Bratři Coenové povedou porotu festivalu v Cannes

ČTK Kultura ČTK, Kultura
20. 1. 2015 12:37
Nejprestižnější světový festival bude mít poprvé v historii dva předsedy poroty.
Joel a Ethan Coenovi v Cannes v roce 2013, kdy měli v soutěži snímek V nitru Llewyna Davise.
Joel a Ethan Coenovi v Cannes v roce 2013, kdy měli v soutěži snímek V nitru Llewyna Davise. | Foto: Reuters

Cannes - Bratrská dvojice amerických filmařů Ethan a Joel Coenové bude předsedat hlavní porotě na letošním 68. mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. Porota tak bude mít poprvé v dějinách této prestižní soutěžní přehlídky dva předsedy.

Sedmapadesátiletý Ethan a šedesátiletý Joel společně píšou scénáře, režírují a produkují filmy. Mezi nimi jsou rovněž oceňovaná díla jako je Zbytečná krutost, Barton Fink, Big Lebowski nebo Muž, který nebyl. Společně vlastní šest Oscarů za snímky Fargo a Tahle země není pro starý.

"Jako vždy vítáme příležitost zhlédnout filmy z celého světa. Cannes je je pro nás důležitý festival od samého počátku naší kariéry," uvedli v prohlášení Coenové, jejichž Barton Fink v roce 1991 v Cannes získal hlavní ocenění Zlatou palmu a předloni snímek V nitru Llewyna Davise Velkou cenu poroty.

Filmový festival v Cannes se letos uskuteční od 13. do 24. května. Seznam filmů v oficiálním výběru a jména dalších členů poroty budou zveřejněny v polovině dubna.

Letošní přehlídka filmů na francouzské Riviéře bude ve znamení oslav 120. výročí vynálezu kinematografu bratry Louisem a Augustem Lumiéreovými.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu

Zhruba stovka osobností z celého světa dosud podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území. Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři výzvy jsou například šahový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík. Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy