3D animák Velká šestka táhne víc než Nolanův vesmírný chrám

jla
10. 11. 2014 11:18
Souboj 3D technologie a 70 mm pásu vyhrála Velká šestka. Vesmírny opus Interstellar zůstal na druhém místě žebříčku nejnavštěvovanějších filmů v zámoří.
Robot Baymax z filmu Velká šestka.
Robot Baymax z filmu Velká šestka. | Foto: Disney

Praha - Po několika nuzných víkendech svitlo Hollywoodu na lepší časy. Na plátna se dostala animovaná Velká šestka studia Disney a Nolanův velmi očekávaný vesmírny opus Interstellar. Podle víkendových čísel lze však soudit, že do kin dorazilo mnohem více rodin s dětmi než milovníků Christophera Nolana a jeho vesmírných výprav.

Podívejte se na trailer k filmu Velká šestka, který do kin dorazí v lednu 2015.
Podívejte se na trailer k filmu Velká šestka, který do kin dorazí v lednu 2015. | Video:

Nejnavštěvovanějším filmem se totiž stala 3D animovaná Velká šestka inspirovaná stejnojmenným marvelovským komiksem. Daleko v budoucnosti ohrožuje město Fransokyo černý muž se spoustou mikrobotů, kterého musí zastavit partička kamarádů v čele s malým robotickým inženýrem. Hiro Hamada vytvoří každému ze svých přátel oblek pro superhrdiny a bitva může začít.

Velká šestka bodovala s 56 miliony vydělaných dolarů, a navázala tak na letošní úspěchy Disney studia. Nejvýdělečnějšími filmy uplynulého roku jsou zatím Strážci galaxie a Captian America: Návrat prvního Avengera, oba právě z Disneyho dílny. Ve výčtu chybí kasovní trhák Ledové království, které mělo premiéru v listopadu loňského roku, ale trhu s animovanými filmy dominovalo až letos na jaře, kdy se stalo druhým nejvýdělečnějším Disney filmem v historii. Díky obnovené premiéře si totiž prvenství uhájil Lví král.

Přestože je nejočekávanější titul letošního roku až na druhém místě, nedá se říct, že by šlo o propad. Interstellar vydělal Nolanovi 52 milionů dolarů, což rozhodně není málo. Vesmírný opus se příbližil loňskému uvedení oscarové Gravitace, které diváci za první víkend poslali 55 milionů dolarů.

Přes všechna očekávání, která s sebou uvedení Interstellaru neslo, včetně projekcí ze 70 mm pásu v IMAXech, zůstala novinka ve stínu předchozích Nolanových děl. Od roku 2002, kdy do kin vstoupila Insomnie, je to totiž poprvé, co Nolan nekraluje tržbám premiérového týdne.

Poněkud neočekávané změny se udály i ve zbývajícím pořadí. Minulý týden třetí Železná srdce se propadla až na sedmé místo a Fincherova Zmizelá se vrátila na třetí příčku a přihodila dalších šest milionů na svůj účet. Na čtvrtém místě se stále drží horor Ouija a pětici nejnavštěvovanějších filmů uzavírá komedie St. Vincent.

Vítěz druhého listopadového víkendu, Velká šestka, se dostane do českých kin 22. ledna 2015.

 

Právě se děje

před 22 minutami

GIBS nezjistila, že by informace z kauzy soudce Sováka vynášeli policisté. Prověřování odložila

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odložila prověřování úniků informací v kauze soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka. Nezjistila, že se některý z policistů dopustil trestného činu. GIBS se záležitostí zabývala od poloviny prosince. Únik informací do médií kritizovala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Vinila z něj žalobce, což ale odmítla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Vyhodnocením všech získaných materiálů a informací nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ze strany příslušníka bezpečnostního sboru. Celá věc tak byla uložena ad acta," řekla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Benešová v lednu uvedla, že by se GIBS měla kauzou zabývat. Zároveň žádala Bradáčovou o prověření úniků. V případu soudce Sováka obviněného z korupce a ovlivňování soudních řízení podle ní některá média měla přístup k interním informacím.

Benešová také uvedla, že vzhledem k rozsahu a detailnosti informací je pravděpodobnější, že informace unikly záměrně od orgánů činných v trestním řízení. Pražské vrchní státní zastupitelství, jehož státní zástupce Sovákovu kauzu dozoruje, se proti kritice ohradilo. Únik ze spisů ze strany policie pak odmítl i šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek. Mazánek i Bradáčová poukázali na to, že k únikům došlo až poté, co příslušné dokumenty obdržely strany trestního řízení - tedy mimo jiné stíhaní lidé a jejich obhájci.

Soudce Sovák čelí obvinění kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby. Soudce tvrdí, že úplatky nebral.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Skepse z pořádání olympijských her roste. Téměř 60 procent Japonců by je zrušilo

Téměř 60 procent Japonců si přeje zrušení letních olympijských a paralympijských her, ukázal průzkum, který zveřejnila japonská tisková agentura Kjódó. Čtvrtina dotázaných obyvatel pořadatelské země si myslí, že by se hry měly konat navzdory zhoršující se epidemické situaci, ale bez účasti diváků. Dalších 12,6 procenta respondentů se domnívá, že by alespoň omezený počet diváků měl mít přístup na sportoviště.

Výsledky průzkumu odrážejí narůstající skepsi z pořádání her, které již byly kvůli pandemii o rok odložené. V současnosti se ale Japonsko potýká se čtvrtou vlnou epidemie covidu-19 a bojuje s nakažlivějšími mutacemi koronaviru, připomíná Kjódó. Pořadatelé již dříve rozhodli, že se hry uskuteční bez účasti diváků ze zahraničí.

Olympijské hry mají začít 23. července. V Tokiu a dalších osmi prefekturách je až do 31. května vyhlášen stav nouze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy