Američané přestali chodit do kina. Letní hity nezabraly

Kultura ČTK Kultura, ČTK
5. 9. 2012 10:41
Za vstupenky utržila studia nejméně od roku 1993
Temný rytíř povstal v USA vydělal 431 milionů dolarů
Temný rytíř povstal v USA vydělal 431 milionů dolarů | Foto: Warner Bros

New York - Letošní letní sezona byla pro hollywoodská filmová studia zklamáním. Tržby za vstupenky meziročně klesly o tři procenta na 4,28 miliardy dolarů. Od ještě horšího výsledku zachránily studia vyšší ceny lístků. Návštěvnost kin v období, na něž připadá 40 procent ročních tržeb studií, byla nejnižší od roku 1993. Celkem kina v období od posledního květnového víkendu po poslední srpnový, jež se počítá za letní sezonu, navštívilo 533 milionů lidí, což znamená meziroční pokles o čtyři procenta.

Výsledky jsou špatné navzdory tomu, že v létě byly v amerických kinech dva velké hity. Jednalo se o film Avengers, který v USA utržil 620 milionů dolarů a v celém světě přes 1,5 miliardy dolarů, a poslední díl batmanovské série Temný rytíř povstal s americkými tržbami 431 milionů dolarů a celosvětovými ve výši jedné miliardy dolarů.

Sci-fi Total Recall
Sci-fi Total Recall | Foto: Aktuálně.cz

Šéfové studií pokles přičítají zejména červencové střelbě na půlnoční projekci Temného rytíře v Coloradu. Podle výzkumné firmy NRG se po ní do amerických multikin nechtělo až čtvrtině běžných návštěvníků. Lidé také zůstávali doma kvůli olympiádě, která letos ve Spojených státech budila větší zájem diváků než obvykle. Na vině jsou i vyšší ceny lístků zejména u 3D filmů.

Podle odborníků ale svůj díl viny nesou i samotné filmy. V čase sociálních sítí je pro studia těžké pomocí marketingu prodat snímky, které neoslnily kritiky ani publikum. Letos šlo o případ filmů jako Bitevní loď, Total Recall či Abraham Lincoln: Lovec upírů.

Pro letošní filmové léto ve Spojených státech byly podle The New York Times příznačné extrémy. Komiksoví Avengers v květnu překonali rekord v tržbách za premiérový víkend. Naopak dílo The Oogieloves in the Big Balloon Adventure od amerického distributora televizních Teletubbies Kenna Viselmana uvedené o posledním prázdninovém víkendu patří mezi největší propadáky všech dob. Stálo 55 milionů dolarů, za víkend ale utržilo ve 2160 kinech jen 448 tisíc dolarů.

Komedie Méďa
Komedie Méďa | Foto: Aktuálně.cz

Mezi studii největší letní propadák zaznamenal Universal s Bitevní lodí, kvůli které společnost skončila ve ztrátě 83 milionů dolarů za druhé čtvrtletí. Chuť si ale jeho šéfové spravili díky relativně levné komedii Méďa od Setha MacFarlanea, která dosud po celém světě utržila 384 milionů dolarů.

Studio Sony Pictures mělo úspěch se snímkem The Amazing Spider-Man, který měl celosvětové tržby 735 milionů dolarů. V kinech ale naopak propadla komedie That's My Boy s Adamem Sandlerem a remake snímku Total Recall. Studio Warner Bros. pak podobně uspělo s filmem Temný rytíř povstal, musí se ale potýkat se ztrátami ze snímků Temné stíny a Rock of Ages. Výjimkou je studio Disney, které díky Avengers a animované Rebelce léto uzavírá ve výrazném plusu.

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy