Bába z ledu režiséra Slámy ovládla České lvy. Vyhrála hned šestkrát a má i hlavní herecké ceny

ČTK Kultura ČTK, Kultura
10. 3. 2018 22:10
Žádné překvapení se na letošním 25. ročníku Českých lvů nekonalo. Cenu za film, režii i hlavní ženský a mužský herecký výkon si z pražského Rudolfina odnesl snímek Bohdana Slámy Bába z ledu, který do finále vstupoval s patnácti nominacemi. "Mělo smysl natočit takový film, protože spoustě lidí vrací radost ze života," řekla při přebírání sošky herečka Zuzana Kronerová, jež ztvárnila hlavní roli stárnoucí Hany, která najde nový smysl života v partě otužilců.
Bohdan Sláma, režisér vítězného filmu Bába z ledu.
Bohdan Sláma, režisér vítězného filmu Bába z ledu. | Foto: Český lev

25. ročník Českého lva 

 • Nejlepší film: Bába z ledu (režie Bohdan Sláma, glosa)
 • Režie: Bába z ledu
 • Scénář: Bába z ledu
 • Ženský výkon v hlavní roli: Zuzana Kronerová (Bába z ledu)
 • Mužský výkon v hlavní roli: Pavel Nový (Bába z ledu)
 • Ženský výkon ve vedlejší roli: Petra Špalková (Bába z ledu)
 • Mužský výkon ve vedlejší roli: Oldřich Kaiser (Po strništi bos, recenze)
 • Dokument: Červená (režie Olga Sommerová, rozhovor)
 • Kostýmy: Simona Rybáková (Milada, recenze)
 • Scénografie: František Lipták, Martin Velíšek, Aurel Klimt (Lajka, rozhovor
 • Dramatický televizní seriál: Svět pod hlavou (režie Marek Najbrt, Radim Špaček)
 • Televizní film nebo minisérie: Spravedlnost (režie Peter Bebjak)
 • Studentský film: Atlantida, 2003 (režie Michal Blaško, rozhovor
 • Kamera: Vladimír Smutný (Po strništi bos)
 • Střih: Jiří Brožek, Michal Lánský, Jana Vlčková (Špína)
 • Masky: Milada (Andrea McDonald)
 • Hudba: Křižáček (Irena a Vojtěch Havlovi, glosa)
 • Plakát: Po strništi bos (Zdeněk a Jan Svěrákovi)
 • Cena diváků: Po strništi bos 
 • Zvuk: Po strništi bos (Jakub Čech, Claus Lyng)

Slavnostní večer u příležitosti předávání ceny Český lev nejúspěšnějším snímkům loňského roku jen potvrdil nominace. Šest redesignovaných sošek v hlavních kategoriích si odnesl do souboje o Oscara vyslaný snímek Bába z ledu režiséra Bohdana Slámy. V boji o Oscara neuspěl, na Českých lvech ano. 

"Získali jsme ty nejprestižnější kategorie. Já bych to samozřejmě přál všem svým kolegům, kteří byli nominovaní, protože všichni z nich odvedli výbornou práci. Hlavně si myslím, že je to potřeba brát jako oslavu českého filmu a tvořivosti jako takové, že ten český film prostě nechcípá. Důležité je, že český film vytváří nějaké třeba i etické pole a v příbězích ukazuje, v jaké společnosti žijeme," řekl režisér Sláma.

Během letošního ročníku téměř zopakoval úspěch svého filmu Štěstí z roku 2005, který získal sedm Českých lvů. Tehdy dostal vedle ceny pro nejlepší film stejně jako dnes i cenu za scénář a režii.

Jen se dvěma soškami za kostýmy a masky naopak odešel další favorit, deset let připravovaný snímek Milada o Miladě Horákové. Do finálového klání šel s deseti nominacemi. Třináct nominací měl film Jana s Zdeňka Svěrákových Po strništi bos, výrazněji na sebe však upozornil jen v podobě Oldřicha Kaisera, jenž získal cenu za vedlejší roli podivína Vlka, a kamery Vladimíra Smutného. 

Pouze hudbu Ireny a Vojtěcha Havlových, kteří jinak působí zcela mimo mainstreamovou scénu, ocenili porotci v případě vítěze karlovarského filmového festivalu, "středověkého" snímku Křižáček.

Se svým typicky umírněným, avšak přesným a neuvěřitelně pohotovým humorem večerem provázela slovenská moderátorka Adela Vinczeová, která poskytla dostatek prostoru oceněným filmařům. Ti v mnoha případech vyzývali k boji za svobodu. Například režisér Marek Najbrt neopomněl na závěr děkovné řeči k seriálu Svět pod hlavou poznamenat: "Nevolte Zemana". 

O sympatický moment večera se postarali otec a syn Vladimír a Adam Mišíkovi, kteří v komorní verzi zazpívali jako duet Vladimírův hit na text Václava Hraběte Variace na renesanční téma. Duet v době vzniku vzbuzoval silné emoce a řada lidí ho kritizovala (přečtěte si o tom v rozhovoru s Janem P. Muchowem), v Rudolfinu však skladba i její přednes v akustické podobě působily civilním a pokorným dojmem.

Video: YouTube / Universal Music

Filmaře, kteří přetahovali děkovnou řeč, během večera usměrňovala pískotem na píšťalku hudebnice Vladivojna La Chia. Ta se, sama nominovaná za hudbu ke snímku 8 hlav šílenství o básnířce Anně Barkové, starala o hudební "podmaz" při předávání cen. Kostýmní výtvarnici Simonu Rybákovou její pískání vyprovokovalo natolik, že se na hudebnici utrhla a v nastalé, téměř surreálné situaci nabídla publiku vtip "o poště, který by mu ale stejně nedošel."

VIDEO: Takhle vypadá nová skleněná soška Českého lva. 

Vznikl lev, který je pro mě takový ladovský, měl by být milý a zároveň hrdý, ne agresivní, říká sklářský designér Rony Plesl. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 2 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy