Anna Karenina je komedie pro děti, píší kritici v Rusku

Kultura ČTK Kultura, ČTK
21. 1. 2013 17:07
Film Joe Wrighta se v Rusku dočkal posměchu
Foto: Aktuálně.cz

Moskva - Film Anna Karenina, nejnovější adaptace klasického románu Lva Nikolajeviče Tolstého, vyvolala v Rusku doslova bouři vášní, a to vesměs negativních. Někteří kritici ji odsoudili jako dílo plné klišé, mělké a urážlivé vůči monumentální literární předloze.

Výpravné "divadelní" drama, které natočil britský režisér Joe Wright s Keirou Knightley v hlavní roli, mělo premiéru v ruských kinech tento měsíc. "Je to jako bohatě ilustrované, lákavě vypadající vydání pro děti," napsal deník Izvestija. "Od prvních minut Anny Kareniny srdce trpí pod přemrštěnou produkcí. Neustálé střídání scenérií je jedinou devizou filmu, jeho pouťovou atrakcí," napsal kulturní časopis Afiša.

Anna Karenina z roku 1967
Anna Karenina z roku 1967 | Foto: Aktuálně.cz

Nová filmová verze musí v Rusku počítat s diváky, kteří téma důvěrně znají. Všichni školáci knihu čtou a dobře známé je i sovětské filmové zpracování z roku 1967, v němž řasami mává Taťjana Samojlovová.

Kritici i diváci tak nepřehlížejí chyby, kterých se tvůrci nejnovějšího filmu dopustili. Vadí jim například skutečnost, že aristokrat Konstantin Levin žije v čemsi, co vypadá jako rolnická chatrč s cibulovou kupolí. "Dvě hodiny absurdity. Není to špatné, když se na to díváte jako na komedii," soudí deník Kommersant.

Scénář Wrightova filmu napsal britský dramatik českého původu Tom Stoppard, který Rusko pravidelně navštěvuje a o ruských myslitelích napsal trilogii Pobřeží Utopie.

"Tenhle film mohl být zakoupen a uveden v Rusku jen ve stavu naprostého morálního zhroucení," napsal cenami ověnčený spisovatel a básník Dmitrij Bykov na internetové stránce Openspace.ru. Román je podle něj filmem "zesměšněn". Bykov dokonce navrhuje přijmout "antiwrightovský zákon uvalující embargo na všechny budoucí filmy s Keirou Knightley".

Greta Garbo jako Anna Karenina v roce 1935
Greta Garbo jako Anna Karenina v roce 1935 | Foto: Aktuálně.cz

Annu Kareninu v minulosti hrála celá škála hvězd stříbrného plátna včetně Grety Garbo, Vivien Leigh či francouzské herečky Sophie Marceau. Mnozí Rusové si nyní stěžují, že Knightley neodpovídá jejich vizuální představě Anny. "Ta anglická Karenina je moc kostnatá," míní deník Trud, zatímco Izvestija si stěžují, že její luxusní šaty "nejsou autentické", protože v románu si Anna šetrně přešívala starší oděvy.

"Keira Knightley jako Anna Karenina? Hodí se na ni asi stejně jako do biografického filmu o Marilyn Monroe... Anna byla baculatá, protože milovala život a jeho potěšení, a také byla matkou," napsal jeden z komentátorů na webové stránce nezávislé rozhlasové stanice Echo Moskvy.

List Novaja Gazeta strhal i výkon Aarona Taylora-Johnsona v roli Annina milence Vronského. Podle deníku vypadá jako "parodie na literární originál".

Čtěte také
Recenze: Zoufalá Karenina trpí ve spektáklu bez citu

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy