Cannes má temný hit: Animovaný izraelský film o válce

Irena Hejdová Irena Hejdová
16. 5. 2008 16:55
Festivalová soutěž nabídla Valčík s Bašírem

Cannes - Světovou premiéru si na canneském festivalu odbyl film, který má šanci následovat jednoho z miláčků loňského ročníku, animovanou Persepolis, i když na takový vztah je mnohem temnější než příběh o dospívání v Íránu.

I Valčík s Bašírem je animovaný a vychází z nedávných dějin Blízkého Východu, ale vrací k jedné z nejtragičtějších událostí. V roce 1982 byli zmasakrováni během okupace západního Bejrútu spojenci izraelské armády obyvatelé palestinských uprchlických táborů v Sabře a Šatíle.

O život tehdy přišlo 3000 lidí a událost je jednou z nejbolestivějších kapitol izraelských dějin.

Cannes: Valčík s Bašírem
Cannes: Valčík s Bašírem | Foto: Aktuálně.cz

Autorem filmu je Ari Folman, izraelský režisér, který mimo jiné natočil i Svatou Kláru, adaptaci románu Pavla Kohouta uvedenou před lety v Karlových Varech. Z jeho úhlu pohledu je také snímek vyprávěn - hrdinovi Arimu v baru přítel vypráví o hrůzném snu, v němž mu jde po krku šestadvacet rozzuřených psů.

Je to zosobnění přítelovy noční můry z temné éry izraelských dějin, a Arimu tak znovu vyvstane hrůzná vzpomínka na vlastní účast na událostech. Má pocit, že se kdysi nějak účastnil masakru; ale není jeho flashback jen výrazem špatného svědomí?

Traumatem příslušníka národa, který zažil na vlastní kůži nacistické masakry za druhé světové války, ale stal se v 80. letech z národa porobených i národem porobujícím? A tak se Ari vydá za bývalými spolubojovníky i dalšími rádci a hledá pravdu.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Film je vlastně animovaným dokumentem a netradiční žánr tu nalézá opodstatnění. Skutečné a dokumentaristicky vylíčené pozadí událostí dodává filmu hrůzný podtón a animované zpracování paradoxně značnou míru autenticity - je syrové a děsivé navzdory zdánlivě nevinným obrázkům.

Drsné jsou scény zobrazující masakr a jeho detaily, v závěru dojde i na reálné záběry sledující skutečné pozůstalé i oběti. Animovaná forma zároveň dokáže zprostředkovat i atmosférické snové sekvence - třeba když je jeden z hrdinů ve snu unášen na vlnách obří nahou plavkyní.

Cannes: Valčík s Bašírem
Cannes: Valčík s Bašírem | Foto: Aktuálně.cz

Obraz dotváří i dobře poskládaný soundtrack ze západních hitů i blízkovýchodních písní, které často znějí  přes obrazy plné krve, střílení a zabíjení.

Po nominaci na Oscara s filmem Beaufort je to další důkaz o rostoucím úspěchu tamní kinematografie. Valčík s Bašírem - jméno tehdejšího libanonského nastupujícího prezidenta Bašíra Džamáíla - je silným filmem o tamním konfliktu, ale i o otázkách viny a svědomí; stejně jako o tom, že Izrael si je umí klást.

A v současné době je asi nejsilnějším zážitkem festivalové soutěže.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy