Anthropoid měl premiéru v Americe. Skvělá přestřelka s nacisty a smrtelně nudný scénář, píší kritici

mad
15. 8. 2016 16:05
Zdroj foto: MFF KV Zdroj foto: MFF KV
Ve Spojených státech měl o uplynulém víkendu premiéru britsko-česko-francouzský válečný film Anthropoid o atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Zahraniční recenzenti oceňují závěrečnou přestřelku, první hodinu však považují za velmi nudnou a těžkopádnou.
Anthropoid - trailer | Video: LD Entertainment

Koprodukční válečné drama Anthropoid, které se natáčelo v Česku, mělo o víkendu premiéru v amerických kinech.

Snímek Seana Ellise, ve kterém hraje i několik českých herců, byl uveden v 452 sálech a utržil 1,2 milionu dolarů, což je na evropskou produkci průměr. Rozpočet činil na americké poměry skromných devět milionů dolarů.

Film o atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha zatím nemá českého distributora, někteří diváci jej mohli zhlédnout na MFF v Karlových Varech, kde měl světovou premiéru.

Slavnostního uvedení se kromě režiséra zúčastnil Jamie Dornan, který ztvárnil Kubiše, Toby Jones, jenž hrál českého odbojáře, nebo Aňa Geislerová v roli odbojářky Lenky.

Na stránce Metacritic, která je agregátorem angloamerických recenzí, obdržel snímek skóre 56/100. Anthropoid zatím získal 1 negativní, 12 pozitivních, 10 smíšených recenzí.

Christopher Kampanek z listu Washington Post nešetřil chválou a napsal, že scénář se vyhýbá okázalým frázím, které se objevují v ostatních válečných filmech. Anthropoid dle něj obsahuje jednu z nejlepších přestřelek od dob Divoké bandy (1969), avšak obraz, který mu utkvěl nejvíce, byla scéna, kdy se třesoucí se voják snaží zoufale uklidnit, aby dokázal nabít zbraň.

Smíšené pocity měl Boyd van Hoeij ze stránky Hollywood Reporter. Podle něj je první hodina poměrně nudná a neobsahuje žádné napínavé scény a podivné jsou jakési středoevropské přízvuky ústředních herců Dornana a Murphyho. U Kubiše a Gabčíka nejsou dostatečně vykresleny motivace a postavy postrádají osobitost.

Joe Morgenstern z listu The Wall Street Journal udělil filmu pouze 30 procent a byl velmi kritický. Recenzent hned v začátku textu píše, že jde o špatný film s dobrým názvem a že nechápe, jak může snímek s tak dramatickou zápletkou být nezáživný.

Herci nejsou slabinou snímku, tou je "smrtelně nudný scénář". Morgenstern dále píše: "Hodina těžkopádných příprav vede ke guerillové akci, poté k dlouhé přestřelce v kostele, ale v tu dobu si každý divák uvědomí, že Anthropoid je krycí jméno pro chrápání."

 

Právě se děje

před 4 minutami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy