Birdman zakrouží nad Lidem a Benátky zahájí oscarovou sezonu

Šimon Šafránek
Aktualizováno 26. 8. 2014 14:25
V Benátkách začal ve středu 71. ročník filmového festivalu. Přijedou Al Pacino, Jennifer Aniston i švédský surrealista Roy Anderson.
Birdman je jedním z neočekávanějších snímků letošních Benátek.
Birdman je jedním z neočekávanějších snímků letošních Benátek. | Foto: FFV

Praha, Benátky - Benátky jsou v kalendáři po Berlinale a Cannes poslední z pomyslné Grand Tour nejprestižnějších světových filmových festivalů.

Přehlídka na Lidu ovšem na druhou stranu zahajuje sezonu filmů, které budou soupeřit o výroční ocenění v čele s Oscarem: zatímco léto patří popcornovým trhákům, v závěru roku se producenti zejména ve Spojených státech snaží premiérovat umělecké filmy tak, aby je členové Akademie a dalších porot při hlasování měli ještě v čerstvé paměti při uzávěrkách dalších výročních cen. Benátky jsou navíc nejstarší filmový festival světa, letos se uskuteční už 71. ročník.

I tak je festival ve složité situaci: nemá vyvinutý filmový trh a o termín se pere s festivalem v Torontu, který profesionálům nabízí větší obchodní příležitosti a také širší selekci promítaných snímků.

Benátky totiž, stejně jako Cannes, sází na přísnou dramaturgii. Ve výběru je padesátka filmů, o Zlatého lva jich soutěží dvacet.

Programový ředitel a filmový kritik Alberto Barbera se snaží vlít festivalu do žil čerstvou krev a vytvořit pro profesionály lepší podmínky: probíhají tu nejrůznější workshopy a organizovaná setkání. Ta hlavní lákadla se ale musí odehrát na plátně.

Aspoň Birdmana

A tak se čekalo, zda se v Benátkách objeví dva nejočekávanější americké filmy letošního roku: adaptace krimi Zmizelá od Davida Finchera a Inherent Vice od Paula Thomase Andersona. Nakonec tu ale nebude ani jeden.

„Ty důvody jsou různé,“ krčil rameny Barbera v rozhovoru pro server The Screen poté, co Zmizelou i Inherent Vice v premiéře ohlásil newyorský festival. „Připadá mi, že Američané se čím dál víc soustředí na vlastní trh.“

Barbera dodal, že vyslat delegaci do Evropy a uspořádat tam mejdan stojí producenty víc, než kolik mohou získat. Čím dál víc jsou vstřícnější k zalidněné Číně.

Podívejte se na ukázku z filmu Birdman.
Podívejte se na ukázku z filmu Birdman. | Video:

Každý festival svádí nerovný boj s producenty, i pokud jde o jejich plány s premiérou. V tomhle ohledu Benátky mají letos štěstí alespoň s novinkou Alejandra Gonzáleze Iñárritua Birdman.

„Foxové ho nechtěli hrát v Cannes, protože to bylo příliš brzy před říjnovou premiérou,“ vysvětlil Barbera s tím, že díky jeho osobnímu nadšení se Birdmana nakonec povedlo přivézt na zahájení festivalu a snímek zároveň soutěží o Zlatého lva.

Michael Keaton tu ztvárnil herce slavného díky komiksové adaptaci, nyní se ale snaží na "divadelních prknech" na Broadwayi. Na filmu je zajímavé, že Keaton sám hrál Batmana u Tima Burtona.

The Cut završí volnou trilogii režiséra Fatiha Akina.
The Cut završí volnou trilogii režiséra Fatiha Akina. | Foto: FFV

Barbera do soutěže získal ještě jeden cenný skalp: epické vyprávění The Cut od Fatiha Akina. Na film měl zálusk Thierry Fremaux z Cannes, ale Akin se na poslední chvíli omluvil „z osobních důvodů.“

Film, který se natáčel hned na několika kontinentech, vypráví o mladíkovi v podání Tahara Rahima (Prorok), jenž přežije arménskou genocidu. Po letech se dozví, že snad někde ve světě přežily i jeho dvě dcery. The Cut dle Akina završuje jeho trilogii o lásce (Proti zdi), smrti (Na druhé straně) a ďáblovi v lidech.

Velcí herci u nezávislých

Oproti Cannes je v benátské soutěži množství amerických filmů. Jde především o nezávislé filmaře, kteří do svých filmů sehnali velké, mezinárodně známé herce.

Al Pacino ve filmu Manglehorn.
Al Pacino ve filmu Manglehorn. | Foto: FFV

To je jeden z trendů poslední doby. David Gordon Green, jenž v Benátkách soutěžil i s předchozím kusem Joe, představí snímek Manglehorn s Al Pacinem v roli excentrického zámečníka, který se pokouší vyrovnat s kriminální minulostí. Andrew Niccol zpracoval v Good Kill osud pilota dronů, jehož hraje Ethan Hawke. Andrew Garfield ze Spider-Mana zase ukáže civilní tvář v dramatu o realitní bublině 99 Homes od Ramina Bahraniho a provokatér Abel Ferrara bude premiérovat svou verzi života neméně provokativního italského filmaře P. P. Pasoliniho. Ztvárnil ho režisérův oblíbený Willem Dafoe.

Na lvy si brousí zuby také silná francouzská ekipa: Xavier Beauvois (Of Gods and Men) přiveze na Lido retro krimi komedii La Rancon de la gloire o chytrácích, kteří se rozhodnou ukrást rakev Charlieho Chaplina a těší se na výkupné od jeho vdovy.

Podívejte se na ukázku z filmu Three Hearts.
Podívejte se na ukázku z filmu Three Hearts. | Video:

Benoit Jacquot obsadil Charlotte Gainsbourg a Catherine Deneuve do snímku Three Hearts. Pro změnu Hungry Hearts se jmenuje domácí, italský kompetitor od Saveria Costanza, který vypráví o problémech s anorexií. Hvězdou filmu je Adam Driver, který si do Benátek odskočí z Londýna, kde právě natáčí nové Star Wars.

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on its Existence od známého filmového surrealisty Roye Andersona.
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on its Existence od známého filmového surrealisty Roye Andersona. | Foto: FFV

Švédský surrealista Roy Andersson (Písně z druhého patra) strávil posledních sedm let přípravou snímku A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on its Existence, který by měl působit jako poněkud absurdní pouť novodobého Dona Quijota a Sancha Panzy. Ruské kino v soutěži zastupuje Andrej Končalovskij, asijské zase provokatér Shinja Tsukamoto anebo čínský mistr Wang Xiaoshuai.

Mezi všemi hranými filmy ovšem loni v Benátkách zvítězil dokument Sacro GRA. Letos by ho mohl vystřídat The Look Of Silence od Joshuy Oppenheimera, volný následovník strhujícího Způsobu zabíjení. Oppenheimer se tu soustředí na rodinu muže, který v Indonésii přežil genocidu a teď je konfrontován s mužem, který mu zabil bratra.

Bez Franca ani ránu

Pestrý výběr nabízí i program doplňujících sekcí: hned několik herců tady totiž ukáže svou druhou tvář: Charlotte Gainsbourg bude k vidění ve druhém dílu prodloužené Nymfomanky, Al Pacino se představí jako stárnoucí herec v The Humbling od Barryho Levinsona. Vytížený je též Ethan Hawke, jehož Michael Almereyda režíruje v shakespearovské adaptaci Cymbelín. Jde o bitvu policajtů a motorkářského drogového gangu, hlavní ženskou roli ztvárnila Milla Jovovich.

Jennifer Aniston se v Benátkách objeví osobně i ve filmu She’s Funny That Way.
Jennifer Aniston se v Benátkách objeví osobně i ve filmu She’s Funny That Way. | Foto: FFV

Starý matador Peter Bogdanovich uvede She’s Funny That Way, ansámblovou komedii s Jennifer Aniston, kde Owen Wilson hraje režiséra z Broadwaye a zamiluje se do prostitutky, jež se stala herečkou. Snímek zasluhuje pozornost i proto, že jej produkoval Wes Anderson.

Televizní producent HBO uvede sérii Olive Kitteridge od Lisy Cholodenko s Frances McDormand v hlavní roli. Na festivalu nemůže chybět ani hyperproduktivní herec a tvůrce James Franco. Přiveze svou režijní adaptací Faulknerova románu Hluk a vřava, kde vcelku očekávaně hraje též hlavní roli. Diváci se dočkají i nového dokumentu Ulricha Seidla o rakouských sklepích In The Basement.

Filmový festival se koná v Benátkách od 27. srpna do 6. září.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Trump po čtyřech letech opustil Bílý dům. Tolik jsme toho dokázali, řekl před odletem na Floridu

Končící americký prezident Donald Trump po čtyřech letech ve funkci krátce po 08:00 místního času (14:00 středoevropského času) opustil Bílý dům, do kterého se nastěhuje jako nová hlava státu Joe Biden. Do vrtulníku Trumpa doprovodila jeho manželka Melania a prezident před nástupem krátce promluvil k přítomným novinářům. Jeho funkční období skončí v poledne místního času (18:00 SEČ).

Byly to neuvěřitelné čtyři roky, tolik jsme toho dokázali, řekl před odletem z Washingtonu. Dodal, že jeho vláda nebyla běžnou administrativou.

Následně v prezidentském speciálu Air Force One odletí na Floridu. První chvíle v pozici exprezidenta podle všeho stráví ve své rezidenci Mar-a-Lago ve West Palm Beach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy