reklama
 
 

Bardem neodolatelně lacině svádí Scarlett Johansson

17. 5. 2008
Newyorčan Woody Allen je definitivně Evropan

Cannes - Woody Allen dřív nevytáhl paty z milovaného Manhattanu. V posledních letech ale expanduje na místo, kde jsou jeho filmy přijímány nadšeněji než doma - do Evropy.

Nejdříve natočil tři filmy v Anglii, vznikl tu Match Point, Sólokapr i Cassandra Dreram. S Vicky Cristina Barcelona vyrazil ještě dál - do slunného Katalánska. Film představil v Cannes mimo soutěž.

Dvě dívky v něm na prázdninách potkávají poněkud laciného, ale charismatického svůdníka v podání Javiera Bardema.

Vicky a Cristina se nechají zlákat na výlet do Oviedy, tam se Juan Antonio nejdříve pokusí svést Cristinu (Scarlett Johansson) a zastaven je až jejími žaludečními obtížemi. Naštěstí je ale nablízku i Vicky, a tak fešák hladce poblouzní i ji; přes její blížící se sňatek.

Nakonec se svůdce dá dohromady s Cristinou a Vicky se za svého lehce přituplého Američana Douga  vdá. To už se ale na scéně objevuje další žena, impulzivní a poněkud bláznivá hysterka, bývalá Juanova žena Maria Elena v neodolatelném podání Penelope Cruz.

To je jen základní osa příběhu proklatě vtipné letní komedie od malého neurotika z New Yorku. Ten se ve svých evropských filmech vykašlal na mapování neurotických Newyorčanů, ale s radostí bloudí Evropou a s láskyplnou ironií zobrazuje spíš její slabiny.

První čtvrteční novinářská projekce byla dle očekáváni nabitá k prasknutí, sedělo se i na schodech. Diváci v Cannes svého Woodyho očividně milují, i během promítání to dávali najevo potlesky a častým smíchem.

Woody Allen dnes film představí při slavnostní premiéře, předcházet jí bude tisková konference. Nadšený ohlas ho možná přesvědčí, že by ve své evropské misi měl pokračovat. Mísení jeho sarkastického humoru s evropským šarmem nelze odolat a diváky má Allen stejně „na háku" jako Javier Bardem své oběti.

Nejvděčnější je právě jeho neodolatelná postava a laciné svůdnické triky  - „jakou máte barvu očí?" - tak báječně zabírají na každou ženu v dosahu.

Vtipné byly i detaily, charakterizace Cristiny jako vášnivé aspirující herečky, která hrála dokonce v dvanáctiminutovém filmu, její snoubenecká staropanenskost, která roztaje pod pohledem Juanových hlubokých očí, i pouliční hádka mezi Marií Elenou a Juanem Antoniem.

Uvolněná letní atmosféra filmu a herci, které si své lehce sebeparodické role užívají, činí z nového Allena jeden z canneských hitů; už proto, že ve festivalové soutěži převažují spíše temné tony.

Do amerických kin film vstoupí 5. září, v českých distribučních plánech zatím není.

autor: Irena Hejdová | 17. 5. 2008

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama
  reklama