Formanův Amadeus se vrací do českých kin. Diváci uvidí režisérský sestřih s vypadlými scénami

ČTK ČTK
1. 3. 2017 13:00
Film Miloše Formana Amadeus, oceněný osmi Oscary, se nakrátko vrátí do českých kin. Bude uveden v takzvaném režisérském sestřihu, doplněném o nezařazené scény, který filmař představil v roce 2002 na festivalu Berlinale a vzápětí v Praze. Amadea v originálním znění s českými titulky uvedou kina po celé republice. Předpremiéra digitálně restaurovaného díla bude 2. března v pražském kině Dlabačov, sdělila Adéla Beranová ze společnosti Pannonia Entertainment.
Klíčové scény pro film Amadeus natáčel Miloš Forman v Praze.
Klíčové scény pro film Amadeus natáčel Miloš Forman v Praze. | Foto: Warner Bros

Praha - Film z dílny režiséra Miloše Formana o sváru mezi geniálním skladatelem Wolfgangem Amadeem Mozartem a jeho rivalem Antoniem Salierim se 2. března vrací do českých kin - na chvíli a s nezařazenými scénami.

Snímek měl v USA premiéru v září 1984, o dva roky později se objevil v československých kinech. V roce 1985 získal Oscara za nejlepší film a posbíral prestižní sošky i za režii, hlavního herce, adaptovaný scénář, výpravu, kostýmy, make-up a mix zvuku.

Režisér, který žije od roku 1968 v USA, natočil Amadea podle scénáře anglického dramatika Petera Shaffera především v pražských reáliích.

I přes počáteční odpor ze strany komunistického režimu tu pracoval od ledna do července 1983 za dohledu Státní bezpečnosti.

Klíčové scény vznikly ve Stavovském divadle, kde Mozart roku 1787 dirigoval světovou premiéru Dona Giovanniho. Režiséra, který už měl tehdy na kontě Oscara za Přelet nad kukaččím hnízdem, zpočátku nenapadlo, že by mohl natáčet doma - ale dolary za pronájem lokací mu otevřely dveře.

Při natáčení Forman zaměstnal mnoho českých umělců včetně kameramana Miroslava Ondříčka, architekta Karla Černého a výtvarníka kostýmů Theodora Pištěka. Ve filmu se objevili například muzikolog Zdeněk Mahler, režisér Vladimír Svitáček a herci Karel Fiala, Hana Brejchová, Karel Effa, Jiří Krytinář, Jitka Molavcová a Pavel Nový. Snímek s rozpočtem 18 milionů dolarů vydělal jen v USA za měsíc trojnásobek.

Když Forman po dvaceti letech vzpomínal na pražské natáčení, uvedl, že musel slíbit, že nebude vyhledávat disidenty. On si naopak vymínil, že se nikomu nic nestane, pokud disidenti vyhledají jeho. Nejenže se nakonec s disidenty setkal, ale absolvoval utajenou besedu s posluchači FAMU.

Do konce měsíce bude tříhodinový Amadeus uveden ve dvaceti městech, 28. března například v pražské Lucerně.

Divadelník a výtvarník Matěj Forman o solidaritě mezi divadelníky. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 27 minutami

Czech Point bude od 25. října mimo provoz, odstávka potrvá tři dny

Informační systém Czech Point, ze kterého lze získat například výpis z katastru nemovitostí či rejstříku trestů, bude kvůli přechodu na nové technické vybavení od příštího pátku tři dny mimo provoz. Na jeho kontaktních místech si lidé nebudou moci pořídit žádný výpis ani využít žádnou jinou službu od 25. října 20:00 do 29. října 06:00. Na webu systému to uvedlo ministerstvo vnitra, které projekt řídí. Lidem doporučuje, aby si potřebné výpisy obstarali mimo uvedenou dobu.

Podle vnitra v době odstávky Czech Point nebude v provozu ani úřednický [email protected] a nebude možné se prostřednictvím služby JIP/KAAS přihlásit do řady agendových informačních systémů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy