Bába z ledu režiséra Slámy ovládla České lvy. Vyhrála hned šestkrát a má i hlavní herecké ceny

ČTK Kultura ČTK, Kultura
10. 3. 2018 22:10
Žádné překvapení se na letošním 25. ročníku Českých lvů nekonalo. Cenu za film, režii i hlavní ženský a mužský herecký výkon si z pražského Rudolfina odnesl snímek Bohdana Slámy Bába z ledu, který do finále vstupoval s patnácti nominacemi. "Mělo smysl natočit takový film, protože spoustě lidí vrací radost ze života," řekla při přebírání sošky herečka Zuzana Kronerová, jež ztvárnila hlavní roli stárnoucí Hany, která najde nový smysl života v partě otužilců.
Bohdan Sláma, režisér vítězného filmu Bába z ledu.
Bohdan Sláma, režisér vítězného filmu Bába z ledu. | Foto: Český lev

25. ročník Českého lva 

 • Nejlepší film: Bába z ledu (režie Bohdan Sláma, glosa)
 • Režie: Bába z ledu
 • Scénář: Bába z ledu
 • Ženský výkon v hlavní roli: Zuzana Kronerová (Bába z ledu)
 • Mužský výkon v hlavní roli: Pavel Nový (Bába z ledu)
 • Ženský výkon ve vedlejší roli: Petra Špalková (Bába z ledu)
 • Mužský výkon ve vedlejší roli: Oldřich Kaiser (Po strništi bos, recenze)
 • Dokument: Červená (režie Olga Sommerová, rozhovor)
 • Kostýmy: Simona Rybáková (Milada, recenze)
 • Scénografie: František Lipták, Martin Velíšek, Aurel Klimt (Lajka, rozhovor
 • Dramatický televizní seriál: Svět pod hlavou (režie Marek Najbrt, Radim Špaček)
 • Televizní film nebo minisérie: Spravedlnost (režie Peter Bebjak)
 • Studentský film: Atlantida, 2003 (režie Michal Blaško, rozhovor
 • Kamera: Vladimír Smutný (Po strništi bos)
 • Střih: Jiří Brožek, Michal Lánský, Jana Vlčková (Špína)
 • Masky: Milada (Andrea McDonald)
 • Hudba: Křižáček (Irena a Vojtěch Havlovi, glosa)
 • Plakát: Po strništi bos (Zdeněk a Jan Svěrákovi)
 • Cena diváků: Po strništi bos 
 • Zvuk: Po strništi bos (Jakub Čech, Claus Lyng)

Slavnostní večer u příležitosti předávání ceny Český lev nejúspěšnějším snímkům loňského roku jen potvrdil nominace. Šest redesignovaných sošek v hlavních kategoriích si odnesl do souboje o Oscara vyslaný snímek Bába z ledu režiséra Bohdana Slámy. V boji o Oscara neuspěl, na Českých lvech ano. 

"Získali jsme ty nejprestižnější kategorie. Já bych to samozřejmě přál všem svým kolegům, kteří byli nominovaní, protože všichni z nich odvedli výbornou práci. Hlavně si myslím, že je to potřeba brát jako oslavu českého filmu a tvořivosti jako takové, že ten český film prostě nechcípá. Důležité je, že český film vytváří nějaké třeba i etické pole a v příbězích ukazuje, v jaké společnosti žijeme," řekl režisér Sláma.

Během letošního ročníku téměř zopakoval úspěch svého filmu Štěstí z roku 2005, který získal sedm Českých lvů. Tehdy dostal vedle ceny pro nejlepší film stejně jako dnes i cenu za scénář a režii.

Jen se dvěma soškami za kostýmy a masky naopak odešel další favorit, deset let připravovaný snímek Milada o Miladě Horákové. Do finálového klání šel s deseti nominacemi. Třináct nominací měl film Jana s Zdeňka Svěrákových Po strništi bos, výrazněji na sebe však upozornil jen v podobě Oldřicha Kaisera, jenž získal cenu za vedlejší roli podivína Vlka, a kamery Vladimíra Smutného. 

Pouze hudbu Ireny a Vojtěcha Havlových, kteří jinak působí zcela mimo mainstreamovou scénu, ocenili porotci v případě vítěze karlovarského filmového festivalu, "středověkého" snímku Křižáček.

Se svým typicky umírněným, avšak přesným a neuvěřitelně pohotovým humorem večerem provázela slovenská moderátorka Adela Vinczeová, která poskytla dostatek prostoru oceněným filmařům. Ti v mnoha případech vyzývali k boji za svobodu. Například režisér Marek Najbrt neopomněl na závěr děkovné řeči k seriálu Svět pod hlavou poznamenat: "Nevolte Zemana". 

O sympatický moment večera se postarali otec a syn Vladimír a Adam Mišíkovi, kteří v komorní verzi zazpívali jako duet Vladimírův hit na text Václava Hraběte Variace na renesanční téma. Duet v době vzniku vzbuzoval silné emoce a řada lidí ho kritizovala (přečtěte si o tom v rozhovoru s Janem P. Muchowem), v Rudolfinu však skladba i její přednes v akustické podobě působily civilním a pokorným dojmem.

Video: YouTube / Universal Music

Filmaře, kteří přetahovali děkovnou řeč, během večera usměrňovala pískotem na píšťalku hudebnice Vladivojna La Chia. Ta se, sama nominovaná za hudbu ke snímku 8 hlav šílenství o básnířce Anně Barkové, starala o hudební "podmaz" při předávání cen. Kostýmní výtvarnici Simonu Rybákovou její pískání vyprovokovalo natolik, že se na hudebnici utrhla a v nastalé, téměř surreálné situaci nabídla publiku vtip "o poště, který by mu ale stejně nedošel."

VIDEO: Takhle vypadá nová skleněná soška Českého lva. 

Vznikl lev, který je pro mě takový ladovský, měl by být milý a zároveň hrdý, ne agresivní, říká sklářský designér Rony Plesl. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy