Birdman, nebo Chlapectví? Oscaři mají i zajímavější otázky

Martin Svoboda Martin Svoboda
Aktualizováno 22. 2. 2015 16:52
Oscarové klání už není, co bývalo. Místo velkých produkcí soupeří o pozornost malé "nezávislé". Oskaři se budou v americkém Hollywoodu předávat v noci z dneška na pondělí.
Kdo usiluje o Oscary?
Kdo usiluje o Oscary? | Foto: Aktuálně.cz

Glosa - Kdo letos vyhraje Oscara za nejlepší film? A kdo si odnese nejvíc sošek? Snad nikdy nebyla odpověď na tuhle otázku méně podstatná než letos. A přesto málokterý výběr nominací byl tak zajímavý a nabízel tak mnoho otázek o budoucnosti nejslavnějších filmových cen a oklikou celého Hollywoodu.

Vyhraje Birdman, nebo Chlapectví. To je takřka jisté. A je to vážně fuk. Proč? Protože oba filmy představují podobný typ produkce zaměřený na podobné diváky, oba se podobně povedly a shoduje se na tom podobný počet diváků i kritiků. Proč tedy rozehrávat drama tam, kde žádné není?

Drama se nabídne, až když zapřemýšlíme, jak je možné, že byly nominovány zrovna tyto filmy doplněné dalšími menšími dramaty někdy i na hraně mainstreamu. A ještě spíš když se zeptáme, kam se poděly všechny velké produkce, které Hollywood dřív tolik miloval?

Málo velkých filmů

Potvrzuje se, že nůžky mezi blockbustery a mainstreamovými dramaty se neustále rozevírají. Filmy, jež vydělávají nejvíc peněz, tedy komiksové spektákly především od Marvelu, rozhodně neimponují akademikům, kteří vždy odmítali sci-fi, fantasy a právě superhrdinské adaptace, dokud tyto filmy nemají výjimečné tržby i přijetí (naposledy Pán prstenů). Životopisná dramata typu Selma, Teorie všeho a Kód Enigmy se hodí do nominací a coby adepti na vítěze hereckých kategorií, dát tak nudnému kalkulu hlavní sošku ale nepřipadá v úvahu.

Oscar by totiž byl rád velkou cenou pro velké filmy, nejen oceněním řemeslné kvality zaměnitelných dramat. Jenže celé toto mladé století není kde takové „velké filmy“ brát.

Nebo ztratili akademici schopnost a vůli je hledat? Poslední možností sen pořadatelů naplnit byl Avatar Jamese Camerona. Snímek filmařsky na výši a přitom celospolečenská událost. Akademici ho ale odmítli ve prospěch Smrti čeká všude, jež se málem ani nedostala do kin a šla rovnou na DVD. Velmi netypická volba. Od té doby si lze jen stěží představit blockuster, který by mohl hlasující uspokojit, a rozhodně ho nenajdeme v reálné nabídce kin.

Avatar byl další spadlý dílek domina, jehož sesun pokračuje. Poslední roky se vždy vyprofiloval souboj „velkého a malého filmu“, který nakonec vždy vyhrál ten malý. A letos už zde není ani onen souboj, velké filmy jsou prostě ze hry krom technických kategorií jako speciální efekty, kostýmy a výprava, kde lze jejich přítomnost přece jenom vždy očekávat.

No a co?

Mělo by nás to zajímat? Nejsou Oscary jen gesto pár starých pánů s hlasovacím právem? Do jisté míry ano a třeba cena za nejlepší cizojazyčný film (letos vyhraje Leviatan) nebo dokument vždy především dávají najevo politické a společenské přesvědčení „těch správných Američanů“.

V domácích kategoriích ale akademici do jisté míry odrážejí názor producentů, kteří budou nadále rozhodovat, jakým směrem potečou značné sumy. A tento směr může, zdá se, nabrat kurs směr Whiplash nebo Slídil, což jsou žánrové snímky mimo art i mainstream, jež doposud stály zcela stranou oscarového hledáčku. Nyní bojují o nejprestižnější sošky.

A jistě není náhoda, že se producenti poslední roky pokoušejí přetáhnout filmaře z této „šedé zóny“ americké nezávislé produkce k mainstreamu. Takže se mohlo stát, že stamilionové projekty jsou svěřeny filmařům jako Marc Webb (Amazing Spider-Man), Gareth Edwards (Godzilla) a Colin Trevorrow (Jurský svět), kteří oslnili na festivalech, ale nikdy neměli na starost velkou produkci.

Hollywood už vycítil, že se svými bobtnajícími rozpočty a úplným oddělením „zábavy“ a „umění“ dostává do slepé uličky. Oscary, jež by chtěly být masové ceny, ale zároveň by chtěly oceňovat „kvalitní filmařinu“, čelí tomuto problému nejviditelněji.

Doba filmů jako Titanic, jež klasickou představu „velkého oscarového fláku“ bezezbytku naplňovaly, je pryč a na poli mainstreamu ji nenahradilo nic „použitelného“. Blockbustery jsou optikou akademiků příliš hloupé a dramata nudná. Přesun pozornosti na malé produkce a pokus producentů přetáhnout jejich tvůrce k mainstreamu naznačují, že americká kinematografie se pokouší zreformovat, protože noví tvůrci schopni točit levněji a zajímavěji jsou přesně to, co chybí. Přizvání dlouho přehlíženého Richarda Linklatera, Alejandra Gonzáleze Iñárritua (zvlášť když jeho Birdman jistě trochu oscarově kalkuluje) a menších žánrových projektů do „velké hry“ to jen dokazují.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 42 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 46 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy