Budou nejúspěšnějším filmem všech dob? Avengers v tržbách překonali Titanic

Reuters Kultura Reuters, Variety.com, Kultura
6. 5. 2019 9:56
Superhrdinský film Avengers: Endgame pokračuje v nevídaném komerčním úspěchu. Uplynulý víkend v USA utržil dalších 145 milionů dolarů a celosvětově už jeho tržby dosahují 2,188 miliardy dolarů, v přepočtu přes 50 miliard korun. To znamená, že za pouhé dva týdny Avengers zdolali celkový rekord velkofilmu Titanic z roku 1997.
Avengers: Endgame po 11 dnech v kinech stále zdolávají rekordy. | Video: Falcon

Komerčně zatím nejúspěšnějším snímkem všech dob zůstává Avatar z roku 2009 s tržbami 2,788 miliardy dolarů. Oba snímky, Titanic i Avatar, natočil James Cameron.

Snímek z Avengers: Endgame.
Snímek z Avengers: Endgame. | Foto: Falcon

Podle televize CNBC analytici novým Avengers předvídají celkové tržby mezi 2,7 miliardy a 3,5 miliardy dolarů. Avengers tak mají šanci Avatar překonat.

Avengers: Endgame hranici dvou miliard dolarů celosvětově překročili za pouhých 11 dnů, zatímco Avatar na stejnou metu dosáhl až po 47 dnech. Momentálně mají Avengers tržby v USA a Kanadě 619 milionů dolarů, zbylých 1,56 miliardy pochází ze zahraničí.

Nový díl Avengers kina po celém světě promítají druhý víkend po sobě. Oproti tomu prvnímu, který byl rekordní, filmu v USA a Kanadě nyní klesly tržby o 55 procent na 145 milionů dolarů. To znamená, že alespoň jeden rekord Avengers nezdolali. Když Disney koncem roku 2015 uvedl do kin Star Wars: Síla se probouzí, za druhý víkend promítání měl o něco větší komerční ohlas, 149 milionů dolarů.

Přesto noví Avengers: Endgame také o druhém víkendu překonali předešlý díl Avengers: Infinity War, který ve stejném období utržil 114 milionů dolarů, a stali se jedním z šesti titulů v historii, jež o druhém promítacím víkendu přesáhly hranici 100 milionů dolarů v USA a Kanadě.

Dle průzkumů filmu pomáhá, že fanoušci komiksů na něj chodí vícekrát, stejně jako projekce v takzvaných prémiových formátech - ať už obyčejném 3D, nebo v kinech IMAX. V těch už celosvětově Avengers: Endgame utržili 170 milionů dolarů, z 3D projekcí dohromady lehce pod jednu miliardu dolarů.

V tomto ohledu jsou dosud úspěšnější jen Avatar a Star Wars: Síla se probouzí - oba tituly z projekcí ve 3D utržily přes miliardu dolarů.

V zahraničí Avengers: Endgame vedou tabulky návštěvnosti ve všech zemích vyjma Japonska. Zatím nejvíc, 575 milionů dolarů, film utržil v Číně, dále 89,9 milionu ve Velké Británii a 82,1 milionu v Jižní Koreji.

Díky úspěchu Avengers: Endgame také trh rychleji vyrovnává meziroční propad v prodeji vstupenek. Ten za celý letošní rok po právě skončeném víkendu činí už jen -10 procent. Hollywood vsází na úspěch chystaných velkorozpočtových snímků Lví král, Toy Story 4: Příběh hraček nebo Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw, které by měly dostat trh zpět do černých čísel.

"Pokud stávající tempo nezvolní, nadcházející smršť velkorozpočtových letních hitů by měla meziroční propad systematicky snižovat," dodává Paul Dergarabedian, analytik společnosti Comscore.

Videorecenze Kamila Fily na Avengers: Endgame

Zabiják Kamila Fily: Avengers Endgame | Video: Kamil Fila, Jakub Zuzánek, Marvel
 

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy