Bratři Coenové povedou porotu festivalu v Cannes

ČTK Kultura ČTK, Kultura
20. 1. 2015 12:37
Nejprestižnější světový festival bude mít poprvé v historii dva předsedy poroty.
Joel a Ethan Coenovi v Cannes v roce 2013, kdy měli v soutěži snímek V nitru Llewyna Davise.
Joel a Ethan Coenovi v Cannes v roce 2013, kdy měli v soutěži snímek V nitru Llewyna Davise. | Foto: Reuters

Cannes - Bratrská dvojice amerických filmařů Ethan a Joel Coenové bude předsedat hlavní porotě na letošním 68. mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. Porota tak bude mít poprvé v dějinách této prestižní soutěžní přehlídky dva předsedy.

Sedmapadesátiletý Ethan a šedesátiletý Joel společně píšou scénáře, režírují a produkují filmy. Mezi nimi jsou rovněž oceňovaná díla jako je Zbytečná krutost, Barton Fink, Big Lebowski nebo Muž, který nebyl. Společně vlastní šest Oscarů za snímky Fargo a Tahle země není pro starý.

"Jako vždy vítáme příležitost zhlédnout filmy z celého světa. Cannes je je pro nás důležitý festival od samého počátku naší kariéry," uvedli v prohlášení Coenové, jejichž Barton Fink v roce 1991 v Cannes získal hlavní ocenění Zlatou palmu a předloni snímek V nitru Llewyna Davise Velkou cenu poroty.

Filmový festival v Cannes se letos uskuteční od 13. do 24. května. Seznam filmů v oficiálním výběru a jména dalších členů poroty budou zveřejněny v polovině dubna.

Letošní přehlídka filmů na francouzské Riviéře bude ve znamení oslav 120. výročí vynálezu kinematografu bratry Louisem a Augustem Lumiéreovými.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Růst ekonomiky loni zpomalil na 2,5 procenta, uvedl ČSÚ ve zpřesněném odhadu

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 procenta. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8 procenta, tak její růst mírně zpomalil. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ekonomika meziročně vzrostla o dvě procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta. V úetrý to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Statistici tak zpřesnili své předchozí odhady z počátku března. Podle nich loňský růst ekonomiky činil 2,4 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně stoupl o 1,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy