Na festivalu populárně-vědeckých filmů AFO bude soutěžit i legenda BBC David Attenborough

ČTK ČTK
28. 2. 2018 11:24
Letošní ročník mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO) je podle pořadatelů nejsilnější v historii. Devětapadesát soutěžních dokumentů porota vybírala z 4432 přihlášených, loni jich bylo o 1430 méně. AFO se bude konat od 24. do 29. dubna, o hlavní ceny se utkají například divácké hity Světlo na Zemi od britského přírodovědce a moderátora Davida Attenborougha či výpravná podívaná Skrytý oceán 3D oceánologa Jeana-Michela Cousteaua. Loni na festival dorazilo více než 5 tisíc návštěvníků.
David Attenborough v dokumentu Světlo na Zemi.
David Attenborough v dokumentu Světlo na Zemi. | Foto: Terra Mater

Nejstarší česká přehlídka populárně vědeckých filmů, festival Academia Film Olomouc (AFO), se letos zaměří na závislost v mnoha podobách. Jedním z hlavních témat bude vztah člověka k oceánu. 

O hlavní filmové ceny AFO bude soutěžit například dva roky starý divácký hit Světlo na Zemi od britského přírodovědce, moderátora BBC a popularizátora pořadů o přírodě Davida Attenborougha, o němž jako o inspiraci mluvili například architektka Eva Jiřičná a její někdejší partner Jan Kaplický, či tři roky stará výpravná podívaná Skrytý oceán 3D oceánologa Jeana-Michela Cousteaua. Ten se svým týmem několik let používal nejmodernější podmořskou techniku, aby získal revoluční záběry z dění na dně moří a oceánů.

Chybět nebude ani biografický snímek Jane o slavné bioložce, odbornici na chování šimpanzů Jane Goodallové z produkce National Geographic. V česko-slovenské soutěži se utkají zbrusu nová výpravná Planeta Česko, slovenská senzace Nesmrtelný les či snímek Svět podle termitů - dokument o české výzkumné expedici odhalující překvapivá fakta ze života prastarých termitů.

Na letošní AFO se přihlásilo rekordních 4432 filmů. "Naše dramaturgyně a dramaturgové tento surový diamant otesávali půl roku a výsledkem je skutečně nejlepší soutěžní výběr v historii festivalu. Proces hodnocení byl někdy až absurdně těžký. Několikrát jsme museli vyřadit i filmy s Davidem Attenboroughem, jež se tematicky zdvojovaly s vybranými favority," řekl ředitel festivalu Jakub Ráliš.

Snímky budou na festivalu soutěžit ve třech kategoriích: v mezinárodní soutěži, česko-slovenské soutěži a v soutěži krátkých filmů. Organizátoři se letos kvůli množství kvalitních snímků rozhodli zavést speciální nesoutěžní sekci nazvanou Semifinále. 

 

Právě se děje

před 6 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám, a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy