Boj o moc vrcholí. V poslední řadě seriálu se děti naposledy střetnou s patriarchou

Reuters Kultura Reuters, Kultura
22. 3. 2023 9:57
Skotský herec Brian Cox se na premiéře čtvrté a závěrečné řady televizního seriálu Boj o moc krátce vrátil do role. Když se hvězdy jedné z nejoceňovanějších sérií současnosti fotily na červeném koberci v New Yorku, začal je s nadsázkou instruovat a popohánět, přesně jako v seriálu sekýruje své děti coby panovačný patriarcha Logan Roy.
První epizoda čtvrté řady Boje o moc bude na českém HBO Max příští pondělí. | Video: HBO Max

Satirický příběh o zničující síle moci a peněz se točí okolo miliardářské rodiny, která se přetahuje nad kontrolou obřího mediálního konglomerátu. Boj o moc dosud získal 13 cen Emmy a pět Zlatých glóbů. První díl čtvrté řady se v české videotéce HBO Max objeví v pondělí 27. března. Stárnoucí patriarcha rodu Logan Roy se v něm zase o krůček přiblíží tomu, aby své impérium prodal šéfovi dravé technologické firmy Lukasi Matssonovi.

V zatím poslední odvysílané epizodě z prosince 2021 tato situace vyšponovala napětí a zintenzivnila vztahy mezi Loganovými čtyřmi oportunistickými dětmi, které hrají Jeremy Strong, Kieran Culkin, Sarah Snooková a Alan Ruck. Všichni tito prospěcháři se průběžně snažili dokázat otci, že právě oni mají na to, aby převzali korporaci Waystar Royco. Otec, který na samém začátku příběhu prodělal mrtvici, své potomky mezitím testoval a ponižoval. Teď však dětem hrozí, že by se prodejem firmy mohly dostat do existenční nouze a pozbýt vliv. Čeká je poslední střet s otcem.

Herci Kieran Culkin, Alan Ruck, Brian Cox, Jeremy Strong, Sarah Snooková a Nicolas Braun na newyorské premiéře poslední řady Boje o moc.
Herci Kieran Culkin, Alan Ruck, Brian Cox, Jeremy Strong, Sarah Snooková a Nicolas Braun na newyorské premiéře poslední řady Boje o moc. | Foto: Profimedia.cz

"Uvidíte spoustu fascinujících zvratů. Přirovnal bych to k jízdě na horské dráze," avizuje Brian Cox, představitel Logana Roye. "Myslím, že seriál vrcholí přesně v duchu, který je mu vlastní. Věřím, že se to lidem bude líbit. Spousta amerických seriálů pokračovala déle, než měla. To by se nám stát nemohlo," dodává šestasedmdesátiletý herec.

První řada Boje o moc měla premiéru v roce 2018 a vyvolala u amerických kritiků přirovnání k dění v televizi Fox News, médiích vlastněným miliardářem Rupertem Murdochem nebo rodině tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa. Tvůrce seriálu Jesse Armstrong se však neinspiroval jednou konkrétní dynastií, jak teď znovu zopakoval na premiéře závěrečné řady. "Je zvláštní, kolikrát za vámi někdo přijde a říká 'tohle jste jednoznačně natočili podle téhle nebo tamhleté rodiny', když vy jste o ní ve skutečnosti třeba nikdy neslyšeli. Ale lidi si nedají vymluvit, že nevyprávíte něco, co se skutečně stalo mezi něčím otcem a synem," poznamenává Armstrong. Občas k němu prý zpětná vazba od některé miliardářské rodiny doputuje, konkrétně od Murdochových ale nic neslyšel, dodává.

Dvaapadesátiletý britský scenárista a producent je na jednu stranu smutný, že Boj o moc končí, na druhou stranu už od druhé sezony zvažoval, jak dlouho bude únosné vyprávění natahovat, řekl časopisu New Yorker. Než s kolegy napsali scénář nynější čtvrté řady, zkoušeli příběh protáhnout ještě do další řady. Nakonec ale usoudili, že skončit se má v nejlepším. "Po tvůrčí stránce to bylo správné rozhodnutí. Ale to víte, že je to těžké, když se loučíte se svými scenáristy a štábem," přiznává Jesse Armstrong.

Šéfa technologické firmy Lukase Matssona také ve čtvrté řadě hraje Alexander Skarsgård. "Tentokrát je to o hledání spojenců, o taktizování, jak zaručit, abyste na své straně měli dost lidí a byli jste ve výhodě, když přicházíte k jednacímu stolu," naznačuje.

Závěrečná řada Boje o moc čítá deset epizod, poslední bude mít premiéru 28. května. Do té doby měl představitel hlavní role Brian Cox navštívit českou odnož popkulturního festivalu Comic-Con, která se v pražské hale O2 universum koná od 14. do 16. dubna. Minulý měsíc však organizátoři oznámili, že Cox nepřijede.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

České dráhy zahájily prodej lístků na noční vlaky k Baltskému moři

České dráhy zahájily prodej lístků na noční sezonní vlaky do Polska k Baltskému moři. Vlaky budou jezdit z Bohumína do mořských letovisek od 23. června do 3. září. Společnost to uvedla v tiskové zprávě. Ceny začínají na 578 korunách za jednosměrnou jízdenku. Do Polska k Baltskému moři jezdí z Prahy také autobusy FlixBus.

Noční vlaky Českých drah budou vyjíždět z Bohumína do Polska každý den. Do Kolobřehu pojede spoj Pirat v 21:18 s příjezdem po osmé ranní. V tomto vlaku nebude lůžkový vůz, lze zakoupit lístky pouze do klasických vozů první a druhé třídy. Dva lůžkové vozy nabídne druhý spoj Wydmy, který pojede z Bohumína do mořských letovisek Hel a Leba přes města Gdaňsk a Gdyně. Vyjíždět bude v 19:14, v Gdaňsku bude před pátou ráno, v poslední zastávce Leba zhruba v půl osmé ráno.

Cena jednosměrné jízdenky začíná na 578 korunách. Do prvního spoje do Kolobřehu 23. června lze podle dnešní nabídky e-shopu Českých drah zakoupit lístek za 699 Kč.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena plynu je poprvé za dva roky pod 24 eury za megawatthodinu

Velkoobchodní ceny plynu pro evropský trh pokračují v poklesu na další dvouletá minima, což by mohlo přinést úlevu spotřebitelům a podnikům, kteří v minulém roce platili vysoké účty za energie. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v příštím měsíci dnes dopoledne ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku sestoupila až na 23,50 eura (zhruba 557 Kč) za megawatthodinu (MWh). To představuje nejnižší úroveň od června 2021, uvedla agentura DPA.

Cena plynu pro evropský trh má klesající tendenci od konce loňského roku a komodita od té doby prudce zlevnila. Její cena se začala zvyšovat předloni a pak výrazně loni na jaře po začátku války na Ukrajině. Rekordních téměř 350 eur za MWh se platilo loni v létě. Zastavení dodávek ruského plynu vyvolalo obavy z energetické krize.

Letos velkoobchodní ceny plynu klesají díky mírnější zimě, opatřením na snížení spotřeby plynu a solidním zásobám a dodávkám. Zásobníky v EU jsou nyní plné zhruba z 66 procent. Cena plynu na burze je teď hluboko pod úrovní administrativně stanoveného stropu v České republice, který činí 2500 Kč za MWh.

Zdroj: ČTK
Další zprávy