Česká televize uvede Anatomii zrady, ukáže přeměnu Moravce v kolaboranta

Emanuela Moravce hraje Marián Labuda mladší.
Detlef Bothe jako Reinhard Heydrich.
Emanuela Moravce hraje Marián Labuda mladší.
Jiří Vyorálek jako Jan Rys-Rozsévač, novinář a člen fašistické organizace Vlajka.
André Hennicke jako Karl Hermann Frank, státní tajemník Úřadu říšského protektora.
Foto: Mikuláš Křepelka/ČT
ČTK ČTK
22. 4. 2020 15:10
Dvoudílný historický film režiséra Bisera A. Arichteva nazvaný Anatomie zrady ukáže přeměnu vlastence v obávaného kolaboranta.

Tragický příběh příznivce prezidenta Tomáše Garriqua Masaryka Emanuela Moravce, který se stal politikem ve službách nacistické propagandy, uvede Česká televize ve dvou dílech tuto neděli 26. dubna a tu příští 3. května. Snímkem chce veřejnoprávní stanice přispět k výročí 75 let od konce druhé světové války.

"Setkal jsem se s názorem, že o lidech jako Moravec by se filmy točit neměly. Myslím si opak," říká režisér Biser A. Arichtev.

"Kdybychom hledali informace o Emanuelu Moravcovi, téměř všechny odkazy nás zavedou k výsledku 'zrádce národa'. Zajímavé je, jak se to stalo. Co vedlo k tomu, že legionář, Masarykův spolupracovník a velký vlastenec obrátil a v době největší krize začal usilovně pracovat ve prospěch nacismu," doplňuje.

Film natočený podle scénáře Lucie a Josefa Konášových podle kreativní producentky Aleny Müllerové ukazuje, že Moravec původně nebyl negativní postavou.

"Bojoval v legiích, byl milujícím otcem tří synů, psal dobré analytické články. Myslím, že ve filmu se podařilo vystihnout právě ten přerod, kdy se ze slušného člověka stane souhrou okolností, slabosti charakteru, ambicí a touhy po penězích někdo, kdo se podílí na strašlivém zlu, namlouvaje si, že jedná ve jménu svého národa," líčí Müllerová.

Hlavní roli ztvárnil Marián Labuda mladší. Tvůrci ho chtěli obsadit, ještě než měli první verzi scénáře. "Zajímavé pro mě bylo zamyslet se, jak bych se v tu chvíli sám zachoval, kdybych měl existenciální problémy a Němci mi nabídli spolupráci," podotýká Labuda mladší.

Syny Emanuela Moravce hrají Filip Březina a Oskar Hes, jeho třetí manželku Dana Droppová. Němce K. H. Franka a Reinharda Heydricha ztvárnili André Hennicke a Detlef Bothe, který si zastupujícího říšského protektora zahrál již potřetí.

První ze dvou částí Anatomie zrady uvedla Česká televize v neděli večer na ČT1. | Video: Česká televize

Ve vedlejších rolích diváci uvidí Vladimíra Polívku, Ondřeje Vetchého, Viktora Preisse, Pavla Kříže nebo Jiřího Vyorálka. Příprava snímku zabrala čtyři roky. Natáčelo se na více než 40 místech v České republice i Německu.

Snímek Anatomie zrady je první hraný film, který se zaměřuje na Emanuela Moravce jako na ústřední postavu. Coby vedlejší charakter se objevil například před třemi lety v česko-slovenském koprodukčním filmu Masaryk režiséra Julia Ševčíka, kde ho ztvárnil Robert Jašków.

Důstojník, publicista a politik Emanuel Moravec se narodil 17. dubna 1893. V řadách legionářů bojoval u Zborova, později to dotáhl na plukovníka Československé armády. Byl profesorem na Vysoké škole vojenské a v novinových článcích vyzýval k obraně vlasti.

Kritizoval rozhodnutí prezidenta Edvarda Beneše přijmout mnichovskou dohodu a zapojil se do příprav státního převratu. V listopadu 1938 byl propuštěn z armády a měl zákaz publikovat. Vlastenec, který vedl smuteční průvod při pohřbu prezidenta Masaryka, se pak během krátké doby stal kolaborantem a politikem ve službách nacistické propagandy. Po vypuknutí květnového povstání v roce 1945 spáchal sebevraždu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Mladí lidé v Česku se obávají klimatických změn, cítí kvůli nim bezmoc či strach, ukazuje průzkum

Změny klimatu považují v Česku za závažný problém více než čtyři pětiny lidí ve věku od 15 do 20 let. Dvě třetiny mladých pokládají za důležité, aby Česká republika snižovala své emise skleníkových plynů bez ohledu na postup jiných zemí. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků průzkumu, který připravila katedra environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně a organizace Green Dock ve spolupráci s organizací Člověk v tísni.

Řešení klimatických změn považuje za extrémně nebo vysoce naléhavé téměř 46 procent mladých ve věku 15 až 20 let. Pro další třetinu má tento problém střední naléhavost.

O tom, že se globální změna klimatu projevuje již v současnosti, je přesvědčeno 83,6 procenta respondentů. Podle dalších téměř deseti procent se změna projeví v budoucnu. Zhruba sedm z deseti dotázaných uvedlo, že hlavní přičinou změn je lidstvo a jeho činnost.

Nějaký projev změn klimatu kolem sebe pozorovalo sedm z deseti mladých lidí. Nejčastěji zmiňovali vlny veder, sucho nebo naopak přívalové deště a povodně.

Obavy ze změn klimatu v průzkumu projevily tři čtvrtiny mladých. Výrazně víc je trápilo, jak změna uškodí budoucím generacím, než jim samotným. Podle dvou třetin dotázaných budou děti, které se rodí v těchto letech, žít v horším světě, než je ten současný.

před 39 minutami

Súdánské úřady odvrátily pokus o převrat, podle prezidenta měl odvrátit demokratizaci

Súdánské úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra. Súdánský premiér Abdalláh Hamduk řekl, že šlo o koordinovaný pokus zastavit demokratickou transformaci v zemi. Generální tajemník OSN António Guterres pokus o převrat odsoudil a vyzval Súdánce, aby hájili demokratickou budoucnost země, informují světové agentury.

Výslechy podezřelých již začaly. Súdánská armáda uvedla, že zatkla 21 důstojníků a řadu vojáků a že pátrání po dalších pokračuje. Podle armádního prohlášení jsou všechny oblasti, kterých se pokus o puč dotkl, pod kontrolou.

Pučisté se podle zdroje agentury Reuters snažili získat kontrolu nad státní rozhlasovou stanicí v Ummdurmánu, který leží naproti Chartúmu na druhém břehu Nilu. Hamduk poznamenal, že se také pokusili zablokovat silnice, zastavit produkci ropy a zavřít přístavy. Súdánský ministr informací později ve státní televizi uvedl, že situace je pod kontrolou.

Súdánu vládne od převratu v roce 2019 přechodná vláda, složená z vojáků a civilistů, která čelí velkým ekonomickým a bezpečnostním problémům. Armáda roku 2019 při masových protivládních demonstracích svrhla dlouholetého autokratického vládce Umara Bašíra. Při protestech vojáci zabili desítky lidí. Volby se očekávají v roce 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy