Cannes 2013: Pan Božský mezi striptérkou a světicí

Šimon Šafránek
21. 5. 2013 23:30
Sorrentino natočil nejlepší film o Římě od Felliniho Sladkého života
Foto: FDC

Cannes 2013 - Paolo Sorrentino je mistrem v portrétování stárnoucích podivínů. S tichou studií politika Giulia Andreottiho Božský (2008) dosáhl v Cannes na Cenu poroty, naposledy pak představil mňoukavého rockera Seana Penna v gotickém úboru v Tady to musí být (2011).

Nyní se na Croisette vrací se svým oblíbeným hercem Toni Servillem coby bilancujícím spisovatelem. La grande bellezza, čili Veliká krása, je snímek velmi podobný nesmrtelnému Sladkému životu s Marcellem Mastroiannim. Sorrentinova vize věčného města je ovšem plná nejen dekadence a večírků, ale taky satiry na povrchnost a marnost.

Foto: FDC

Sejdeme se na botoxu

Před očima plynou římské památky, japonští turisti, ženský sbor, další památky. Nádhernou sekvenci beze slov vystřídá opulentní noční oslava. Pod dohledem obří reklamy na Martini se na rozlehlé terase nad městem odehrává rej, který by mohl být jednak reklamou na Martini, anebo taky klipem pro největší pop hvězdy - tanec, burleska, hromadné scény prchavého štěstí v břinkavých, sytých barvách.

Spisovatel, novinář a miláček žen Jep Gambardello (Toni Servillo) slaví pětašedesáté narozeniny. Kdysi napsal jeden román, pak ale přišel o inspiraci a raději pozoruje lidi.

Během dalších mejdanů a večeří, které se konají buď na Jepově nádherné terase na dohled od Kolosea, případně na dalších exkluzivních adresách, nás režisér postupně seznamuje s okruhem Jepových přátel a známých z lepší společnosti: je tu jeho trpasličí editorka Dadina s oblibou v modré barvě a jiskrných citátech.

Foto: FDC

Dramatik Romano bojuje s novou hrou, je tu i spisovatelka Stefania, jejíž kariéru Jep dokáže rozmetat takřka během jediného nadechnutí. A že si ho budete pamatovat!

Jep je vůbec velký cynik, využívá každý moment, aby se trefoval do absurdit světa a dnešní Itálie.

Hrdina například chodí na botox. To je mimochodem nádherná scéna: u doktora, jenž působí jako kněz, se vystřídají všichni - od starých dam, až po mladinkou jeptišku. Jsou tu šlechtici, kteří se nechají najmout, aby ozvláštnili vaší párty, mladinká umělkyně, která v jekotu hází barvy na obří plátno, zatímco majitelé evropských galerií uznale srkají šampaňské.

Foto: FDC

Po hodině se Jep sblíží s Ramonou (aristokraticky krásná Sabrina Ferilli), čtyřicetiletou striptérkou a dcerou dávného známého. Tady je to náhle Ramona, kdo zvedne ironickou kartu, ale jejich přátelství je skutečně něžné.

Film zároveň opouští mejdanové křepčení a objevuje se smrt i víra v mnoha svých podobách. Jep se dozví o skonu své lásky, o kus dál Sorrentino uvádí strhující pohřební obraz, později servíruje neméně uhrančivý výjev s katolickými hodnostáři a prastarou světicí.

Chvála dekadence

Toni Servillo (Božský, Dívka u jezera) podává Jepa s obdivuhodným nadhledem. Jeho italština zní básnivě, takže vnitřní monology zastávají roli hudebních čísel. Často se ale jenom dívá, s obočím staženým tak, že je vám jasné, jak moc pomíjivý a marný musí svět Jepovi připadat.

Ve vedlejších rolích vyniká Carlo Verdone coby tápající dramatik Romano, který se trápí s vlastní kariérou i s odkvétající kokainovou krasavicí po boku. Už nechce být herečka, ale spisovatelka, anebo snad i režisérka.

Foto: FDC

Jednotlivé výjevy jsou po všech stránkách promyšlené, ať jde o kulisy, kostýmy, anebo vizuální detaily (Jep třeba na stropě ložnice vidí moře). Sorrentinův oblíbený kameraman Luca Bigazzi má oko pro zasněnou, měkkou atmosféru probouzejícího se města, stejně jako pro noční divokou párty. Těla mužů i žen snímá tak, aby zachytil první závan dekadence, kdy květ užuž začne vadnout a hnít.

V soundtracku se pak nenásilně mísí chorál, symfonie i dusavý house. La grande bellezza je jednoduše čistou filmovou poezií.

Má jen drobné vady na kráse. Z kompaktního jádra vyčnívají segmenty s exotickou zvěří a Jepovy flashbacky na první lásku. Obojí působí příliš prvoplánově, popisně. Navíc, kdyby tyhle scény Sorrentino vystřihl, bude mít La grande bellezza spíš dvě hodiny, než 150 minut, což by ji mohlo o něco víc přiblížit širšímu publiku.

 

Čtěte také

Cannes 2013: Ňouma bratří Coenů může snít o Oscarech

Cannes 2013: Rozchod Ahmada a Marie. Tentokrát v Paříži

Cannes 2013: Emmu Watson fascinují prachy, koks a Paris

Cannes 2013: Tajný sex mladé a nádherné Marine Vacth

Cannes 2013: Násilí, sex, Gatsby a soutěž bez žen

Recenze: Velký Gatsby je mejdan. Velký, ale krotký

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Aktualizováno před 28 minutami

Seriál běžců v Ruce vyhráli Klaebo a Johaugová, Razýmová byla 22.

Třídílné zahájení Světového poháru v běhu na lyžích ve finské Ruce vyhráli norští favorité Therese Johaugová a Johannes Hösflot Klaebo. Nejlepší z českých reprezentantek Kateřina Razýmová se v dnešní závěrečné stíhačce na 10 km volně posunula na celkové 22. místo, Michal Novák v patnáctikilometrovém závodu klesl na 38. pozici.

Celková vítězka seriálu z minulé sezony Johaugová startovala po sobotním triumfu na klasické desítce jako první a podle očekávání svůj náskok ještě zvýšila. Druhá dojela s odstupem 47 sekund ve skupině pronásledovatelek Ruska Taťjana Sorinová, jež dosáhla na stupně vítězů poprvé v kariéře. Třetí místo obsadila Švédka Ebba Anderssonová.

Razýmová vyjela na trať s číslem 30 a v průběhu závodu se propracovala až na konečnou 22. pozici ve spurtu v chumlu závodnic. Deset kilometrů zvládla ve čtrnáctém nejlepším čase. Třicátý čas zaběhla ve stíhačce Kateřina Janatová, jež díky tomu získala první bod v sezoně. Celkově byla klasifikována v páté a Petra Nováková s Petrou Hynčicovou v šesté desítce.

"Spravila jsem si náladu po sobotě," připomněla Razýmová svou 27. pozici z klasické desítky. "I když je bruslení moje slabší disciplína a startovala jsem až ze 30. místa, tak se mi dařilo postupně sjíždět soupeřky. Celý závod jsem si sice odtáhla sama, ale když člověk sjíždí, tak je to pro něho povzbuzení a dodává mu to síly. Takže 14. nejrychlejší čas považuji s ohledem na to, že jsem nejela ve skupině, za dobrý výkon. Cítila jsem, že mám hodně sil," uvedla Razýmová v tiskové zprávě svazu.

V mužské stíhačce se na rozdíl od závodu žen rozhodovalo až v závěru. Vítěz sobotní klasické patnáctky Klaebo sice startoval s půlminutovým náskokem před Rusem Alexandrem Bolšunovem a krajanem Emilem Iversenem, ale zvolil rozvážnější tempo a v polovině závodu už jela tříčlenná skupina pohromadě. Sázka na závěr Klaebovi vyšla ideálně - ve stoupání těsně před cílem podle očekávání nastoupil a soupeře setřásl. Druhý dojel vítěz SP z minulé sezony Bolšunov, třetí byl Iversen.

Klaebo díky 39. vítězství v kariéře předstihl v historickém pořadí běžců Pettera Northuga a stíhá další norskou legendu Björna Dählieho, jenž má na kontě 46 výher.

Nejlepší z Čechů Novák startoval stejně jako Razýmová s třicítkou a ještě na 10. kilometru bodované místo držel. Pak mu ale došly síly a propadl se na 38. pozici. Adam Fellner obsadil 64. místo.

Po zrušení závodů v Lillehammeru kvůli pandemii koronaviru plánovaných na příští víkend pokračuje SP běžců na lyžích za dva týdny v Davosu.

SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Muži - stíhací závod 15 km volně: 1. Klaebo (Nor.) 35:09,8, 2. Bolšunov (Rus.) -0,7, 3. Iversen -3,0, 4. Holund (oba Nor.) -19,5, 5. Niskanen (Fin.) -27,3, 6. Musgrave (Brit.) -27,7, 7. Červotkin -32,9, 8. Bělov -33,4, 9. Melničenko (všichni Rus.) -35,9, 10. Hakola (Fin.) -37,1, …38. Novák -2:41,7, 64. Fellner (oba ČR) -5:33,9.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Klaebo 296, 2. Bolšunov 257, 3. Iversen 219, 4. Holund 176, 5. Musgrave 148, 6. Niskanen 147, …42. Šeller (ČR) 9, 49. Novák 2.

Ženy - stíhací závod 10 km volně: 1. Johaugová (Nor.) 25:06,2, 2. Sorinová (Rus.) -47,0, 3. Anderssonová -48,6, 4. Karlssonová (obě Švéd.) -50,8, 5. Brennanová (USA) -52,5, 6. Fossesholmová (Nor.) -54,8, 7. Svahnová -1:06,9, 8. Dahlqvistová (obě Švéd.) -1:08,8, 9. Niskanenová (Fin.) -1:14,5, 10. Něprjajevová (Rus.) -1:15,6, …22. Razýmová -2:27,0, 48. Janatová -4:21,6, 56. Nováková -5:49,6, 59. Hynčicová (všechny ČR) -6:25,4.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Johaugová 301, 2. Sorinová 252, 3. Anderssonová 203, 4. Karlssonová 188, 5. Brennanová 177, 6. Svahnová 166, …25. Razýmová 40, 46. Janatová 1.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Hronek bude hrát v Hradci Králové do konce roku

Detroitský obránce Filip Hronek bude pokračovat v extraligovém Hradci Králové, kterému vypomáhá od začátku hokejové sezony. Třiadvacetiletý český reprezentant se dohodl s Mountfieldem na prodloužení smlouvy do konce kalendářního roku. Klub to uvedl na svém twitterovém účtu.

NHL předběžně plánovala při pandemii koronaviru odložený start nového ročníku na 1. ledna, ale termín je stále nejistý. Hronek v této sezoně nasbíral ve 14 zápasech 14 bodů za pět branek a devět asistencí, díky čemuž je nejproduktivnějším obráncem extraligy. Původně byl domluven na spolupráci s mateřským klubem do konce listopadu.

Detroit draftoval Hronka v roce 2016 ve druhém kole na 53. pozici. Následně odešel talentovaný bek už s 41 extraligovými starty a čtyřmi body za čtyři asistence z Hradce Králové do Saginawu do OHL. Následně nastupoval na farmě v týmu Grand Rapids v AHL, s který v roce 2017 získal Calder Cup.

Do sestavy Detroitu se Hronek prosadil od sezony 2018/19 a v NHL má na kontě 111 zápasů a 54 bodů za 14 branek a 40 asistencí. Českou republiku reprezentoval na posledních dvou světových šampionátech. Loni v Bratislavě byl vyhlášen nejlepším obráncem turnaje a dostal se i do All Star týmu.

V této sezoně nechyběl před třemi týdny ani na turnaji Karjala, kde si ve třech zápasech připsal gól a asistenci a v posledním utkání s Ruskem vedl tým jako kapitán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy