Anifilm vybral do soutěží 132 filmů. Nechybí čeští Lichožrouti ani pohádku bratří Grimmů

ČTK ČTK
23. 2. 2017 14:27
Osmý ročník Anifilmu, který se v roce 2014 sloučil s AniFestem, nabídne stovky snímků, světové i české premiéry. Novou programovou sekcí bude Virtuální realita, nově se bude promítat v lázních Aurora, vedení Anifilmu zvažuje i projekce v Českých Budějovicích.
Lichožrouti | Video: Total Helpart

Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm nabídne v Třeboni od 2. do 7. května v soutěžích 132 snímků. Mezi nimi budou Lichožrouti Galiny Miklínové i adaptace pohádky bratří Grimmů

Festival s rozpočtem 10,7 milionu korun zařadí i retrospektivu výtvarníka Jiřího Šalamouna. Přijede také australský animátor Adam Elliot, který dostal Oscara za snímek Harvie Krumpet.

Komise vybírala z 1200 přihlášených filmů, klipů a animací. Celovečerní soutěž ovládly evropské snímky. Mezi nejlepší se dostali Lichožrouti, kteří jako jediní ve své kategorii zastupují 3D CGI animaci. "Z Francie je kreslená adaptace drsné pohádky bratří Grimmů Dívka bez rukou od Sébastiena Laudenbacha, pro menší diváky je Molly Monster, původně postava z populárního seriálu, režiséra a výtvarníka Teda Siegera," řekl ředitel Anifilmu Tomáš Rychecký.

V sekci celovečerní filmy pro dospělé bude k vidění britský film Ethel a Ernest, který přiblíží osudy skutečné dvojice, nebo film Louise v zimě od francouzského animátora Jeana-Françoise Laguionieho. V soutěži se objeví i holandský snímek Červená želva a americké filmy Jak se mi potopila střední škola a Nerdland.

V pěti pásmech bude letos soutěžit 35 krátkých filmů. "Více se orientují na současný svět. A i když se vyjadřují spíše v náznacích, jsou ve svém náhledu poněkud temnější. Značná část je černobílá, stále oblíbená jsou nejrůznější podobenství v bizarním podání," řekl Rychecký. Studentských filmů bude soutěžit 44 ve třech pásmech, jsou mezi nimi i díla studentů FAMU, zlínské Univerzity Tomáše Bati nebo Západočeské univerzity.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy