Animátorka Kaščejevová chystá film o vnitřním světě ženy, poprvé točí s herci

ČTK ČTK
2. 3. 2021 12:31
Nový film studentky FAMU Darji Kaščejevové, která uspěla v zahraničí, bude částečně inspirován antickým dramatem o Elektře. Novinka držitelky studentského Oscara prozkoumá vnitřní svět ženy, která si od dětství idealizuje otce, revoltuje vůči matce a v dospívání se noří do vlastní fantazie. Ta ji přitahuje víc než skutečné vztahy.

Pětadvacetiminutový snímek nazvaný Electra. A Poem by měl být dokončen v roce 2023, informovala produkční společnost Maur film. Ta vyrobila také Kaščejevové snímek Dcera, který vzbudil celosvětovou pozornost.

Firma na trhu působí od roku 2003, zaměřuje se na animovanou tvorbu. Na premiéru v jejích studiích čekají dva celovečerní snímky, výrobu nepřerušilo devět projektů a ve fázi vývoje pokračuje dalších pět. Všechny podpořil Státní fond kinematografie.

"Pandemie covidu-19 se nejméně dotkla autorských filmů, které vznikají v malých týmech. V loňském roce probíhalo natáčení šesté řady Nezkreslené vědy pro Akademii věd, svůj nový film Zuza v zahradách roztočila na skle Lucie Sunková, v happy end věří s novým Hurikánem Jan Saska a také Darja Kaščejevová elektrizuje očekávání novým zpracováním Elektry," vypočítává producent Martin Vandas.

Kaščejevová ve svém bakalářském filmu Dcera experimentovala s pohybem kamery, zkoumala vztah mezi otcem a dcerou. Při tvorbě se inspirovala tvorbou režiséra Larse von Triera či bratrů Luca a Jeana-Pierra Dardennových.

Film zpracovala kompletně ručně, bez digitálních triků. Výroba trvala asi rok a půl, z čehož čtyři měsíce autorka vyráběla kulisy s loutkami a čtyři měsíce animovala. Technika, kterou zvolila, je časově náročná, za den vznikne třeba jen osm sekund filmu.

I její připravovaný snímek bude technicky podobně náročný, autorka ale počítá s využitím herců. "Máme za sebou zhruba rok, od úvah po první verze scénáře nového projektu, velký herecký casting i náročné natáčení působivého teaseru, které bylo zároveň technologickou zkouškou a ověřením si vizuálních možností látky," vypočítává producent Vandas.

"Po tiché a meditativně ztišené Dceři je tohle divoké, provokativní a surreálné, zároveň ale básnivé tíživé téma ženství, dospívání i komplikovaných rodinných vztahů s poměrně mrazivou atmosférou," popisuje příští film. Při hledání hlavní role Elektry se animátorce v internetové výzvě už za pandemie koronaviru sešlo kolem 150 hereckých videí.

Dle webových stránek produkční společnosti budou ve snímku nakonec účinkovat Zuzana Částková, Zuzana Stivínová a Robert Jašków.

Musela jsem animovat loutky a zároveň pohyb kamery. Záleželo na každém pohybu, ale kamera dodala pocit, že to žije a dýchá, říká Daria Kaščejevová. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy