3D animák Velká šestka táhne víc než Nolanův vesmírný chrám

jla
10. 11. 2014 11:18
Souboj 3D technologie a 70 mm pásu vyhrála Velká šestka. Vesmírny opus Interstellar zůstal na druhém místě žebříčku nejnavštěvovanějších filmů v zámoří.
Robot Baymax z filmu Velká šestka.
Robot Baymax z filmu Velká šestka. | Foto: Disney

Praha - Po několika nuzných víkendech svitlo Hollywoodu na lepší časy. Na plátna se dostala animovaná Velká šestka studia Disney a Nolanův velmi očekávaný vesmírny opus Interstellar. Podle víkendových čísel lze však soudit, že do kin dorazilo mnohem více rodin s dětmi než milovníků Christophera Nolana a jeho vesmírných výprav.

Podívejte se na trailer k filmu Velká šestka, který do kin dorazí v lednu 2015.
Podívejte se na trailer k filmu Velká šestka, který do kin dorazí v lednu 2015. | Video:

Nejnavštěvovanějším filmem se totiž stala 3D animovaná Velká šestka inspirovaná stejnojmenným marvelovským komiksem. Daleko v budoucnosti ohrožuje město Fransokyo černý muž se spoustou mikrobotů, kterého musí zastavit partička kamarádů v čele s malým robotickým inženýrem. Hiro Hamada vytvoří každému ze svých přátel oblek pro superhrdiny a bitva může začít.

Velká šestka bodovala s 56 miliony vydělaných dolarů, a navázala tak na letošní úspěchy Disney studia. Nejvýdělečnějšími filmy uplynulého roku jsou zatím Strážci galaxie a Captian America: Návrat prvního Avengera, oba právě z Disneyho dílny. Ve výčtu chybí kasovní trhák Ledové království, které mělo premiéru v listopadu loňského roku, ale trhu s animovanými filmy dominovalo až letos na jaře, kdy se stalo druhým nejvýdělečnějším Disney filmem v historii. Díky obnovené premiéře si totiž prvenství uhájil Lví král.

Přestože je nejočekávanější titul letošního roku až na druhém místě, nedá se říct, že by šlo o propad. Interstellar vydělal Nolanovi 52 milionů dolarů, což rozhodně není málo. Vesmírný opus se příbližil loňskému uvedení oscarové Gravitace, které diváci za první víkend poslali 55 milionů dolarů.

Přes všechna očekávání, která s sebou uvedení Interstellaru neslo, včetně projekcí ze 70 mm pásu v IMAXech, zůstala novinka ve stínu předchozích Nolanových děl. Od roku 2002, kdy do kin vstoupila Insomnie, je to totiž poprvé, co Nolan nekraluje tržbám premiérového týdne.

Poněkud neočekávané změny se udály i ve zbývajícím pořadí. Minulý týden třetí Železná srdce se propadla až na sedmé místo a Fincherova Zmizelá se vrátila na třetí příčku a přihodila dalších šest milionů na svůj účet. Na čtvrtém místě se stále drží horor Ouija a pětici nejnavštěvovanějších filmů uzavírá komedie St. Vincent.

Vítěz druhého listopadového víkendu, Velká šestka, se dostane do českých kin 22. ledna 2015.

 

Právě se děje

teď

Vítězkou ceny hudební kritiky Apollo se stala sedmnáctiletá písničkářka Amelie Siba. Ocenění získala za své loňské album nazvané Dye My Hair.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 22 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy