Svět se připravuje na sté výročí narození Ingmara Bergmana. V plánu jsou televizní pořady i výstavy

ČTK ČTK
25. 10. 2017 7:00
Švédský režisér Ingmar Bergman by 14. července 2018 oslavil sté narozeniny. Při této příležitosti si ho svět bude "ve velkém" připomínat znovuvydáním divadelních her a esejů, televizními adaptacemi, dokumentárními pořady či publikacemi méně známých písemností. Vystavovat se budou i jeho kresby a koláže. Bergman, který zemřel v roce 2007 ve věku 89 let, byl autorem desítek inscenací, ale proslavil se především filmy, v nichž se zabývá otázkami partnerského vztahu, smrti a samoty. Mezi nejzásadnější snímky patří Lesní jahody, Sedmá pečeť (1957), Šepoty a výkřiky (1972), Scény z manželského života (1973/74) a Podzimní sonáta (1978) či Fanny a Alexandr (1973). Za své filmy získal tři Oscary.
Scény z manželského života s Liv Ullmannovou, Bergmanovou múzou.
Scény z manželského života s Liv Ullmannovou, Bergmanovou múzou. | Foto: Cinematograph AB
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Praha mění pravidla pro pouliční umění v centru, zakáže obří pandy či bublifuky

V centru Prahy už nebudou moci vystupovat lidé v obřích kostýmech pand a dalších zvířat. Zakázané bude také dělání bublin, které znečišťuje chodníky. Změnu vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, schválili zastupitelé. Vyhláška také rozšiřuje místa se zákazem pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a další místa.

před 4 hodinami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

Další zprávy