Svět se připravuje na sté výročí narození Ingmara Bergmana. V plánu jsou televizní pořady i výstavy

ČTK ČTK
25. 10. 2017 7:00
Švédský režisér Ingmar Bergman by 14. července 2018 oslavil sté narozeniny. Při této příležitosti si ho svět bude "ve velkém" připomínat znovuvydáním divadelních her a esejů, televizními adaptacemi, dokumentárními pořady či publikacemi méně známých písemností. Vystavovat se budou i jeho kresby a koláže. Bergman, který zemřel v roce 2007 ve věku 89 let, byl autorem desítek inscenací, ale proslavil se především filmy, v nichž se zabývá otázkami partnerského vztahu, smrti a samoty. Mezi nejzásadnější snímky patří Lesní jahody, Sedmá pečeť (1957), Šepoty a výkřiky (1972), Scény z manželského života (1973/74) a Podzimní sonáta (1978) či Fanny a Alexandr (1973). Za své filmy získal tři Oscary.
Scény z manželského života s Liv Ullmannovou, Bergmanovou múzou.
Scény z manželského života s Liv Ullmannovou, Bergmanovou múzou. | Foto: Cinematograph AB
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Turecko už prý nebude zastavovat uprchlíky mířící do Evropy

Turecko už nebude zastavovat syrské uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy. Podle agentury Reuters to dnes řekl vysoce postavený turecký činitel. Rozhodnutí podle agentury souvisí s očekávaným příchodem uprchlíků ze severozápadní syrské provincie Idlib, kde musel více než milion lidí kvůli bojům opustit své domovy.

Ofenziva syrské a ruské armády začala v prosinci. Jejím cílem je získat Idlib pod kontrolu režimu prezidenta Bašára Asada. Většinu provincie zatím mají v rukou islámští radikálové a oponenti syrské vlády, z nichž některé podporuje Turecko.

Turecká policie, pobřežní a pohraniční stráž dostaly příkaz nezasahovat, uvedl turecký činitel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy