Antisemitské výpady Mela Gibsona zastavily natáčení

Kultura Kultura
13. 4. 2012 7:12
Gibson prý vyhrožoval i přítelkyni Jou Eszterhase

Hollywood - Filmové studio Warner Bros. ohlásilo, že zastaví natáčení snímku The Maccabees, který měl režírovat Mel Gibson. Podle scenáristy Joe Eszterhase je hlavním důvodem Gibsonův antisemitský postoj k námětu založeném na osudu židovského bojovníka ze druhého století. Svůj názor Eszterhas vyjádřil v devítistránkovém rozhořčeném dopisu, v němž popisuje urážlivé chování Mela Gibsona.

Už samotné oznámení, že film o životě židovské legendy bude mít na starost kontroverzní režisér, vzbudilo rozpačité reakce. "Věřím, že když jste s velkou slávou oznámil, že budete pracovat na projektu Židovského statečného srdce, snažil jste se hlavně potlačit obvinění z antisemitismu, která vás neustále pronásledovala a ničila kariéru. Doufal jsem, že síla příběhu nakonec překoná vaše antisemitské předsudky," tvrdí scenárista Eszterhas, kterého proslavil zejména film Základní instinkt,

Touží měnit židy na křesťany?

Celý text Eszterhasova obvinění uveřejnil filmový web The Wrap. Joe Eszterhas v něm také tvrdí, že důvodem, proč Gibson přistoupil na režírování snímku The Maccabees, byla snaha „konvertovat židy ke křesťanství". Součástí dopisu bylo také nařčení z používání vulgárních nadávek směřovaných na židovské spolupracovníky.

Mel Gibson se v reakci, která se záhy objevila na blogu Deadline, přiklání ke stanovisku studia Warner Bros. To uvedlo jako důvod odmítnutí Eszterhasovy práce nejasné směřování děje. "Za pětadvacet let práce se scénáři jsem se ještě nikdy nesetkal s podprůměrnější první verzí příběhu, u které by bylo jasnější, že jde pouze o plýtvání časem. Rozhodnutí o zastavení spolupráce vycházelo z kvality scénáře a nepodílel se na něm žádný jiný faktor," tvrdí Gibson. Extrémní reakci scenáristy přičítá zejména rozhořčení nad zamítnutím scénáře filmu.

Kromě antisemitismu však Gibsonovi dopis připisuje také ohrožování Eszterhasovy přítelkyně Oksany, které populární herec údajně vyhrožoval smrtí. „Tvrdil jste, že se znáte se dvěma agenty FBI, kteří vám ji pomohou zabít."

Většina dopisu jsou prý nesmysly

Ve své odpovědi Mel Gibson uvádí, že většina obvinění byla naprosto nesmyslná. Rodině Joe Eszterhase se však prý písemně omluvil. Na filmu The Maccabees chce přesto pokračovat, ovšem pouze v případě, že se změní scénář.

Pověst herce a režiséra Mela Gibsona značně utrpěla v roce 2006, kdy byl zatčen za řízení v opilosti a antisemitské poznámky na úkor policistů. Na prestiži mu nepřidalo ani svérázné zpracování snímku Umučení Krista z roku 2004.

Příběh filmu The Maccabees vypráví o osudech Judy Makabejského, který v roce 161 úspěšně vedl Židy proti Řekům a je vnímán jako jeden z nejslavnějších židovských bojovníků.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

před 1 hodinou

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách. Bronz v týmovém závodě na mistrovství Evropy ve vodním slalomu přidaly kajakářky. Kanoisté i kanoistky obsadili v italské Ivree šestá místa.

Čeští kajakáři patří dlouhodobě k evropské i světové špičce. Před loňským stříbrem v Praze získali čtyři evropské tituly za sebou. Dnes na ně navázali ve složení Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek, Vít Přindiš. Poslední jmenovaný měl "šťouch" na osmé brance, ale čistě nejel nikdo ze soupeřů. Češi vyhráli o 1,62 sekundy před Německem, třetí skončili Britové.

Neolympijské hlídky jsou doplňkovou disciplínou, v tréninku se vodní slalomáři soustředí na individuální přípravu. "Před tímhle mistrovstvím jsme byli společně na jednom tréninku asi na patnáct minut, takže jsme tomu opravdu moc nedali. Ale naštěstí se to sešlo a ta hlídka dopadla, jak dopadla, takže nádherně," poznamenal Přindiš.

před 1 hodinou

Slovenská policie zadržela a obvinila Češku z převáděčství

Slovenská policie zadržela a obvinila z převáděčství osmatřicetiletou Češku, která podle vyšetřovatelů za finanční odměnu přibližně 20 000 korun pomáhala migrantům při převozu ze Slovenska do Prahy. ČTK o tom informovalo slovenské policejní prezidium. Zadržení Češky označilo za výsledek pokračování dřívější akce, při které byli zadrželi dva Egypťané v souvislosti s převážením nezletilých migrantů z dětského domova ve východoslovenském městě Medzilaborce do západní Evropy.

Slovenská policie uvedla, že Češka v Medzilaborcích převzala tři nezletilé, kteří neměli potřebné cestovní doklady, a plánovala je přepravit do české metropole. Kriminalisté ji zadrželi ve čtvrtek v Ružomberoku na severu Slovenska. Obviněné hrozí v případě prokázání viny u soudu až desetileté vězení. Nezletilí budou vráceni do centra pro děti a rodiny. V dětském domově v Medzilaborcích jsou ubytováni nezletilí migranti, kteří se na Slovensku ocitli bez svých rodičů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy