Bourne zas bojuje s minulostí. A Simpsonovými

jps
4. 8. 2007 0:00
Hůře ošacený James Bond vstupuje potřetí do kin

Los Angeles - Kritikou i diváky velmi dobře přijímané filmy o Jasonu Bourneovi dosud vydělaly pět set milionů dolarů. Amerika tak o víkendu očekává velmi zajímavý souboj: třetí příběh agenta s amnézií se postaví proti Simpsonovým.

Žlutá rodinka za minulý víkend vyrabovala americká kina a utržila 70 milionů dolarů, celkem už vydělala přes dvě stě milionů dolarů. Bourneovo ultimátum je každopádně jediným filmem, který má reálnou šanci simpsonovské tažení zastavit: nasazen bude do 3660 kin.

Agent Matta Damona i ve třetím díle bojuje se svou minulostí. Když novináři uveřejní tajné materiály o praktikách CIA, které se zmiňují i o jistém Jasonu Boureoovi, minulost hlavního hrdiny se opět přihlásí o slovo. Bourne se znovu zaplete do nebezpečných programů tajných organizací a bude prchat.

Matt Damon s Julií Stilesovou na premiéře
Matt Damon s Julií Stilesovou na premiéře | Foto: Reuters

Třetí díl znovu režíruje Paul Greengrass, jehož paradokumentární styl s kontaktní kamerou, syrovými záběry a hektickým střihem v prvním díle jasně vymezil poetiku celé série. Pak s ní bodoval i v Letu č. 93.

 "Nenabízíme počítačově generovanou grafiku nebo kouzlení. Vždy jsme se snažili natočit to co nejvíce realisticky," říká Matt Damon, jinak také jeden z Dannyho parťáků.

První díl z roku 2002 uvedl na scénu muže, kterého najdou polomrtvého rybáři na moři. Ukáže se, že Bourne býval cvičeným zabijákem a rozhodne se bojovat s minulostí. Přijít na to, co se mu stalo a kdo mu usiloval a usiluje o život.

Snímek, který se zčásti natáčel v Praze, vydělal 213 milionů dolarů; a protože autor knižní předlohy věnoval Bourneovi několik románů, bylo jasné, že se schyluje k druhému dílu.

Ten se stal komerně osmým nejúspěšnějších filmem roku 2004 a stejně jako první díl se dočkal nadmíru příznivých recenzí; producenti tak okamžitě zahájili přípravy dalšího dílu.

Kauza CIA
Kauza CIA | Foto: Berlinale

První i druhý díl podnítil k úvahám porovnávajícím Bournea s Jamesem Bondem. Společných bodů se dá najít několik. Oba mají stejné iniciály, v obou případech jde o adaptaci klasické špionské literatury vzniklé v době studené války.

Jak Ian Flemming, tak Robert Ludlum, autor série o Bourneovi, vytvořili své muže pod vlivem světa rozděleného železnou oponou. A v obou případech jde o špičkově vycvičené agenty svých zemí: Bond pracuje pro Její veličenstvo, Bourne pro CIA.

"Všechny podobnosti vnímám," uznává Greengrass. "Ale to platí to jen na povrchu, uvnitř jsou to zcela jiné postavy."

Zatímco Bonda obléká Armani a prohání se stylovým Aston Martinem DB5, Bourne vezme za vděk pojízdným autem a pobíhá po světě v konfekci od H&M a Levi´s. Bond je obklopen ženami, Bourne truchlí za zemřelou přítelkyni Marii.

Asi nejpodstatnější rozdíl nachází sám Greengrass. "Bond nemá pochyby a výčitky, že zabíjí lidi. Bourne už nechce nikdy nikoho v životě zabít,  opovrhuje špiónskou mašinérií, pro kterou pracoval. Bondovskou sérii respektuji, ale nelíbí se mi," dodává režisér.

Podle profesorky Wendy Teaysové, která vyučuje filosofii filmu, bourneovská série dokonale odráží neurotickou, paranoidní a sebezpytnou kulturní estetiku a atmosféru americké společnosti po 11. září.

"Bourne nebojuje se zločinem," říká. "Svádí boj se sebou, snaží se odpojit od své minulosti a dobrat se pravdy. Zjišťuje, že to, co odkrývá, ho nevykresluje jako zrovna dobrého člověka - aspoň toho, kým byl dříve."

Pokud bude třetí díl stejně úspěšný, dá se předpokládat, že se Damon do role ohroženého agenta ještě vrátí. "Nikdy neříkám nikdy," odpovídá po bondovsku. "Ale nevím, jestli Bourne ještě má co říct. Nechtěl bych točit film o tom, že ztratil klíčky od auta."

Do českých kin vstoupí třetí díl Bournových dobrodružství 30. srpna.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 1 hodinou

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy