Brabcův dokument je upřímný

kiz, ČTK
3. 11. 2005 10:00
Praha - Dokument o Vlastě Chramostové a jejím muži, kameramanovi Stanislavu Milotovi, uvede 17. listopadu večer Česká televize (ČT).

Snímek je dílem režiséra Jaroslava Brabce, který už s Chramostovou natočil podle scénáře Jeleny Mašínové a Pavla Kohouta televizní film P.F. 77. Koncem 90. let herečka účinkovala v jeho celovečerním snímku Kuře melancholik. V téměř hodinovém dokumentu se odvíjejí dva příběhy - životní a umělecký. Jaroslav Brabec říká:

Oba mají přes odlišnosti něco společného. Brabec film označuje za společensko-sociální drama s rodinnými prvky. Chtěl zachytit soukromý i tvůrčí vztah obou zpovídaných. Přátelství s nimi prý využil k tomu, aby se jim dostal pod kůži.

Životní partneři mnohdy s černým humorem líčí dobu, kdy byli za normalizace postiženi zákazem umělecké činnosti. "I v těch nejhroznějších časech jsme byli vlastně šťastní," komentuje herečka. Oba vzpomínají na dny sametové revoluce a hereččin návrat na divadelní jeviště. Nevyhýbají se ani okamžiku, kdy se její jméno objevilo v seznamech spolupracovníků StB, což Chramostová koncem 90. let popsala ve své knize vzpomínek. Říkají, že přivykli tomu, že dějiny šly kolem jejich bydliště u Národního muzea, bouchaly na dveře a volaly: "Milota, Chramostová - nástup!"

"Řada lidí, kteří se za minulého režimu chovali amorálně, se tak chová i dnes. V tom je svinstvo té doby. Ti, kteří vyčnívali, byli významnější kořistí pro druhou stranu," uvedl režisér. "Dnes jsou lidé ochotni udělat cokoli, aby se zviditelnili. Nechtěla bych je vidět v 50. letech," podotkla Chramostová. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy