Mimořádná zpráva

Britské ceny BAFTA chce pobrat Grandhotel Budapešť

ČTK ČTK
9. 1. 2015 13:32
Snímek Wese Andersona Grandhotel Budapešť má jedenáct nominací na britské filmové ceny BAFTA, v deseti kategoriích mají šanci Birdman a Teorie všeho.
Nejvíc nominací na britské filmové ceny mají Grandhotel Budapešť a Birdman.
Nejvíc nominací na britské filmové ceny mají Grandhotel Budapešť a Birdman. | Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Nejvíce nominací na letošní britské filmové ceny BAFTA získala překvapivě komedie Grandhotel Budapešť, která má naději na vítězství v 11 kategoriích. S deseti nominacemi následují snímky Birdman a Teorie všeho a s devíti Kód Enigmy. V pěti kategoriích jsou nominována dramata Chlapectví a Whiplash. 

Grandhotel Budapešť má "želízka v ohni" mimo jiné v kategorii nejlepší film, nejlepší herec (Ralph Fiennes) a nejlepší režisér (Wes Anderson). Také komedie Birdman se uchází o cenu pro nejlepší film a nejlepšího herce (Michael Keaton), ale také pro nejlepšího herce a herečku ve vedlejší roli.

Mezi deseti nominacemi snímku Teorie všeho, inspirovaného autobiografií první manželky známého britského astrofyzika Stephena Hawkinga, jsou kategorie nejlepší film a obě hlavní role, mužská a ženská. Hawkinga ztvárnil Eddie Redmayne a Felicity Jones jeho první ženu Jane.

Kód Enigmy má z devíti nominací šanci v kategoriích nejlepší film a herec v hlavní roli. Britského matematika Alana Turinga, který za druhé světové války prolomil německý tajný kód, ve snímku podle kritiků skvěle ztvárnil britský herec Benedict Cumberbatch.

V této kategorii je ale konkurence silná - kromě Cumberbatche, Fiennese, Keatona a Redmaynea je nominován i Jake Gyllenhaal, který se představil v americkém thrilleru Nightcrawler (Slídil).

V kategorii nejlepší film je vedle Birdmana, Kódu Enigmy, Teorie všeho a Grandhotelu Budapešť i drama Chlapectví.

Vedle Felicity Jonesové je adeptkou na cenu pro nejlepší herečku Amy Adams za roli v životopisném snímku Big Eyes. O cenu se uchází i Julianne Moore, která v dramatu Still Alice ztvárnila profesorku s počínající Alzheimerovou chorobou. Adeptkami jsou také Rosamund Pike za úlohu v thrilleru Zmizelá a Reese Witherspoon, která své umění ukázala v životopisném dramatu Divočina.

Vítěze ceny BAFTA vyhlásí 8. února.

 

Právě se děje

Další zprávy