Američané o pátku třináctého utíkali na Horu čarodějnic

Kamil Fila Kamil Fila
16. 3. 2009 15:28
Dobrodružný dětský film s wrestlerem kraloval žebříčku

Los Angeles - Když jde kariéra akčního hrdiny z kopce, udělá film s malými dětmi. Platí to minimálně od dob Schwarzeneggerova Policajta ze školky a Pana chůvy s Hulkem Hoganem. Nedávno se takto ponížil Vin Diesel v Ochránci (originální název Pacifier přeložili Slováci mnohem lépe jako Dudlíkátor) a nyní definitivně podlehl bývalý wrestler, Dwayne „The Rock" Johnson.

S režisérem Andym Fickmanem natočil v roce 2007 snímek Plán hry, kde se hráč amerického fotbalu musí vyrovnat s tím, že má osmiletou nemanželskou dceru, nyní se stejným tvůrcem spáchal Útěk na Horu čarodějnic (Race to the Witch Mountain). A o uplynulém víkendu s ním vyhrál americký žebříček návštěvnosti, když ve 3187 kinech utržil kulatých 25 milionů dolarů.

Foto: Aktuálně.cz

Zápletka spočívá v tom, že nadměrně fyzicky disponovaný taxikář (The Rock) zastaví dvěma dětem, z nichž se vzápětí vyklubou mimozemšťané, kteří se musí v krátké době dostat na Horu čarodějnic, kde se ukrývá jejich loď,  a dát o sobě vědět, aby nevypukla invaze.

Snímek kombinuje všemožná klišé a je dvojnásob neoriginální už tím, že se jedná o remake filmu Escape to Witch Mountain z roku 1975, který vychází ze stejnojmenné knihy z konce 60. let. Oba bývalí dětští představitelé z originálního filmu se nakrátko objevují v dospělých rolích i v remaku.

Ohlasy na ryze oddychovou podívanou plnou automobilových honiček a utíkání se převážně kloní k tomu, že originál byl o něco lepší a nebylo třeba jej předělávat. Už proto, že nová verze neměla nijak vysoký rozpočet, což se projevuje na laciném vzhledu triků.

Dwayne Johnson má sice na rozdíl od Arnolda Schwarzeneggera a Hulka Hogana evidentní herecký talent a smysl pro situační komiku, ale veskrze průměrný film zachránit nedokáže.

Foto: archiv

Na druhé místo v žebříčku s 18 milionovými tržbami klesl epický comics Strážci-Watchmen a jeho propad je pro producenty vskutku nepříjemný. Oproti minulému premiérovému týdnu o více než 67 procent. Celkové tržby 86 milionů nejsou pro velkofilm se 150 milionovým rozpočtem příliš nadějné.

Prakticky pro něj bude těžké dosáhnout i přes 100 milionovou hranici či se vyrovnat produkčně levným filmům typu Milionář z chatrče, 96 hodin či Paul Blart -  Policajt z obchoďáku, které se drží v žebříčku dlouhé týdny a mají kolem 125-135 milionů.

Pro ostatní filmová studia to je jasný signál: složité a myšlenkově náročné comicsy nemá cenu natáčet, protože se od nich rychle odvrátí hlavní cílové publikum náctiletých kluků  a ostatní typy diváků nemají takovou kupní sílu.

Na třetím místě se nachází další novinka týdne - opět remake, tentokrát slavného slasher hororu ze 70. let The Last House on the Left (Poslední dům nalevo). Ten je přitom už sám remakem - uměleckého snímku Ingmara Bergmana Pramen panny (1960) a řeší otázku, zda se otec může pomstít za znásilnění a zabití své dcery. Ve všech případech se opakuje zápletka, že se násilníci objeví pod střechou domu rodičů zavražděné a nastává hra nervů (a tekoucích střev).

Foto: Aktuálně.cz

Režisér Dennis Illiadis si záměrně vybírá kontroverzní témata. Jeho debut Hardcore vypráví o dvou dívkách, které skončí v bordelu, nynější Poslední dům nalevo zase zkoumá fenomén násilí v americké společnosti.

Jak napsal mnohoznačně recenzent Peter Howell pro deník Toronto Star: „Nechoďte na tento film, pokud hledáte jednoduše zábavu. Jestli jste sociolog mapující úpadek civilizace za poslední čtyři dekády, máte před sebou noc solidního výzkumu."

K čemuž na úplnou srozuměnou dodává Kevin Carr z časopisu 7mm: „Jestliže máte rádi znásilňování, tak Poslední dům nalevo budete milovat. Zbytek Ameriky s normálním cítěním nejspíš nebude mít na takový film žaludek."

Opět tedy máme co do činění se snímkem, který násilí kritizuje takovým způsobem, že svým zobrazováním brutality v mnoha lidech spíše zvyšuje zájem o něj a posouvá nám hranice toho, co jsme ochotni snést.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy