Formanův Amadeus se vrací do českých kin. Diváci uvidí režisérský sestřih s vypadlými scénami

ČTK ČTK
1. 3. 2017 13:00
Film Miloše Formana Amadeus, oceněný osmi Oscary, se nakrátko vrátí do českých kin. Bude uveden v takzvaném režisérském sestřihu, doplněném o nezařazené scény, který filmař představil v roce 2002 na festivalu Berlinale a vzápětí v Praze. Amadea v originálním znění s českými titulky uvedou kina po celé republice. Předpremiéra digitálně restaurovaného díla bude 2. března v pražském kině Dlabačov, sdělila Adéla Beranová ze společnosti Pannonia Entertainment.
Klíčové scény pro film Amadeus natáčel Miloš Forman v Praze.
Klíčové scény pro film Amadeus natáčel Miloš Forman v Praze. | Foto: Warner Bros

Praha - Film z dílny režiséra Miloše Formana o sváru mezi geniálním skladatelem Wolfgangem Amadeem Mozartem a jeho rivalem Antoniem Salierim se 2. března vrací do českých kin - na chvíli a s nezařazenými scénami.

Snímek měl v USA premiéru v září 1984, o dva roky později se objevil v československých kinech. V roce 1985 získal Oscara za nejlepší film a posbíral prestižní sošky i za režii, hlavního herce, adaptovaný scénář, výpravu, kostýmy, make-up a mix zvuku.

Režisér, který žije od roku 1968 v USA, natočil Amadea podle scénáře anglického dramatika Petera Shaffera především v pražských reáliích.

I přes počáteční odpor ze strany komunistického režimu tu pracoval od ledna do července 1983 za dohledu Státní bezpečnosti.

Klíčové scény vznikly ve Stavovském divadle, kde Mozart roku 1787 dirigoval světovou premiéru Dona Giovanniho. Režiséra, který už měl tehdy na kontě Oscara za Přelet nad kukaččím hnízdem, zpočátku nenapadlo, že by mohl natáčet doma - ale dolary za pronájem lokací mu otevřely dveře.

Při natáčení Forman zaměstnal mnoho českých umělců včetně kameramana Miroslava Ondříčka, architekta Karla Černého a výtvarníka kostýmů Theodora Pištěka. Ve filmu se objevili například muzikolog Zdeněk Mahler, režisér Vladimír Svitáček a herci Karel Fiala, Hana Brejchová, Karel Effa, Jiří Krytinář, Jitka Molavcová a Pavel Nový. Snímek s rozpočtem 18 milionů dolarů vydělal jen v USA za měsíc trojnásobek.

Když Forman po dvaceti letech vzpomínal na pražské natáčení, uvedl, že musel slíbit, že nebude vyhledávat disidenty. On si naopak vymínil, že se nikomu nic nestane, pokud disidenti vyhledají jeho. Nejenže se nakonec s disidenty setkal, ale absolvoval utajenou besedu s posluchači FAMU.

Do konce měsíce bude tříhodinový Amadeus uveden ve dvaceti městech, 28. března například v pražské Lucerně.

Divadelník a výtvarník Matěj Forman o solidaritě mezi divadelníky. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 2 minutami

Basketbalisté Brooklynu vyhráli v NBA osmý zápas za sebou

Basketbalisté Brooklynu vyhráli v NBA osmý zápas za sebou a po domácím vítězství 129:92 nad Orlandem stále dotírají na lídra Východní konference Philadelphii. Sixers se v čele tabulky udrželi díky výhře 111:97 nad Dallasem. Při shodném počtu 22 vítězství mají oproti Nets na kontě o jednu porážku méně.

Výsledky NBA:

Brooklyn - Orlando 129:92, Denver - Washington 110:112, Memphis - LA Clippers 122:94, Milwaukee - New Orleans 129:125, New York - Sacramento 140:121, Philadelphia - Dallas 111:97.

Další zprávy