Chraňte novináře. Video s Milošem Zemanem upozorňuje na hranici pravdy a lži

Kultura Kultura
12. 11. 2019 14:00
Muž připomínající prezidenta Miloše Zemana, jenž je znám pohrdavými vyjádřeními na adresu novinářů, v novém videu vyzývá právě k ochraně žurnalistů.
Video pomocí technologie deep fake vyrobila společnost HBO jako upoutávku na seriál Bez vědomí. | Video: HBO

"Odolávejme vlivům, které nám slibují peníze a moc, a chraňme ty, kteří upozorňují na naše selhání: státní zástupce, policejní vyšetřovatele či novináře," říká postava, jejíž tvář zkraje záběru připomíná Miloše Zemana, avšak ke konci se změní v obličej herce Jana Vlasáka.

Zhruba půldruhé minuty dlouhé video pomocí technologie deep fake vyrobila společnost HBO jako upoutávku na projekt Bez vědomí. Stejnojmenné hrané špionážní drama se odehrává v době sametové revoluce roku 1989. Všechny díly budou mít premiéru na 30. výročí tehdejších událostí, jež připadá na tuto neděli 17. listopadu. V rámci projektu vzniká i formát, který popisuje, jak jednoduše lze deep fake vytvořit.

Prostřednictvím videa zveřejněného v úterý odpoledne chce HBO upozornit, o kolik je kvůli internetu, šíření fake news či rapidnímu technologickému vývoji dnes těžší rozeznat pravdu od lži. Video celou dobu doprovází varování upozorňující, že se jedná o podvrh.

Šestidílné špionážní drama Bez vědomí natočil Ivan Zachariáš, který už pro HBO režíroval seriál Pustina.

"Všechny nás přece již tři dekády pojí stejná touha žít ve zdravé a hrdé společnosti, založené ne snad nutně na lásce, ale nepochybně na pravdě. Ale co když ve skutečnosti žijeme v bezvědomí? V bezvědomí, kde se pravda mění v lež mrknutím oka?" ptá se ve videu Jan Vlasák, který v seriálu účinkuje po boku Táni Pauhofové, Martina Myšičky, Martina Hofmanna či Lenky Vlasákové.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Český fyzik Křivánek získal prestižní Kavliho cenu

Fyzik českého původu Ondřej Křivánek se stal jedním z držitelů prestižní vědecké Kavliho ceny za rok 2020. Sedm laureátů oceněných za přínos v oblasti astrofyziky, nanověd a neurověd vyhlásila Norská akademie věd. Křivánek, který se věnuje transmisní elektronové mikroskopii, byl vyznamenán v oboru nanotechnologií.

"Kavliho cena v oblasti nanověd byla udělena čtyřem vědcům za vynález čoček s korekcí aberací (vad zobrazení) v elektronových mikroskopech, které umožnily vědcům na celém světě sledovat struktury a chemické složení materiálů ve třech rozměrech v bezprecedentně malých měřítkách," uvádí se v tiskovém prohlášení akademie.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

S růstem platů učitelů ministerstvo počítá i nadále, hlásí Plaga

Ministerstvo školství stále počítá s růstem platů učitelů v příštím roce o devět procent, jak se na tom loni domluvil ministr Robert Plaga (ANO) s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Podle úřadu nadále platí závazek programového prohlášení vlády, podle kterého má být průměrný plat pedagogů v příštím roce kolem 47 000 korun. Údaje o průměrných platech ve školství za letošní první čtvrtletí zatím ministerstvo nemá. K dispozici budou asi na konci června. Loni brali pedagogové v průměru 40 111 korun.

"Závazek programového prohlášení vlády platí, a platný střednědobý výhled na rok 2021 tak navýšení platů pedagogických pracovníků o devět procent obsahuje, stejně tak jako navýšení platů nepedagogů," uvedla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Schillerová podle ní sdělí ministerstvu návrh příjmů a výdajů na rok 2021 do 15. srpna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy