Josef Trojan ve filmu Abstinent bojuje s kořalkou. A režisér s tím, co chce vyprávět

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
1. 11. 2019 17:38
Adam je alkoholik. A také maturant. Hrdina českého snímku Abstinent, který právě hrají kina, se už jako devatenáctiletý ocitá v prostředí léčebny. S ním si divák obvykle asociuje spíš muže a ženy, co mají odžito a odpito mnohem více.
Šimon Fridrich a Josef Trojan v Abstinentovi.
Šimon Fridrich a Josef Trojan v Abstinentovi. | Foto: CinemArt

Pětatřicetiletý režisér filmu David Vigner si vybral záslužné téma. S formou a stylem vyprávění už je to horší.

Josef Trojan.
Josef Trojan. | Foto: CinemArt

České děti od roku 2011 drží evropské prvenství ve spotřebě alkoholu a pacient protialkoholního oddělení nemusí vypadat jako Vladimír Menšík či Miroslav Macháček, tedy představitelé pijáků ze slavného snímku Dušana Kleina Dobří holubi se vracejí z roku 1988.

Adam z Abstinenta má hned zkraje pocit, že se v léčebně ocitl spíše omylem. "Přišel jsem se léčit, tak mě lečte," odsekává zkraje filmu mladík, kterého ztvárnil syn Ivana Trojana Josef.

Nemá nejmenší touhu zapojit se do skupinových aktivit. Kdyby se tu sborově zpívala známá, dnes už zlidovělá hymna alkoholiků z Dobrých holubů, nepochybně by vzdorovitě mlčel. Však také mnohá z jejích slov - "žít jako člověk, chtít lepším být, pracovat pilně, přestat už pít, líbat svou ženu, rodiče ctít, dětem svým příkladem jít" - by ani kvůli svému věku nemohl následovat.

Proč se tu Adam ocitl? Proč začal pít? To se divák Abstinenta bohužel nedozví. Režisér a spoluscenárista David Vigner natočil velmi komorní film, který se pokouší především nahlédnout do chlapcova nitra, nikoli už do jeho vztahů s okolím, od rodičů po kamarády.

Brzy vychází najevo, že Adama čeká soud a že pobyt v léčebně je pro něho spíše taktickým "sekáním latiny" než vnitřním rozhodnutím. A v pravidelných retrospektivách se vzpomíná na to, kterak to Adam s kamarádem Kamilem rozjížděli na večírcích nebo školních záchodcích, s placatkou kořalky vždy při ruce.

Josef Trojan hraje devatenáctiletého Adama, který je pacientem protialkoholní léčebny. | Video: CinemArt

Abstinent však nefunguje jako sociologická ani psychologická sonda, je to pouze nahodilý záznam jednoho boje s návykem, poukazující na to, že změna je možná. Spíš než snímek do kin připomíná výukové video. Kdyby měl místo necelých 80 minut poloviční stopáž, dal by se s úspěchem pouštět ve školách.

Vignerovo drama na rozdíl od většiny podobných filmů nepracuje s portrétem skupinového soužití v léčebně. Kromě Adama se dějem mihnou jen další dva klienti a po většinu času kamera sleduje protagonistu, kterak se pere sám se sebou. A podobně jako by se autor pral s tím, jaké dílo točí.

Josef Trojan.
Josef Trojan. | Foto: CinemArt

Abstinent je často uměřený až odměřený, nenápaditě natočený titul. Ale v klíčových pasážích herecky i inscenačně "křičí jako na lesy".

Vždy když se chlapci napijí kořalky, začne hrát Čajkovského Květinový valčík, případně známý duet z Mozartovy Kouzelné flétny. A Trojanovy herecké etudy s lahví jako by se odehrávaly spíš na divadle než před kamerou; tak intenzivně se herec snaží zápasit se zosobněním démona alkoholu. Je to názorné, ale toporné a stěží uvěřitelné.

Mladíkův alkoholismus se snímek nepokouší klást komukoliv za vinu, jenže v této snaze nemoralizovat padá do jiné pasti: neříká vlastně skoro nic. Neukazuje Adamův vztah s rodiči jinak než několika nahodilými scénami, které prozrazují jejich benevolentnost a pracovní vytížení. A zcela podivně vyznívá kamarádství s Kamilem, který se v každé scéně chová jako dosti nesnesitelný člověk, aniž by bylo zřejmé, zda takový má být a proč, nebo jestli jen tvůrci nevědí, jak vyobrazit mládež na prahu dospělosti.

Andrea Berecková a Josef Trojan.
Andrea Berecková a Josef Trojan. | Foto: CinemArt

Z učebnicových debat mezi terapeutem a Adamem, který mu pozvolna začíná naslouchat, se občas vyloupne trefná, realisticky působící věta, ale po většinu stopáže převládá pocit, že snímek vznikl coby osvětový projekt pod záštitou ministerstva zdravotnictví.

Na rozdíl od loňského titulu Úsměvy smutných mužů se Abstinent nepouští do charakterové drobnokresby či detailního zachycení rutiny a zvyklostí v léčebně. Loňské drama s Davidem Švehlíkem také tematizovalo pouze samotnou závislost, navzdory občasnému komediálnímu odlehčení a mnohem větší stylizaci - například až thrillerovým scénám extrémních stavů alkoholika -, ale působilo uvěřitelněji.

Abstinent rezignuje na vykreslení Adamovy povahy, nedává divákům možnost pocítit, jaký časový úsek Adam prožil po boku lahve, než vše došlo do smutného konce.

Josef Trojan a Šimon Fridrich.
Josef Trojan a Šimon Fridrich. | Foto: CinemArt

Není to sociální drama, naopak se - nejspíš vzhledem k rozpočtu - takřka ani neodehrává v reálném světě. Na plese, v léčebně či ve školních třídách se obvykle pohybují maximálně dvě až tři postavy. Neumíme si ani představit byt, v němž Adam s rodiči žije.

Vše se ve filmu koncentruje do rámcového vykreslení vnitřního stavu hrdiny, který si postupně uvědomí, že jde o vážný boj a že ho sám musí začít chtít podstoupit. Že alkoholismus není chřipka, žádné "tak mě lečte" v tomto případě nepomůže. Což je sdělení až banální.

Zaměnitelná popová píseň kapely Nebe v závěrečných titulcích nechtěně prozrazuje dvě věci. Že film míří na mládež, hlavně na tu se špatným vkusem. A že podobně jako kapela Nebe je špatnou kopií průměrné kapely Kryštof, i snímek Abstinent - místo aby řekl cokoli nového o životě mladých alkoholiků - jen nejistě přešlapuje ve stínu ostatních filmů na dané téma.

Abstinent

Režie: David Vigner
CinemArt, v kinech od 31. října

 

Právě se děje

Aktualizováno před 50 minutami

U obce Puklice na Jihlavsku havaroval autobus, na místě je zřejmě deset zraněných dětí

Na silnici mezi obcemi Puklice a Příseka na Jihlavsku havaroval v pátek odpoledne autobus. Zřejmě se vyhýbal protijedoucímu autu a převrátil se na bok. V autobuse se zranilo několik dětí, podle odhadů hasičů asi deset. Mluvčí policie Dana Čírtková řekla, že zranění snad nebudou vážná.

Dopravce přistavil k nehodě náhradní autobus. "Zatím byly tři děti s lehkým zraněním z místa převezeny, ale ještě probíhá ošetřování dětí na místě ve druhém autobuse," řekla Čírtková.

Nehoda byla ohlášena po 14:00. "Řidič autobusu z dosud nezjištěných příčin, ale zřejmě z důvodu vyhýbání se protijedoucímu vozidlu, najel na krajnici. Ta krajnice se utrhla, autobus se převrátil na bok a narazil částečně do stromu," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
před 4 minutami

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy