vlnách obří nahou plavkyní.

Cannes: Valčík s Bašírem
Cannes: Valčík s Bašírem | Foto: Aktuálně.cz

Obraz dotváří i dobře poskládaný soundtrack ze západních hitů i blízkovýchodních písní, které často znějí  přes obrazy plné krve, střílení a zabíjení.

Po nominaci na Oscara s filmem Beaufort je to další důkaz o rostoucím úspěchu tamní kinematografie. Valčík s Bašírem - jméno tehdejšího libanonského nastupujícího prezidenta Bašíra Džamáíla - je silným filmem o tamním konfliktu, ale i o otázkách viny a svědomí; stejně jako o tom, že Izrael si je umí klást.

A v současné době je asi nejsilnějším zážitkem festivalové soutěže.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 2 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy